logo

trugen jacn

ABD.KONGRESİ “UYGUR İNSAN HAKLARI VE POLİTİKASI”YASASINI OY ÇOKLUĞU İLE KABUL ETTİ

ABD Parlamentosu’nun alt kanadı Temsilciler Meclisi, Çin yönetiminin Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslüman Türklere yönelik baskı,zulum ve soykırım uygulamalarından dolayı Çin’e yaptırım uygulanmasını kabul eden yasa tasarısını onayladı. Geçtiğimiz günlerde Senato’da da kabul edilerek Kongre’ye gelen ve onaylanan bu yasa tasarısı 7 Mayıs 20 günü yapılan oylamada 413 kabul ve 1 red gibi çok ezici çoğunluk oyu ile kabul edildi. Yasa tasarısı Başkan Donald Trump’ın da imzalamasından sonra yasalaşacak ve uygulanmaya başlanacak.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD Temsilciler Meclisi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri’ne yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Senato’da 15 Mayıs’ta onaylanan ve bugün Temsilciler Meclisinde oylanan tasarı, oy çokluğu ile kabul edildi. 

ÇİN’E YAPTIRIM ÇAĞRISI

Tasarıda, ABD Başkanı Donald Trump yönetimine, Uygur Türkleri’ne ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan bazı Çinli yetkililere yaptırım uygulanması çağrısı yapılıyor.

Ayrıca tasarıda, ABD Dışişleri Bakanlığının bölgedeki insan hakları ihlalleri için bir rapor hazırlaması talep ediliyor.

Söz konusu tasarının bir versiyonu Kasım 2019’da ABD Senatosunda kabul edilmişti. Temsilciler Meclisi ise bazı değişiklikler yaparak tasarıyı Aralık 2019’da tekrar Senato’ya göndermişti.

TRUMP’IN İMZASINA KALDI

Tasarı, nihai imza için Başkan Trump’ın masasına gitti. Trump’ın da onaylaması durumunda tasarı, resmi olarak yasalaşacak. 

Trump, dün Beyaz Saray’da tasarıya ilişkin yaptığı açıklamada,  “Bu hafta sonundan önce Çin konusunda güçlü bir adım duyacaksınız.” diye konuşmuştu.

KAYNAK : https://www.karar.com/abd-temsilciler-meclisi-uygun-turkleri-icin-cine-yaptirim-uygulama-tasarisini-kabul-etti-1565786
 

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
260 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ