logo

trugen jacn

AF ÖRGÜTÜ’DEN KAMPANYA : ÇİN UYGUR ÇOCUKLARINI AİLELERİNDEN AYIRMAYA SON VERMELİ

Kiinan on lopetettava uiguurilasten erottaminen vanhemmistaan - Amnesty

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İngiltere merkezli Uluslararası Af Örgütü(Amnesty İnternational) Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan ve azınlık olarak tanımladığı Uygurlara yönelik aiileleri zorla  parçalama  ve çeşitli tedbirle aile bireylerini bir birlerinden kopararak yok etme uygulamasına son vermesi için ÇKP Lideri ve Çin devlet Başkanı Xi’ye yönelik bir imza kampanyası başlattığı bildirildi.

Uluslararası Af Örgütü(Amnesty İnternational)’un resmi sosyal medya hesabı üzerinden başlatılan bu imza kampanyası 2016’da ülkesindeki Çin,baskı ve zulmünden kaçarak İtalya’ya sığınan  Uygur Çift Mihriban ve Abdulhekim(Ablikim)’ın 12-16 yaşlarındaki iki çocuğunun ailelerine kavuşturulması hedefleniyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün   başlattığı imza kampanyası ile ilgili açıklaması şöyle :

Uygur  Karı-Koca Mihriban ve Abdulhekim(Ablikim) Uygur bölgesinde yaşayan  çocuklu bir  çift.  2016’da ülkesindeki Çin yönetiminin baskı ve zulüm ve insan hakları ihlallerinin şiddetinin günden güne artması üzerine  ülkelerinden kaçmak zorunda kalmış ve  İtalya’ya sığınmıştır. Çift  yurt dışına çıkarken 4  çocuğunu ülkesinde ailelerinin yanına bırakmak zorunda kalmıştır.

Uygur Çift, ülkelerini terk ettikten kısa bir süre sonra, çocuklara(torunlarına) geçici olarak bakan büyükanne ve büyükbabalar da  gözalıtana alınarak polis merkezine götürülerek sorgulanmıştır. Daha sonra  Büyükanne  tutuklanarak hepsedilmiştir. s

Mihriban ve Ablikim,  Uygur bölgesinde yaşamakta iken, Çin’in baskı,  zulüm hak ve hukuk ihlallerine maruz kalan  gören Uygur azınlığa mensup.  Onlar ülkelerinde kalan çocuklarını alarak yaşadıkları İtalya’ya getirebilmek için  ülkelerine geri dönemiyorlar. Çünkü kendilerinin de diğer dönen Uygurlar gibi tutuklanarak Çin tipi toplama kamplarına kapatılmasından endişe  ediyorlar.

Uygur aile  Mihriban ve Ablikim  12-16 yaşlarındaki  çocuğunun yaşadıkları İtalya’ya,yanlarına gelebilmeleri için İtalya Makamlarına vize başvurusu yapmış ve talepleri olumlu karşılanarak giriş vizeleri İtalya’nın Şanghay Başkonsolosluğuna gönderilmiştir.

Ancak Çin  polisi çocukları tutuklayarak yetimhaneye götürdü. Çocukları sıkı şekilde Çin polisinin gözetim ve kontrolünde tutuluyorlar.

Siz duyarla İnsanlar, aşağıdaki bu dilekçeyi imzalayarak  söz konusu   Uygur çocukları ebeveynlerine kavuşturulması  girişimimize katkıda bulunablir ve  onların ayrılıklarına son verebilirsiniz !

Bu İmza Kampanyasına katılarakverdiğiniz destek için sizlere şimdiden teşekkür ediyoruz.

Mektup örneği Aşağıdadır :

 

Sayın Xi Jingping

Çin Halk Cumhuriyeti  Devlet Başkanı

Pekin- Çin Halk Cumhuriyeti 

İdarenizdeki Uygur bölgesinden olan ve 2016 yılından beri İtalya’da yaşayan Mihriban ve Ablikim,  parçalanmış ve dağılmış  Uygur ailelerinden birisidir.  Onlar 12-16  yaşlarındaki  2 evladından 5 yıldır ayrı yaşıyorlar ve çocuklarının yanlarında olmasını ve özlem ve hasretlerinin bitmesini ve  parçalanmış ailelerinin birleşmesini istiyorlar.

Biz Çin’in yönetimindeki Uygur bölgesinde yaşayan Müslüman azınlık Uygur ailelerin  eşi benzeri görülmemiş acımasız aile ayrılığına son vermesini talep ediyor ve şu taleplerde bulunuyoruz:

  • Ebeveynlerinden ayrılan Uygur çocukların  Çin’den ayrılmalarına izin verilmesini
  • Talepleri halinde   Çin dışında yaşayan  çocuklar , ebeveyinler ve Kardeşlerin  mümkün olan en kısa sürede  bir birlerine erişebilmelerini (kavuşurak hasretlerinin sona erdirilmesi)sağlamalıdır.
Share
106 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ