logo

trugen jacn

AİLE ESKİ BAKANI RAMAZANOĞLU : ÇİN KAPSAMLI ASSİMİLASYON POLİTİKASI UYGULUYOR

Ä°lgili resim

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı Sema Ramazanoğlu Çin yönetiminin idaresi altındaki Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere karşı  kapsamlı ve sistemli bir asimilasyon politikası uyguladığını  bunun ise kabul edilemez olduğunu açıkladı.
Özgür Asya Radyosunun Aile ve Sosyal Politikalar Sabık Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun soysal medya’da yayınlanan  bir konuşmasına dayanarak verdiği habere göre Konya merkezli Necmettin Erbakan Üniversitesindeki bir etkinliğe katılan Eski Bakan Ramazanoğlu bu Üniversitenin Dış Hekimliği Fakültesinde öğrenim gören Doğu Türkistanlı Uygur Türkü öğrenci Furkan’ın “Sayın Bakanım,Doğu Türkistan’da beni ve bütün Müslüman Türkleri çok üzen ve derinden etkileyen bir uygulama yapılıyor. Çin yönetimi son bir yıldır ülkemde “Akraba ve İkiz aile uygulaması ” adı ile her Müslüman Türk’ün evine birer Çinili yerleştiriyor. Siz sabık bir Bakan olarak bu uygulamayı nasıl değerlendiriyorsunuz ? “ yolundaki sorusunu şöyle cevaplandırdi  ; “ Sevgili Furkan,öncelikle ülkemize hoş geldin. Sizin sorduğunuz soru çok önemli, Çin günümüzde Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere karşı  kapsamlı ve yoğun bir şekilde açık bir asimilasyon politikası uyguluyor. Çin’in bu baskı ve zulmü insanların dayanma sınırlarını zorlamaktadır. Müslüman Uygur Türkleri Doğum kontrölünden ekonomik ve sosyal haklara kadar hayatın bütün sahalarında baskı altında yaşamaktadır. Benim bu sözlerim kişiseldir.Ben burada şahsi görüşlerimi ortaya koyuyorum. T. C. Devletimiz bütün bunları uluslara arası ilişkiler ve ülkemizin  karşılıklı dış politikarının  yürütülmesi  noktasında Çin yönetimi ile müzakere etmeli ve bu sorunu masaya yatırmalıdır. Ben burada şahsi istırap ve isyanımı dile getiriyorum. Bana kişisel olarak bu duruma karşı ne yapabilirsiniz ? diye soracak olursanız  şunu diyebilirim ; Dua etmekten başka bir çarem yok.Bu konuda Türkiye ve Çin bir araya gelerek bu  sorunları  müzakere etmeli ve görüşmeler yolu ile bu konuda yeni bir yol ve politika belirlemelidir.” Şeklinde konuştu.kAYÇAD-2

Aile eski Bakanı Ramazanoğlu,Bakanlığı Döneminde Düzenlediği bir Konferansta Doğu Türkistan delegesi Nurale Göktürk ve diğer  Katılımcılar ile bir arada

Uzmanlar : Hükümetin Sessizliği ve Tepkisizliği Üzüntü Verici 
Doğu Türkistan’daki Çin’in uygulamalarını yakından izleyen Uzmanlar geçmiş yıllarda AK Parti Hükümetlerinde Bakanlık yapmış  deneyimli  ve önemli  bir Politikacı olan  Sayın Sema Ramazanoğlu’nun Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı, zulüm,dönüştürme ve asimilasyon uygulamaları hakkında çok iyi derecede bilgi sahibi olduğunu belirterek : “ İktidar ve diğer Partilerimizin Doğu Türkistan’daki insanlık dramı ile Çin’in baskı zulüm,asimilasyon ve soykırım ve diğer insanlık dışı uygulamaları karşısında yeterli bilgi sahibi olmalarına rağmen bu konuda hiçbir girişimde  bulunmamaları,   bu asimilasyona  tepeki göstermemelerinin  ve   bu konuda anlaşılmaz  bir şekilde sessizliğe bürünmelerini düşündürücü ve  aynı zamanda üzüntü vericidir.” Şeklinde değerlendiriyorlar.

İlgili Video :

Doğu Türkistanlı Uygur Türkü öğrenci Aile ve sosyal Politikalar eski Bakanı Sema Ramazanoğlu'na İşgalci Çin'in Doğu Türkistan'da Müslüman Türklere yaptığı baskı zulüm ve soykırım uygulamaları ile kendilerinde namuz,ırz ve iffet olmadığı için alçakça ve adice ikiz ve kardeş aile icraatları hakkında bilgi vererek kanaatını ve değerlendirmesini talep eder.Ama eski bakanın sözleri tam bir ibretlik vede müzeliiktir. Yazık ve çok yazık !

Hamit Göktürk paylaştı: 1 Ağustos 2018 Çarşamba

Etiketler: » » » » » » »
Share
1313 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ