logo

trugen jacn

EŞİ VE ÇOCUKLARI ÇİN’DE REHİN UYGUR ÖMER FARUK’UN ÇİLE VE ACISI KATLANARAK SÜRÜYOR

T.C. vatandaşı olan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Ömer Faruk’un eşi ve 2 kızını İşgalci Çin rehin tutuyor ve Türkiye’ye eşinin ve babasının yanına gelebilmesine izin vermiyor. Doğu Türkistan’da Çin tarafından alıkonularak rehin alınan eşinden ve iki kızından yıllardır haber alamıyor. Faruk’un ailesi, ve küçük kızlarına olan özlemi, acısı,çilesi ve istirabı her geçen gün biraz daha katlanarak sürüyor.

Uygur Türkü Faruh, Çin’deki ailesinden yıllardır haber alamıyor

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’den Türkiye’ye gelen ve vatandaşlık alan Ömer Faruh isimli Uygur Türkü’nün kızları, Çin yönetimi tarafından alıkonuldu. Kızlarından yıllardır haber alamayan Faruh, başvurularının yanıtsız kaldığını söyledi.  

Yatırım için abileri ile Türkiye’ye gelen Uygur Türkü Ömer Faruh, uzun yıllardır ailesinden haber alamıyor. Abileri ile engelli annesi toplama kampına götürülen Faruh, kızlarından da 3,5 senedir haber alamadı.  

Kırım Haber Ajansı’nın haberine göre, kızlarından bir haber alabilmek umuduyla Çinli yetkililere başvuran Faruh, başvurularının sonuçsuz kaldığını ve Çin hükumetinin kendisine açıklama yapmadığını belirtti. Kızlarının da Türkiye vatandaşı olduğunu belirten Feruh, kızlarının Türkiye’ye iade edilmesini istedi.  

3.jpg

“ÇİN’DEN CEVAP YOK” 

Kızlarından haber almak için Türkiye Dışişlerine başvuruda bulunan Ömer Faruh, “Türkiye’ye geldikten sonra Türk vatandaşlığı aldım ve kızlarıma da Türk kimliği aldım. Daha sonra kızlarıma ulaşmak amacıyla Türkiye Dışişleri Bakanlığına başvuruda bulundum.  

Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliğinden bana ulaşarak, konu ile gerekli girişimlerde bulunduklarını ancak Çin hükumetinden konu ile ilgili yanıt alamadıklarını bildirdiler” dedi. 

1-2.jpg

Çin,Ailemi Param Parça Etti

Ailesi toplama kampına götürüldükten sonra kızları ile ilgili hiçbir bilgi alamadığını belirten Faruh, şöyle konuştu: 

“Konu ile ilgili defalarca yetkililere başvurmama rağmen Çin hükumeti kızlarımla ilgili hiçbir bilgi vermiyor. Eşim ve ben üzüntülü bir şekilde bekliyoruz.  

Ailem toplama kampına götürüldükten sonra çocuklarımın nereye götürüldüğüne dair hiçbir şey bilmiyoruz. Kızlarımın sesini 3,5 senedir duymuyorum. Çin ailemi paramparça etti.” 

2-2.jpg

2.jpg
https://www.karar.com/uygur-turku-cindeki-ailesinden-yillardir-haber-alamiyor-1595055?fbclid=Iw
Share
174 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ