logo

trugen jacn
27 Ocak 2015

ANKARA’Lİ UYGURLAR,KAYSERİ’YE YERLEŞEN MÜLTECİLERİ ZİYARET ETTİ.

Kayseri-Emet

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Ankara’da yerleşik Doğu Türkistanlılar Güneydoğu Asya yolu ile ülkemize mülteci olarak gelen ve Kayseri’deki boş lomanlara geçici olarak yerleştirilen Mülteci Uygur Türkü Kardeşlerini ziyaret etti.
Ankara Ün.DTC.Fakültesi öğretim Üyesi Doç.Dr.Erkin Emet ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Erkin Ekrem ve Dt.Abdulkerim Buğda  tarafından organize edilen bu ziyaret 25 Ocak’ta gerçekleşti. Toplu halde Kayseri’ye giden Ankara’lı Uygurlar Melikgazi İlçesinin Ambar bölgesinde Polis Lojmanlarda oturan yaklaşık 100 hane Mülteci Kardeşlerimizi ziyaret ederek onlara “ Anavatan’a Hoş Geldiniz” dediler ve aralarında topladıkları aynı ve nakdi yardımları Kayseri Valiliği Yardım Koordinasyon Merkezi aracılığı ile kendilerine takdim ettiler.


Kayseri’ye yaptıkları ziyareti Haber Merkezi’mize değerlendiren  Ankara Ün.Öğretim üyesi  Doç.Dr. Erkin Tarım şöyle konuştu, ” Bu Mülteci Uygur Türkleri Kardeşlerimiz Doğu Türkistan’ın hemen hemen her şehir,ilçe ve bölgelerinden gelmişler. Bunların bütün ihtiyaçlarının Kayseri’nin yardımsever ve hamiyetli Hayırsever halkı tarafından karşılanıyor. Buna bizzat  şahit olduk ve bu durumdan çok duygulandık. Yardımsever  Kayseri halkına ne kadar minnet duysak,ne kadar teşekkür etsek yine de hakları ödenmez.Allah kendilerinden razı olsun.”ifadesini kullandı.
Doç.Dr.  Emet,şimdiye kadar hiçbir basın mensubunun Lojmanlara girmesine ve kendileri ile görüşülmesine izin verilmediğini ancak, Kayseri Valiliği’nın kendilerine özel izin verdiğini ve bu sayede bunlarla ilgili program yapabildiklerini belirtti.


Mülteci Uygur Kardeşleri ile yakından görüştüklerini,kadın ve çocukların nüfusun ekseriyetini oluşturduğunu belirten Dr.Emet  özellikle Çocukların yüzlerinde Çin baskı ve zulmünün izlerini bizzat gördüğünü ve bundan da son derece üzüntü duyduğunu de bildirdi.
Türkiye’nin her tarafından bu Mülteci Kardeşlerimize yardımlar gelmekte olduğunu de belirten Dr.Emet, bütün depolar ağzına kadar gıda maddeleri ile dolu idi.Belki en az bir yıl yetecek kadar yiyecek stoklandığını gördük. Ev için gerekli buzdolabı,Çamaşır makinası ve mobilyaların alındığını ve bu konuda hiçbir sıkıntılarının olmadığırı gözlemlediklerini ve bunu Bu kardeşlerimizin de bizzat ifade ettiklerini söyledi. Lojmanlarda Uygur Türkü Mültecileri ziyaret için gelenlere rastladıklarını anlatan Doç.Dr.Erkin Emet,duygusal sahnelere de şahit olduklarını belirterek şöyle konuştu, “ Bu kardeşlerimize yardım ile birlikte ziyarete gelen Çorum ‘lu bir Kardeşimizin bir Mülteciye sarılarak ağlaması çok anlamlı ve göz yaşartıcı idi.Bu sahneyi hayatım boyunca unutmam mümkün değil.” şeklinde konuştu.

Uygur Türklerinin geleneklerini burada da yaşatmaya çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu.”Doğu Türkistan’da uzaklardan gelen akraba ,dost ve yakınların şerefine kurban kesilir ve kurbanın eti ile yemek yapılarak hep birlikte yenilir.Biz de bu geleneği yerine getirmeye çalıştık.Kardeşlerimiz ile birlikte Doğu Türkistan’ı bire bir yaşamış olduk.Ayrıca vatan hasretini de bir nebze olsun giderdik. Ama oradaki çocukların yüzündeki Çin zulmünün izlerini gördüğümde çok üzüldüm. Fakat Anadolu Türklüğünün misafirperverliğini, onların Uygur Kardeşlerine yaptığı yardımlarını,biz Uygur Türklerinin sahipsiz olmadığımızı bizzat şahit olarak teselli,moral buldum ve çok mutlu oldum. Kayseri’ye şimdiye kadar 22 ilden yardım geldiğini söylediler.Mültecilerin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için Kayseri’lı sanayici,esnaf ve İşletme sahiplerinin işe yerleştirdiklerini anlatan Tarım, bunun çok önemli bir gelişme olduğunu de sözlerine ekledi. Bir Doğu Türkistanlı ve Dünya Uygur Kurultayı Yürütme Kurulu Başkan yardımcısı olarak bütün hamiyetperver Kayseri halkına, siyasi partilere, bunları organize eden Kayseri Valiliğine ve bütün Sivil Toplum Kuruluşlarına teşekkür etmeyi bir borç bilirim.” Şeklinde konuştu.

    Türk Dünyası Şiir Okuma Ödülü sahibi Küçük Mücahit Kaşgarlı’nın Malteci Uygur Çocuk  Kardeşlerine hediye olarak getirdiği Oyuncaklar da Minik kardeşlerine  dağıttı.Miniklerin sevinç ve mutluluğu  ise,görülmeye değerdi.

Etiketler: » » » » »
Share
1970 Kez Görüntülendi.