logo

trugen jacn

TARİHÇİ YAZAR VE YAPIMCI KORAY ŞERBETÇİ Tv.24’DE DOĞU TÜRKİSTAN’I GÜNDEME GETİRDİ

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Ülkemizin önde gelen ulusal Televizyon kanallarından Tv.24 kanalında  Çin’in  işgal ve sömürgesi altındaki tarihi Türk ana yurdu Doğu Türkistan bir kez daha gündeme getirildi.

Tv.24 Televizyonunun başarılı yapımcılarından Türk-İslam dünyasına yönelik programları ile dikkat çeken Tarihçi Yazar ve Tv.Programcısı Sayın Koray Şerbetçi  20 kasım 2016’de saat 22,15-24,oo saatleri arasında  canlı olarak yayınlanan  “AN VE TARİH”  adlı programda günümüzde çok zor ve  sıkıntılı  durumdaki Türk-İslam coğrafyalarının başında gelen Doğu Türkistan’ı gündeme taşıdı.

Sayın Koray Şerbetçi’nin “AN VE TARİH ”  programının  canlı yayın konukları Hacettepe Üniversitesi Tarih bölümü Öğretim üyesi ve Strateji ve Çin  Uzmanı Doç.Dr.Erkin Ekrem ile Doğu Türkistan Vakfı eski Başkanı,Araştırmacı Yazar ve Uyghurnet yayın Yönetmeni Hamit Göktürk katılarak Doğu Türkistan’ı çeşitli yönleri ile program akışı içinde  ayrıntılı olarak  gündeme getirdiler.

 Türk dünyası ve Doğu Türkistan  konusundaki  derin tarih  bilgisi ile dikkatı çeken yapımcı Koray Şerbetçi’nin  olaylara vurgu yapan soruları canlı yayın konuklarının  olaylar ve yansımaları ve sebepleri konusunda verdiği cevaplara yansıdığı görüldü. Türk kamu oyu tarafından beğeni ile Doğu Türkistan Türkleri ile Diaspora’da yaşayan Uygur Türkleri tarafından   ilgi   ve beğeni ile izlenen canlı Doğu Türkistan Programı minnet ve şükran ile karşılandı.

Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Doğu Türkistan Türkleri bu ve benzeri programların sık sık yapılmasının Doğu Türkistan meselesinin gündemdeki yerine koruyacağını belirterek ” Sayın Koray Şerbetçi Bey’e bu program için çok teşekkür ediyor ve kendisine dualarımızı gönderiyoruz.KKaray bey,bu programı ile şehitlerimizin aziz ruhlarını şad,Mücahitlerimize de manevi güç ve destek vermiştir. Kendisinden   bundan sonra da bu ve benzeri progrmlarda Doğu Türkistan konusuna yer vermesini  özellikle diliyor ve arzu ediyoruz.”   şeklindeki  taleplerini  izhar ediyorlar.

TEŞEKKÜR : Doğu Türkistan’ı  bütün yönleri gündeme getiren “AN VE TARİH”  programının yapımcısı Sayın Koray Şerbetçi’ye ve Tv.24 kanalına ve programın yapımında emeği geçen Tv,24 çalışanlarına  en derin minnet ve teşekkürlerimizi sunarız.

                                                                           Uygur haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1103 Kez Görüntülendi.