logo

trugen jacn

ASİMİLASYON VE SOYKIRIMLA YOK EDİLEN KANADALI VE DOĞU TÜRKİSTANLI ÇOCUKLAR

Manifesto nerede? - Ahmet Taşgetiren

Ahmet TAŞGETİREN

 

Kanada Nere, Doğu Türkistan Nere?

Ama  çocuklar için elverişli bir  kilometrelik mutluluk yolundaki bu ikiyıyı tamamlamalı bir şanstır. Tabii olanlar için.

Kanada’ya hakim olan beyaz yönetim, 1800’lerde bir hazırlık yerleştirmek için yerlileri sokmuşlar. Yerli, sırf bu ülke için açılan Kilise Okullarına yatılı olarak satın alınmış ve mağazaya işlenir. Bu çocuklarla istismara uğramamak, denemelerde başlama ve terimleri unutmak.

Olay, uzunca bir Kanad’ın gündeminde, hatta 2008 yılında parlamentoda yerli halktan de dilenmiş.

Olayın sıcak gündem bitmek üzere Britanya Kolombiyası okulnun okullarının okuldaki yatılı okulun 215 çocuğun cansız bedeninin okuluna dair haberler hakkındadır.

Konuyu araştırmak üzere bir Hakikatleri Araştırma ve Uzlaşma ortamı kurulmuş. Aynı Manitoba topluluğunun ilk yerli yerel hakimi olan kurulu başkanı  Murray’i  anlatacak kelime yok. Durumlar için “dilemek”  diyor.

Toplam 6 cilt komisyon raporu için 6 bin 750 kişi ifadesine başvurulmuş. Komisyon, toplam bin 355 saat. Raporun özeti bile 300 geçmişti. federal devlet 1883 yılında  “yerleşimleri” edinilen ilk  uygulama okulları başlangıç ​​eğitiminde savunulan okullardaki okulların günde 24’ünün kısa süre sonra öldükleri belirtiliyor. 

Murray Sinclair  şöyle diyor:

Çocuklara eğlence ve eğlenceden öldü. Bazı çocuklar deneylerde kullanıldıkları gibi, bazı da çok ağır cinsel tacizlerde kaybedilen şeyler. Okullarda 130’a yakın gelecekten saptadık. Testitlerimize göre yangınlarda 40 çocuk yanarak öldü.”

Kanada Yerlileri Büyük Şefi  Perry Bellgarde  da,  Yatılı okulları, Kanada gidişatıdır. Bu bize, aşılama yapılmamıştır”  diyor.

Kanada kendi sorunuyla cebelleşedur, bir bize daha yakın bir şey, gündem alıp almama tereddüdü. Doğu Türkistan’a karşı Çin’den bugüne kadar da eritme politikalarını görmeme, önemseyip önemsememe, gündemde tutup tutmama, hatta ilgilenip ilgilenmemeyle ilgilenmeme…

Doğu Türkistan’ın Çin’de kullanılan günn bu yana tarafından var tarafından, duyuru bir çığlığı şu şekilde:  “Çin bizi yutuyor, Doğu Türkistan’ı kabul etmek için her şeyi kabul edilebilir. Hedeflenenleri planlamak, günümüzde hedefleniyor, nasıl kontrol ediliyor? Yaşayan bünyesine emin olmayan yerleştiriyor, mahremiyeti öldürüyor……”

Ve en çok yetiştirilen çocuk uygulamalarını, yetiştirici yetiştirmek için yetiştirilmek üzere yetiştirilen çocuklarını yetiştirir.

Böyle bir şeyden kaç yıl sonra görüleceği tahmin etmek kolay değil. Kanada gen de açık, demokratik sorgulamaların yapılabildiği bir ülke. Çin ise, ekonomidekimalardaki sistem yapımındaki komünist yönetim anlayışının bütün despotik kodlarını, özellikle de Doğu Türkistan’a karşı uygulamaktan kaçınmıyor.

Bu vahim durum, dünyada karşılık bulduğu kadar bizim ülkemizde yankı uyandırmıyor. Daha kötüsü, içerdeki Çinci – Maocu bakıyesi, resmen Çin propagandasının militanlığını yapıyor. Üstelik sanki iktidar ile de dirsek teması içindeymiş gibi bir görüntü sergiliyor. Üzücü olan şu ki, siyasi kadrolar, bu odaklarla aralarına mesafe koymayarak, Doğu Türkistan gündemini hiç görmüyor tavrını tercih ediyorlar.

Hani Kanada’daki yerli çocuk faciasını yansıtmak üzere yüzlerce çocuk ayakkabısının ve oyuncakların sergilendiği iç acıtıcı bir fotoğraf var. Bir gün Doğu Türkistanlı çocuklar için de böyle bir fotoğrafın dünya kamuoyuna yansıyacak olması, bugün yaşanan duyarsızlık sebebiyle kardeş ülke olarak yüzümüzü kızartmayacak mı?

Çin Uygur Soykırımı İçin Bağımsız Uygur Mahkemesinde Yargılanıyor

Yazıyı İngiltere’nin başkenti Londra’da ÇHC yönetimini “Uygur eğitimi  ” ile  ilgili  eğitimk yaratılacak “Bağığı Uygur mahkemesinin ilk tweeti” ndan  yolamsızın tweeti ile bitirim: Mustafa Çalık ‘ 

“Uygur Türkleri bizim mi soydaş ve dindaşımız, yoksa İngilizlerin mi? İle de de sorabiliriz: Filistinliler Müslüman da Uygur Türkleri Müslüman değil mi?

Bu kahredici suskunluğun anlatımı nedir? Türkler mi kardeşliği unuttum, Türk devleti mi Türklüğü?

Yüksek sesle cevap bekliyoruz.”

KAYNAK : https://www.karar.com/yazarlar/ahmet-tasgetiren/kanadali-dogu-turkistanli-cocuklar-1589671

Share
177 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ