logo

trugen jacn

ABD,TÜRKİSTAN YÖNETİMLERİNDEN UYGUR SIĞINMACILARI ÇİN’E İADE ETMEMELERİNİ İSTEDİ

ABD Kongre üyeleri, Orta Asya devletlerine Uygurların Çin'e sınır dışı edilmesini durdurma çağrısında bulundu

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

ABD  Parlamentosonun alt kanadı  Kongre üyeleri Tom Malinowsky ile Yang Kim’in başını çektiği 16 Kongre üyesi Milletvekil ABD Dışişleri Bakanı Blinken’e bir mektap yazarak  Çin’in baskı ve zulmünden ülkelerine sığınan Türkistan Cumhuriyetleri yönetimlerinin  Uygurlar,Kazaklar ve diğer Müslüman Türk azınlık mensuplarının  kaçtıkları  Çin’e sınır dışı edilmemesini   sağlamak için bu ülkeler yönetimleri ile  birlikte çalışmasını talep eden ortak  imzalı bir çağrı mektubu gönderdiği bildirildi.

Özgür Asya radyosunun haberine göre  16 Kongre Üyesi Milletvekilinin Dışişleri Bakanı Antony  Blinken’e gönderdiği mektupta  Türkistan Cumhuriyetleri hükümetlerinin Çin baskısından ülkelerine sığınan Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer Türk halklarına mensup sığınmacıların  Çin’e zorla geri gönderilmemesi ve  ülke topraklarına  sığınanların da tutuklanmaması  için acilen  bu Ülke Liderlerine bir  birer  mektup  göndermesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz.”  ifadeleri yer aldı.

ABD’li l6 Milletvekilinin ortak mektubu şöyle devam ediyor : ” Çin’in Uygur Bölgesinde açtıkları onlarca Çin tipi Toplama Kamplarına hapsedilen  Müslüman Türk azınlık halklara   şiddet, dayak, tecavüz, cinsel istismar ve zorla kısırlaştırma gibi  insanlık dışı korkunç olaylara maruz kaldıklarını bilinmektedir. Çinli yetkililer onlarca yıldır sürdürdükleri  baskı,zulüm ve tehditleri nedeniyle yurt dışına kaçabilen Uygurları da yaşadıkları ülkelerde baskılarını devam ettiriyor ve  onların Çin baskı ve zulümlerini ifşa etmelerini önlemek için  onların ülkelerinde yaşayan aile ve yakınlarına şantaj ve tehdit uygulayarak  onları susturmak istiyor. Yurt dışına kaçabilen Uygurlar ise  Çin’in bölgede günden güne artan baskı ve zulüm uygulamalarını dünyaya ifşa ediyorlar.  2014’ten bu yana  toplam 20 ülkeden bin 327 Uygur Kazak ve diğer Türk ırkından  olan Çin uyruklu kişi  tutuklanarak kaçtıkları Çin’e iade edilmişlerdir. ”  cümleleri yer alıyor.

Mektupta ayrıca şu temenniler ve talepler de yer alıyor : ”  Bu rakamların gözaltına alınan veya zorla iade edilenlerin  isim ve sayıları tesbit edilebilenlerin yalnızca bir kısmını temsil ettiği  de belirtiliyor.  Çin’in Uygur bölgesindeki günden güne artan artak baskı,zulüm ve diğer etnik ayırımcılık ve  toplu tutukylama ve katliamlarından  kaçmak isteyenler bölgeye en yakın olan komşuları Kazakistan,Kırgizistan ve Tacikistan gibi Türkistan bölgesinde bulunan ülkelere sığınıyorlar.  Uygurlar kendilerine kucak açan bu komşu Orta Asya ülkelerine  minnettar olduklarını belirtiyorlar ve övgü ile söz ediyorlar.  Ancak  Sığınmacıların kaçtıkları ülkelere geri gönderilmemesi ortak  ilkesine göre ,  bu sığınmacıların  yasal hakları  korunmalı ve zulümden kaçan Uygur ve Türk halklarının insani ve mülteci hakları korunmalıdır. s Tüm Türkistan bölgesi  hükümetleri,  kendilerine sığınan bu mültecilerin  3. ülkelere  gitmelerine izin vermelidirler.”  ifadeleri yer alıyor.

ABD’lı 16 Milletvekilinin bu ortak mektubu  ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in yanı sıra  Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın ABD büyükelçilerine de gönderildiği bildirildi.

 

Share
286 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ