logo

trugen jacn

AVRUPA BİRLİĞİ D.TÜRKİSTAN’DAKİ NAZİ KAMPLARI İÇİN ÇİN’E TEPKİ GÖSTEREREK KINADI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

ÇKP İşgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki Yeniden Eğitim ve Meslek Edindirme Merkezleri adı ile açtıkları Çin Nazı Kampları ve bu kamplarda tutulan 1-3 milyon arasındaki Uygur ve Kazak Türklerinin durumu uluslar arası toplumun gündeminde yer almayı sürdürüyor,
Geçtiğimiz Ağustos ayında BM.Irk Ayırımcılığı ile Mücadele Komitesi tarafından açıklanan ve Çin yönetimine  cevaplandırması için sunulan bu toplama kampları  ile ilgili raporda yer alan Kampların  varlığını  önceleri reddetmiş  ancak  09 Ekim 2018’de  yaptığı açıklama ile kampların  Yeniden Eğitim ve Meslek Edindirme Merkezleri olduğunu öne sürerek  kabul etmek zorunda kalmıştı.
Çin’in Doğu Türkistan’daki Toplama ( NAZİ) kampları ile ilgili bir tepki de Avrupa Birliği’nden geldi. Avrupa Birliği 25 Ekim’da bir açıklama yaparak Çin yönetiminin  bölgede sadece Doğu Türkistan Türkleri için çıkarılan 01 Nisan 22017 tarihli “Terörizmle Mücadele Yasası “ ‘na yeni ek maddeler eklemesine tepki gösterdi ve “ Bu Yasanın yeniden düzenlenmesi ve ek maddeler eklenmesinin dahi tek başına Uygurların ne durumda olduklarını net olarak göstermektedir.” Sözleri ile kınadıklarını açıkladı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, yürüyor ve açık hava
Özgür Asya radyosu internet sitesinde yer alan bilgilere göre Avrupa Birliği’nin açıklamaları şu ana başlıklardan oluşmaktadır ;

  1.  Çin yönetiminin Uygur bölgesinde en az bir milyon  Uygur ve Kazak Müslümanları Toplu Cezalandırma kamplarında tuttuğu açık ve net olarak kanıtlanmış bir olaydır.
  2. Çin yönetiminin bu Toplama Kampları uygulaması BM.Teşkilatının ilgili talep ve tavsiyelerine tamamen aykırıdır.
  3. Çin yönetimi Uygur bölgesinde azınlık Müslümanlara karşı bastırma ve sindirme uygulamalarını derhal durdurmalıdır.
  4. Çin yönetimi bizzat kendilerinin imza ve onayı ile kabul ettiği uluslar arası anlaşma ve taahhütlerine sadık kalmalı ve  bunlara uymalıdır.Görüntünün olası içeriği: çizim

Birleşik Krallık Yönetimi de Çin’i Kınadı
Kuzey İrlanda,Galler ve İngiltere bölgelerinin ortak yönetimi olan İngiltere Birleşik Krallık Hükümeti de 30 Ekim tarihinde Avrupa Birliği’nin Uygur bölgesindeki Çin Nazı Kampları ve baskıcı uygulamalarına karşı yayınladığı bildiri üzerine bir açıklama yaptı ve AB.’nin bu  tutumunu  tam olarak desteklediklerini bildirdi. Birleşik Krallık Hükümetinin kurumsal internet sitesinde yayınlanan bu bildirinin çok önemli olduğu  de belirtildi.
Birleşik Krallık Hükümetinin bu destek bildirisi üzerine bu ülkeye bağlı Yeni Zelanda ve Avustralya yönetimlerinin de  Birleşik Krallık yönetimini desteklemek amacı ile yakında benzer açıklamalar yapacakları bildirildi.

Geçtiğimiz hafta Avustralya’nın muhalefetteki  İşçi Partisi Lideri Bill Shortin   de  benzer bir açıklama yaparak “Avustralya halkı olarak Çin’in Müslüman Uygurları bastırmasının endişe ediyoruz.” Sözleri ile Çin’e tepki göstermişti.Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, yürüyen insanlar, kalabalık ve açık hava

Gözlemciler ve bölge uzmanları Birleşik Krallık yönetiminin Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere karşı baskı,zulüm,soykırım uygulamaları ile Çin Nazi Kamplarında yasa dışı olarak hapsettiği milyonlarca tutuklu hakkında Avrupa Birliği’nin tutumunun sertleşmekte olduğunu ve Avrupa ülkelerinin tavırlarının netleşmeye başladığının bir işareti olarak kabul edilebileceğini belirtiyorlar.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1082 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ