logo

trugen jacn
31 Mayıs 2016

AP.MİLLETVEKİLİ SAYIN KÜÇÜK VE İLHAM TOHTİ İNİSİYATİF GRUBUNU TEBRİK EDİYORUM.

AP.İ.Tohtı

Mehmet Emin HAZRET

27 Nisan 2016 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’de “Ilham Tohti Inisiyatif Grubu” (ITI) kurulduğu resmi ilan edildi. Bu teşkilatın ilk kararı, Avrupa Parlamentosunda, Çin yargısı tarafından haksız ve hukuksuz olarak ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen Uygurların Vicdanı, bilim adımı ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç.Dr.İlham Tohtı adına bir uluslar arası konferans düzenlemek olmuştu.

Bilindigi gibi “Ilham Tohti Inisiyatif Grubu” nun girisimiyle 25 Mayis 2016 tarihinde Avrupa Parlamentosunda bu Uluslararası toplantı gerçekleşmiştir. Bu toplantıda Amerika, Fransa, Almanya ve Belçikadan ilim adamları, Avrupa Parlamentosu üyeleri ve insan hakları savunucuları genel olarak Doğu Türkistan’daki Çin zulmü ve özellikle de Profesör Ilham Tohti’nin durumu, onun haksız  ve hukuksuz olarak  müebbet hapse mahkum edildiği konusunda sunumlar yapıldı. Bu toplantı’nin sonuç bildirisinde, Avrupa Parlamentosu  her yıl verilmekte olan  “Sakharov Ödülü” ne  İlham Tohti’ye verilmesi için aday göstermeye çağırıldı ve hatta bazı milletvekilleri  onun adaylığını resmen destekledilerini açıkladılar. .  “Sakharov” Ödülü,  düşünce ve ifade  hürriyetini savunan, bu konuda çalısmalarda bulunan kişilere verilmektedir. D.r. İlham Tohti Uygur toplumununeyigane sesi olarak Uygurların dini,etnik ve kültürel haklarını savunmuş ve sesi boğulmuş bu halkın sesini dış dünyaya duyurma yolunda büyük çaba ve fedakarlık göstermiştir. “Ilham Tohti Inisiyatif Grubu” kurucucuları arasında  Dünya Uygur kurultayı eski başkanı ve  Almanya merkezli Doğu Türkistan Avrupa birliği” derneği başkanı de olan Enver Can,  Çin dili,Çin sosyal araştırmalar uzmanı olan ve  aynı zamanda bir insan hakları aktivisti olan ve Çin’de uzun yıllar kalan insan hakları savunucusu Fransız  Marie Holzman  de yere almaktadır. Ayrıca, uzun yıllar Avrupa parlamentosunda danışman olarak çalışan İtalyan Martin Schultes  de üyedir. Bu fedakar Doğu Türkistan gönüllülerinin  bu dafaki Dr.TOhtı Konferans girişimini , Avrupa Parlamentosunun  Türk asıllı Bulgaristan Milletvekili İlham Küçük k destekleyerek öncülük yapmış ve  ev sahipliğini de üstlenmiştir.

ilhan-1012545120001

AP.’nun  Türk  asıllı  Bulgaristan Üyesi  Sayın İlham Küçük

1985  yılında Bulgaristan dünya’ya gelen  Sayın İlham Küçük, , 1980 lı yılların sonunda  devrin   Bulgaristan Diktatörü  Komünist  Jivkov  rejimi tarafından isimlerinin  zorla değiştirilerek “etnik temizlik” e tabı tutulan Bulgaristan  Türkü bir ailenin çocuğudur.  Avrasya Coğrafyasının  batı yakasında  yaşayan ve  Brüksel’de yaşayan  bir Türk milletvekilinin, Dünyanın doğu yakasındaki Pekin’de haksızlığa uğrayan  ırkdaşı ve dinidaşı  bir Türk akademisyen Dr.Tohti  için sergilediği insan i ve cesur duruş, sadece Türk Milleti  için değil, insanlık için büyük bir  insanlık örneği ve ahlaki bir değerdir.

Bu toplantıya ,Temsil Edilmeyen Milletler Teşkilatı(UNPO) ve  Almanya merkezli Tehdit Altındaki Milletleri Koruma Örgütü de önemli katkılar  sağlamışlardır.

Uygurlardan ise ,  “İlham Tohti İnsiyatif Grubu” kurucuları arasında  Enver Can’dan başka Dünya Uygur Kurultayı İcra kurulu başkanı Dolkun İsa de yer almıştır. Bu Uygur Türkü aktiviisitlerimizin de bu konferansta ev sahibi olarak  görev alması,bir  başka  sevinilecek durumdur.

“ İlham Tohti İnsiyatif Grubu” na ve Bu toplantının gerçekleşmesi için gönüllü olan,  maddi ve manevi fedakarlıklarda bulunun Dr.Dru Gladny, Dr.Vanessa Frangville, Prof.Dr.Elliot Sperling, Mary Holzman,Barbara Lochbihler  başta olmak üzere  katkı sağlayan çok değerli zevata  şahsım ve tüm  Doğu Türkistan halkı adından  minnet ve şükraanalarımı sunuyorum.    Yaklaşık 30  yıl önce Bulgar komünist rejimi tarafından kültürel  ve ırkı soykırım, aşağılanma ve etnik temizliğe tabı tutulan  bir Türk ailesinde doğan  ve 2014 yılı Avrupa Parlamentosu üyeliğine   seçilen  çok değerli Soydaşımız ve Kardeşimiz Sayın  İlham Küçük Bey’e de ayrıca teşekkür ederim. Çocukluğunda Uygur Türkü Kardeşlerinin günümüzde yaşadığı  acılarını yaşayan , Faşist kafalı komünist Jivkov’un uyguladıklarının aynısını cekmekte olan   sahipsiz ve mazlum  Uygur  Türkü Kardeşlerinin  çilesi, acı ve istirabını  kalbinin  derinliklerinde  hissederek, Uygurların Vicdanı Dr.  İlham Tohti ve Uygur Türkü Kardeşlerine   sahip çıkmasını, derin bir minnet duygumu   bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sayın İlham Küçük’un bu tarihi hak ve kadirsinaşlığı Uygur Türklerinin kalplerinin derinliğinde yer almaştır. Bu katkı ve hizimeteleri Doğu Türkistan Kurtuluş macadelesi tarihine  altın harfler ile yazılacaktır.

Avrupa’da Dr. İlham Tohtinin “Saharov ödülü” ne kavuşması için gönüllü olarak çalışan tüm sivil toplum kuruluşlarına ve bir birlerinder değerli İnsan Hakları aktivistlerimize  de ayarıca teşekkür ediyorum.  Mazlum  Doğu Türkistanlılar sizleri  minnet ve şükran hisleri ile ebediyen  hatırlayacaklardır.

AP.Milletvekili   Sayın İlham Küçük Ve İlham Tohti İnisiyatif  Gurbunu tekrar bir kez daha Kutluyorum. Doğu Türkisitanlılar size ve minnet ve şükran hisleri  ile doludur.

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1594 Kez Görüntülendi.