logo

trugen jacn

ABD.BAŞKANI : UYGURLAR VE DİĞER AZINLIKLARA YÖNELİK ETNİK BASKILARA KARŞIYIZ!

ABD Başkanı Joe Biden, BM konuşmasında Uygur meselesine değindi.
UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

ABD.Başkanı  Joe Biden 21 Eylül 2021’de New York’ta devam eden  BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında  Uygur meselesine  dolaylı olarak değindi ve  Uygur bölgesi veya dünyanın her hangi bir bölgesinde ” etnik ve dini azınlıkları hedef alan  uygulamalar ve onlara baskı ve zulüm yapanları” kınadıklarını ve bu  etnik temelli baskılarla mücadelemizi sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

ABD.Başkanı Biden şöyle konuştu : ”  Uygur bölgesinde (Sincan’da) Kuzey Etiyopya’da veya dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelip gelmediğine bakılmaksızın etnik ve dini azınlıklar  baskı ve zulümedenlere  bu baskı ve zulümlerine  son vermeye çağırmaya ve bu insan hakları ihlallerinı  kınamaya devam edeceğiz” dedi.

Başkan Biden, yapay zekanın başkalarını, küresel iklim sorunlarını ve insan onurunu bastırmak için bir araç olmaması gerektiğine de değindi.

KABD.Başkanı Biden, konuşmasında doğrudan Çin’den bahsetmese de, Uygurlar başta bölgede yaşayan  Türk etnik  kökenli gruplara  yapılan baskılardan bahsetmesi ve tavır  koyması ve baskılarla mücadele edeceklerini tekrarlaması   bir ilk ve dikkat çekici bulundu.

ABD. Başkanı Joe Biden  göreve geldikten sonra ilk kez  BM Genel Kurulu’nda  konuşma yapıyor.

Share
178 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ