logo

trugen jacn

ABD : ÇİN’İN UYGURLARA KARŞI İNSAN HAKLARI İHLALLERİ İÇİN YAPTIRIMLAR ARTACAK

ABD,Dışişleri Bakanı Pompeo Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar.Kazaklar ve diğer Çinli olmayan Müslüman halklara karşı uyguladığı insan hakları ihlallerinin sona erdirilmesi için bu ülkeye karşı Yaptırımların daha arttırılacağını açıkladı.Dışişleri Bakanı Pompeo’nun ” Çin ulusu barışı seven insanlardır.ÇKP yönetiminin kendilerini başka uluslara baskı ve zulüm uygulayarak Kendilerini Lekemesine Asla izin vermemelidir. ” sözleri dikkat çekici olarak yorumlandı

Pompeo sanctions China over human rights abuses against the Uyghurs, calling it the 'stain of the century'

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Amerika Birleşik Devletleri, Çin hükümeti’nun Uygur bölgesinde yaşayan Uygurlar,Kazaklar ve diğer Çinli olmayan Türk halklarına  karşı insan hakları ihlallerine daha fazla yaptırım uygulayacaklarını ve baskıların şiddetinin daha da arttıracakları açıklandı.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Cuma günü yaptığı açıklamada , “Çin Komünist Partisinin Uygurlara ve Çin’deki diğer Müslüman azınlıklara karşı Çin’in Sincan’daki insan hakları ihlallerinin yüzyılın lekesidir.dediği bildirildi.

“Trump yönetimi , dünyanın ÇHC yönetimine karşı sürekli baskı kampanyası uygularken, kitlesel keyfi gözaltı, hukuksuz gözetim, zorla çalıştırma, zorla nüfus kontrolü (Kadınları zorla kısırlaştırma),istemsiz biyometrik verilerin toplanması ve bu gruplara yönelik genetik analizlere somut maliyetler empoze etmesine yol açtığı belirtildi.

ÇİN ABD’NİN STEAL CORONAVIRUS AŞISI VERİLERİ ‘SAF KUMAŞ’

ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Dairesi (OFAC), Sincan Üretim ve İnşaat Kolordusu’nu (XPCC) Çin Komünist Partisi (ÇKP) için paramiliter bir örgüt ve insan hakları ihlallerine karşı bir suçlu olarak nitelendirdi.

Hazine Bakanlığı ayrıca , XPCC’nin eski bir Politik Komiseri olan Sun Jinlong’a ve XPCC Parti Sekreter Yardımcısı ve Komutanı Peng Jiarui’ye bildirilen istismarlara karıştıkları için yaptırımlar yaptı .

Hazine Sekreteri Steven T. Mnuchin Cuma günü yaptığı açıklamada, “ABD, daha önce de belirtildiği gibi, insan hakları ihlallerini Sincan ve dünyada sorumlu tutmak için finansal güçlerinin tamamını kullanmaya kararlıdır.” Dedi.

ABD, insan hakları ihlallerine ilişkin raporların ortasında Çinli yetkililere ve birimlere çeşitli yaptırımlar getirdi.

9 Temmuz’da, XPCC’nin İlk Siyasi Komiseri Chen Quanguo, ABD tarafından belirlendi

Cuma günü yaptığı açıklamada Pompeo, “Bölgeye varışının ardından Chen Quanguo, Sincan’da Uygurları ve diğer etnik azınlıkların üyelerini hedef alan kapsamlı bir gözetim, gözaltı ve aşılama programı uygulamaya başladı.” Dedi.

Birçok Amerikan devlet kurumu, zorunlu çalışma raporları nedeniyle şirketleri Sincan bölgesinde çalışmanın “itibar, ekonomik ve yasal riskine” karşı uyardı.

KÜLTÜREL SOYKIRIM? ÇİN BUGÜNDE NELER YAPIYOR

Ticaret Bakanlığı, Sincan’daki insan hakları ihlallerinden şüphelenilen dokuz Çinli işletmeye yaptırım uyguladı.

Çin, Pompeo’nun insan hakları ihlallerine karşı sert duruşunun, seçim yılı boyunca ABD’de ortaya çıkan COVID-19 halk sağlığı krizinin dikkatinin dağılmasından başka bir şey olmadığını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin Cuma günü düzenlediği basın toplantısında “Pompeo’nun sözleri, gerçekleri göz ardı eden ve gerçeği çarpıtan Çin’e karşı siyasi yalanların bir parçası .

“Ancak başarısızlığa mahkumlar çünkü dünya sattıkları ürünü almayacak; barışı seven insanlar buna izin vermez; ve Çin halkı korkutmayacak ”diye ekledi Webin, özellikle Uygurlardan bahsetmeden.

ABD, Uygurlara karşı alınan eylemleri kınama konusunda yalnız değil.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Çin’i bu ayın başlarında “kaba ve berbat” eylemlerle suçladı ve parlamentonun yaptırımları tartışması bekleniyor .

Kaynak : https://www.foxnews.com/politics/pompeo-sanctions-china-human-rights-abuses-uyghurs?fbclid=

Share
210 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ