logo

trugen jacn

ABD. DÜŞÜNÜYOR DA,TÜRKİYE NEDEN DÜŞÜNMÜYOR ?

Mehmet Emin HAZRET

ABD Düşünüyor da, Türkiye Neden Düşünmüyor?

“Washington  Bağımsız Ekonomi Politikaları Enstitüsü” (Economic Policy Institute) 31 Ocak  2017 tarihinde Bir rapor yayınladı. Raporda 2001 – 2015 yılları arasında Çin – ABD arasındaki ticaret açığından dolayı ABD’de  3,4 milyon kişinin  işini kaybettiği  bilgisi yere alıyor. Bu rakamın ABD sanayi sektörü istihdamının 3/4 nü teşkil ettiği  de belirtiliyor.  Raporda ABD ‘nın son 15 yıl içinde Çin’den kaynaklanan cari  ticaret açığı her  yıl daha da  artarak 2015’te  bu  carı açık  483,2 milyar dolara  yükselmiş olduğu açıklanıyor. Çin’in, milili parası Yuan’ın değerini düşük tutma ve keyfi ihracat teşviki  uygulamaları sonucu ABD piyasasına sürülen sadece elektronik ve beyaz eşyadan dolayı ABD elektronik, beyaz eşya imalat sanayisinde işini kaybeden kişi sayısı 1,2 milyon kişi olduğu açıklanıyor.  Çin’ in ABD demir- çelik endüstrisi ile , makine  imalat sanayisine   vurduğu darbenin  ise,  daha yüksek boyutlarda olduğu bildiriliyor.

“Washington  Bağımsız Ekonomi Politikaları Enstitüsü” raporunun  açıklandığı  törende, ABD Demir çelik sendikası (United Steelworkers) başkanı Leo Gerard, ABD demir çelik sanayi işçilerinin Başkan Donald Trump’a oy verdiklerini, Trump’ın Çin mallarına   % 45  gümrük vergisi uygulama sözünü tutacağına inandıklarını,  Çin’den yapılan çelik ithalatı yüzünden  enkaza dönen sanayinin Trump başkanlığında kısa dönemde tekrar ayağa kalkacağına emin olduğunu söylemiştir.

ABD’nin 2015 de yıllık cari açığı 800 milyar dolar civarındadır. Sadece Çin’den kaynaklanan  cari açığını oranı  %  60 ‘lara  kadar dayanmaktadır. ABD, Çin’den ithal ettiği otomobillere  % 2,5  oranında vergi uygularken, buna karşılık, Çin ABD’dan ithal edilen  arabalara tüketim vergisi ile birlikte toplamda %  65  oranında vergi uygulamaktadır.

Şunu da unutmamak lazımdır  ki ;  ABD’nin Çin’de faaliyet gösteren  şirketlerinin Çin’de kazanıp ülkelerine transfer ettikleri para miktarı cari açığın yerini rahatlıkla doldurabilmektedir. Yine de ABD ileri teknoloji ülkesi olmasına rağmen, kendi ülkesinde kaybettiği sanayi üretimini geri getirmek ve mevcut yüksek orandaki işsizliği  azaltmak  ve asgariye  indirmek için Çin mallarına yüksek vergi uygulama hazırlığında bulunmaktadır.

Türkiye’nin Çin’den toplam ithalatı 2015 yılında 24,9 milyar dolar olarak gerçekleşmişken, Türkiye’nin Çin’e ihracatı 2,41 milyar dolardır. Merkez Bankası, 2015’te Türkiye’nin toplam cari açığını  32,2 milyar dolar olarak  açıklamıştır.  Türkiye’nin sadece Çin’den kaynaklanan carı açığı  22.49 milyar dolar olmuştur.

Türkiye’nin ABD. gibi Çin’de dev teknoloji transferi  veya  sanayi yatırımı yapan  şirketleri yoktur. Türk şirketlerinin Çin’de kazandıkları karlarını  Türkiye’ye transfer ederek   mevcut  carı açığı kapatabilecek durumda hiç değildir. Türkiye. ABD şirketleri gibi Çin’in  tüketim piyasasına da hakim değildir.

ABD en geç 3 ay içinde Çin mallarına yüksek vergi uygulamaya başlayacaktır. O zaman çıkış yolu bulamayan Çin malları daha ucuzlayarak Türkiye gibi açık  ve serbest piyasa uygulaması olan ülkelere  yönelecektir. Türk sanayicisi günden güne  bir az  daha zor duruma düşen, işsizlik hat safhaya yükselen günümüz Türkiye’sinde  Türkiye kendi imalat sanayisini korumak ve  istihdamı sağlamak adına alacağı tedbirler nelerdir ?

ABD. sunu  Düşünüyor da, ABD’nin düşündüğünü Türkiye  düşünemez mi acaba ?

Kaynaklar:

  1.  贸易失衡:中国夺走美国百万就业
  2. 美经济学家:川普扭转美中贸易逆差的前景
  3. This GIF Shows How China Trumps the U.S. on Trade
  4. Çin-Türkiye Ticaretinin Gelişimi ve Yerli Para İle Dış Ticaretin Olanakları
Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1132 Kez Görüntülendi.