logo

trugen jacn

ASİMDER BAŞKANI GÜLBEY : ÇİN ÖLÜM KAMPLARINA SON VERMELİDİR !

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, gökyüzü, açık hava ve yazı

 Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Çin Halk Cumhuriyetinin 1 milyon Uygur Türkü’nü esir tutuğu Doğu Türkistanlının serbest bırakılmasını ve ölüm kamplarına dönüşen bu esir kamplarının derhal kapatılmasını istedi.
Çin Halk Cumhuriyetinde yaşayan Uygur Türklerinin sahipsiz olmadığını ve 450 milyon Türk dünyasının sahiplendiğini belirten ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, “Çin hükümeti ve Çin asıllı vatandaşlarının Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan 20 milyon Uygur Türkü’ne karşı yaptıkları ırkçı tutumdan vazgeçmelidirler. 450 milyon nüfusa sahip olan Türk dünyası zulme uğrayan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi yalnız bırakmayacaktır. Çin hükümeti bölgedeki İslami örgütlenmeyi bahane ederek aslında Müslüman Türk’lerden geçmiş tarihin intikamını almaktadır. Türk milletinin korkusundan dünyanın yedi harikasından biri olan Çin seddini yapan Çinliler yılların biriktirdiği öfkenin intikamını alıyorlar. Çin hükümeti yetkilileri terörizmi önlemek, Doğu Türkistanlıları (Uygur, Kazak ve Kırgız Türklerini) ıslah etmek ve yeniden eğitmek için açtıklarını söylüyorlar. Dünya medeniyetine, ilim, irfan, bilim, kültür ve sanat alanında önemli katkılar sunan Doğu Türkistan Türklerine karşı bu söylem bile hakarettir zulümdür” dedi.
Bu kamplar eğitim kampları değil ölüm kampları olduğunu söyleyen Gülbey, “Bu kamplarda zulüm, vahşet, asimilasyon ve soykırım var. Kamplardaki Doğu Türkistanlı Türkleri işkencelere dayanamadıklarından bir süre sonra akıl sağlıkları bozuluyor. İntihar girişiminde bulunmasınlar diye her birinin başında geceleri Çinli polislerin beklediği söyleniyor. Eğitimden kasıt Çin milliyetçiliği ve Çinli olma olgusuna zorlanıyorlar. Sık sık Çin marşları söyletiliyor ve bu marşlarda her şeylerini Çin komünist Devletine borçlu oldukları, Çin olmazsa Doğu Türkistan’ın da olmayacağını söyletiyorlar. ASİMDER Genel Merkezi olarak Ermenilerin 1915 yılında Osmanlı döneminde ve 1992 yılında Azerbaycan toprağı Karabağı işgal eden 100’lerce kardeşimizi katletmelerinden hiçbir farkı bulunmamasından dolayı Çin hükümetinin de yaptığı bu ölüm kamplarını ve idamları şiddetle kınıyoruz. Tüm insan hakları örgütlerini bu ölümlere ve zulme sessiz kalmamaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak  : ASİMDER Başkanı Sayın Göksel Gülbey’in kişisel Sosyal medya hesabı

Etiketler: » » » » » » » »
Share
718 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ