logo

trugen jacn

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK : ÇİN’İN UYGUR TÜRKLERİ KONUSUNDAKİ AÇIKLAMALARI YETERSİZ VE TATMİNKAR DEĞİL !

AK Parti  Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Çin’in Uygur Türkleri konusundaki açıklamaları yeterli bulmadığımızı, tatminkar bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz.ömer çelik.jpg

Uygur Haber ve Araştırmalar Merkezi (UYHAM)

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Uygur Türkleri konusundaki açıklamaları yeterli bulmadığımızı, tatminkar bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz. Uygur Türkleri çeşitli devletler arasındaki rekabetin bir parçası olmamalıdır.” dedi.

Çelik, AK Parti Adana İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kaygı duyarak takip ettikleri bir konunun da Uygur Türklerine dönük yaklaşımlar olduğunu belirtti.

“Türkiye olarak Çin’in toprak bütünlüğünü savunan, Çin’in güvenliğine önem veren bir ülkeyiz.” diyen Çelik, Çin’in toprak bütünlüğüne karşı, güvenliğini zaafa düşürecek her türlü yaklaşıma karşı olduklarını defalarca ifade ettiklerini En üst düzeyde Çin’in toprak bütünlüğünü savunduklarını söylediklerini vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

Uygur Türkleri Çeşitli Devletler Arasındaki Rekabetin Parçası Olmamalıdır

“Uygur Türkleri konusundaki açıklamaları yeterli bulmadığımızı, tatminkar bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz. Uygur Türkleri, çeşitli devletler arasındaki rekabetin bir parçası olmamalıdır. Orada insanların evine, ailelerin içine Çinli erkeklerin yerleştirildiği, insanların toplama kamplarında tutulduğu, pek çok insanın, en son bir ozanın görüntüsünü yayınladılar şehit olduğu söylenen ama pek çok kanaat önderi, alim ve benzeri sanatçıdan maalesef haber alınamamaktadır. Aylardır, yıllardır bunlar aileleriyle görüştürülmemektedir. Uygur Türkleri konusundaki hassasiyetimiz haklı bir hassasiyettir. Burada yapılması gereken şey şeffaf bir iş birliğidir. Çin hükümeti buraları eğitim kampları olarak nitelendiriyor fakat bunların toplama kampları olduğu, bu yüzyıla yakışmayacak, insan onur ve haysiyetini zedeleyen birtakım yaklaşımların ortaya koyulduğu toplama kampları olduğu herkes tarafından dile getiriliyor. Bir şeffaf yaklaşımın ortaya koyulması, bu çerçevede buraların ziyarete açılması belli bir iş birliği çerçevesinde burada insan hakları ihlalleri var mı yok mu bunun tespit edilmesi için doğru tavırların ortaya koyulması gerekiyor.”

“Uygur Türkleri konusunda hassasiyetimiz diri”

Çelik, Çin hükümetinin açıklamalarında terörle mücadeleden bahsettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Terörle mücadele konusundaki tutarlılıktan bahsediyorlar. Terörle mücadelenin ne olduğunu en iyi bilen ülke biziz. Dünyada terörle mücadele eden ülkelerin hassasiyetini anlayabilecek kapasiteye, tecrübeye sahibiz, bunun bedelini ödemişiz, bunun acısını çekmişiz fakat insan hakları ihlallerinin de terörle mücadele adı altında örtbas edilmesi gibi bir yaklaşım konusunda da duyarlı olduğumuzu, bunu kabul edemeyeceğimizi de ifade ediyoruz. Dolayısıyla Uygur Türkleri konusundaki hassasiyetimizin diri olduğunu, bu konuyu yakından takip etttiğimizi ve bütün dünyaya da yakından takip etmesi çağrısında bulunduğumuzu bir kere daha ifade ediyoruz.”

Kaynak: https://www.haberler.com/uygur-turkleri-cesitli-devletler-arasindaki-11779123-haberi/AA

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
497 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ