logo

trugen jacn

ABD.Mİ YOKSA ÇİN Mİ DAHA BÜYÜK DÜŞMAN ?

غازى ئۇنىۋېرسىتېتى ھازىرقى زامان تۈركىي تىللىرى ۋە ئەدەبىياتلىرى فاكۇلتېتى ئوقۇتقۇچىسى پروفېسسور دوكتور ئەكرەم ئارىقئوغلۇ ئەپەندى «شەرقىي تۈركىستاندىكى مەدەنىي مىراسلىرىمىز» تېمىسىدا دوكلات بەرمەكتە. 2016-يىلى 7-دېكابىر، تۈركىيە.

Prof.Dr.Ekrem Barak ARIKOĞLU

Bu sorunun cevabı aslında çok açık. Elbette Çin.

Amerika bize çok uzak ve ancak taşıma suyla veya içimizdeki, dışımızdaki hainleri kullanarak düşmanlık edebilir. Mesela Amerika’nın bir gün gelip topraklarımızı işgal edeceği ihtimali aklımızdan bile geçmiyor. Çok sıra dışı bir durum (Meslela FETÖ terörü başarsaydı) ortaya çıkıp geçici bir süre ülkemizin bir kısmını işgal etse bile ardına bakmadan geri gidecektir. Çünkü girdiği her yerden çıkmak zorunda kaldı. Fakat ardında enkaz, yıkım, terör bırakarak gitti.
Göktürk atalarımız 13 yüzyıl öncesinden bizi “Çin’in tatlı sözüne, yumuşak ipeklisine kanmayın” diye uyarıyor. Yumuşak ipekli dediği günümüzün dolarıdır.

Çin zaten şu anda Doğu Türkistan’da 1.6 milyon km kare Türk-Uygur toprağını işgal etmiş durumda. Kazakistan ve Kırgızistan için gelecekteki en büyük tehlike Çin. Çünkü ekonomik olarak, altyapı yatırımlarıyla, borç vererek bu ülkeleri işgal etmeye çoktan başladı bile.

Amerika girdiği yerden çıkar ama Çin’in zaten kendisine dar gelen ülkesinin dışına taşması gerekiyor.

Bu yüzden yüz binlerce Çinli Asya’nın çeşitli bölgelerinde arı gibi çalışıyor. Asya ülkelerinde yerleşik Çinli sayısı (evlilik ve iş yoluyla) çok hızlı şekilde artıyor. Bu insanlar Çin’in dışında buldukları daha iyi imkânları bırakarak Çin’e dönecek değiller.
Demem o ki ;  Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizi hapishanelerde, toplama kamplarında inim inim inleten Çin’den gelen Yeşil dolarların bize hayrı olmaz.

Biz ne Çin’e ne Amerika’ya ne de Rusya’ya muhtaç olmayacağımız ekonomik hamleler, yatırımlar, üretimler gerçekleştirmeliyiz. Çin’den gelen öğün olmaz gelse de hayrı dokunmaz…

Kaynak : Sayın Hocamızın Sosyal Medya (Facebook)Paylaşımı  olup kendilerine teşekkür ederiz.)

Etiketler: » » » » » » »
Share
1108 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ