logo

trugen jacn

AKP MİLLETVEKİLİ YENEROĞLU’NDAN ÇİN YANLISI VE ZULMÜ ÖVEN GAZETECİ’YE SERT TEPKİ !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

AKP İstanbul Milletvekili ve MKYK Üyesi Mustafa Yeneroğlu, Çin’in davetiyle Doğu Türkistan’a giden ve Çin güzellemesi yapan ATV muhabiri Erdal Kuruçay’ın açıklamalarına tepki gösterdi.
Kuruçay’ın açıklamalarıyla ilgili haberi tweeter hesabından paylaşan Yeneroğlu, “Batının propagandasıymış… Sanki Çin inkar ediyor veya sicili temiz… Kusuru olan insanlar eğitimle tedavi ediliyormuş.. Ne kadar insancıl politikaları varmış.. Bağımsız haberlerin aksine varsayalım ki yaygın işkence yok.. Peki asimilasyon insanlık suçu değil mi?” diye sordu.

ATV muhabiri: Ön yargılarım yıkıldı, hata yapmışız

Euronews’in haberine göre Çin yönetimi, 1949 yılından bu yana hakimiyeti altında tuttuğu Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlalleriyle ilgili suçlamaları ‘bertaraf’ etmek için 6 ülkeden gazetecileri bölgeye götürdü. Bu kapsamda aralarında Türkiye, Mısır, Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve Sri Lanka’dan muhabirler, Çin devlet medyasının organize ettiği geziye katıldı. Geziye katılan ATV muhabiri Erdal Kuruçay sosyal medya hesabından şu değerlendirmeyi yaptı: “Yanlış algılarla küresel kapitalist ve emperyalist güçlerin bölgede yaşayan insanlar üzerinden terör propagandası yapmasını ve bunun İslam dinine ihale edilmesini önce Çin’in devlet kanalı cctv daha sonra 6 ayrı tv kanalında değerlendirdik.”

‘Hata yaptığımızı gördük’

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, söz konusu kampları gezen ATV muhabiri Erdal Kuruçay, gördüklerini Çin medyasına değerlendirdi. ATV muhabiri Erdal Kuruçay, Instagram hesabından Doğu Türkistan’daki kampları değerlendirdi. Ön yargılarının yıkıldığını ve ne kadar hata yaptıklarını gördüklerini dile getiren Kuruçay, şu ifadeleri kullandı: “Gittiğimizde o ön yargıların yıkıldığını gördük, çünkü biz Batı medyasını okuyoruz, Batı medyasına göre hareket edip pozisyon alıyoruz. Ne kadar hata yaptığımızı gördük. Gerçekten suça meyil etmiş, suça bulaşmış iki kesim var orada. Orada bir terapi merkezini gördük. Kusuru insan yapar, sonra farkına varmak da hatadan dönmek de yine insana erdem yapan bir durumdur. Aldıkları eğitimler hem sanatsal faaliyetler hem de eğitim alanındaki birçok şey. Aynı zamanda da katma değere fayda sağlamak.”

Kaynak :  http://www.yeniasya.com.tr/gundem/akp-li-vekil-cin-i-oven-muhabire-tepki-gosterdi_484153

Etiketler: » » » » » » »
Share
601 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ