logo

trugen jacn

ABD. DIŞİŞLERİ BAKANI’NDAN ÇİN’E UYGUR TEPKİSİ: DİN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ TEHDİT EDİYORSUNUZ !

ABD.Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Endonezya ziyareti sırasında,Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı,zulüm ve insan hakları ihlalleri ile ilgili bir açıklama yaptı ve Pekin yönetimini Doğu Türkistan’daki hak ihlalleri için bir kez daha eleştirdi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Çin’in Uygurlara yönelik politikalarının din özgürlüğünün tehdit ettiğini bildirdi.

Pompeo'dan Çin'e Uygur tepkisi: Din özgürlüğünü tehdit ediyorsunuz

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Endonezya’da, ülkenin en büyük İslam örgütlerinden Nahdetulülema’ya bağlı Ensar Gençlik Hareketi’nin düzenlediği etkinlikte konuştu.

“SÖZDE TERÖRLE MÜCADELE EDİYORLAR”

Pekin yönetiminin ‘sözde terörle mücadele adı altında” Uygur Türklerine baskı yaptığını vurgulayan Pompeo, “bölge halkının dini hassasiyetlerini göz ardı ettiğini ve aile bağlarını zayıflatma girişimi içinde olduğunu” belirtti.

Pompeo, Çin hükümetinin Uygur politikalarını terörle mücadele ve yoksulluğu azaltma çabalarının parçası olarak göstererek dünyayı ikna etmeye çalıştığının altını çizdi.

“DİN ÖZGÜRLÜĞÜNE BÜYÜK TEHDİT”

Çin hükümetinin Endonezyalı Müslümanları da Uygur meselesinden uzak durması konusunda ikna etmeye çalıştığını dile getiren Pompeo, Çin politikalarının, din özgürlüğünün geleceğine yönelik en büyük tehdit olduğunu ifade etti.

“İSLAM DİĞER DİNLERLE BARIŞ İÇİNDE YAŞAYABİLİR”

Pompeo, Çinli yetkililerin, ”Uygurların modern olmak ve Çin hükümetinin kalkınma girişimlerinden faydalanmak için etnik, dini ve kültürel kimliklerini atmaya hevesli olduğu” iddialarına da karşı çıktı.

Farklı köken ve dinden insanların uyum içinde yaşadığı Endonezya’nın, bu konuda gidilmesi gereken yolu gösterdiğine inandığını ifade eden Pompeo, İslam’ın diğer dinlerle barış içinde yaşayamaması için hiçbir neden olmadığını kaydetti.

POMPEO’DAN ‘UYGUR’ ÇAĞRILARI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo daha önce de Pekin yönetimine ve uluslararası topluma Uygur Türklerine yönelik baskılarla ile ilgili çağrılar yapmıştı.

Pompeo, Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur ve Kazaklara zorunlu kısırlık, kürtaj ve aile planlaması uyguladığının ortaya çıktığını belirterek Çin Komünist Partisi’ne bu ‘dehşet verici uygulamaları’ sonlandırması çağrısında bulunmuştu.

Pompeo, ayrıca uluslararası topluma Çin’i terk etmek isteyen ve sığınacak yer arayan Uygur ve Kazakların güvenliğinin sağlanması çağrısı yapmıştı.

Pompeo, Çin’in toplama kamplarındaki 1 milyondan fazla Uygur ve Kazak’ın kaderini ele aldıklarını belirterek “Tüm ülkeleri Çin’deki baskılara son verilmesi çağrısına katılmaya davet ediyoruz. Çin’i terk etmek isteyen ve sığınacak yer arayanların güvenliğinin sağlanması çağrısında bulunuyoruz” demişti.

Kaynak : https://www.karar.com/pompeodan-cine-uygur-tepkisi-din-ozgurlugunu-tehdit-ediyorsunuz-159060

Share
330 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ