logo

trugen jacn

ABD BAŞKANI TRUMP’TAN KOMÜNİST ÇİN’E YÖNELİK AĞIR “ÇİNVİRÜSÜ COVİD-19” SUÇLAMASI

ABD Başkanı Donald Trump New Yorkta devam eden 2020 yılı Birleşmiş Milletler Teşkilatı genel Kurulunda Çin yönetimini Çinvirüsü salgınını gizlediği ee tüm dünya yaymakla suçladı ve ağır sözlerle eleştirdi. Başkan Trump ‘de yaptığı konuşmada koronavirüsle ilgili olarak bir kez daha bu virüsü ‘Çinvirüsü’ olarak tanımladı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

ABD Başkanı Donald Trump Birleşmiş Milletlerin kuruluşunun 75. yıl dönümünde yaptığı konuşmada, koronavirüs salgınında yurt içi uçuşlarını kapatırken yurt dışı uçuşları kapatmayarak virüsü dünyaya yaydığı gerekçesiyle Çin’i suçladı. Trump, Covid-19’u bir kez daha “Çin virüsü” olarak nitelendirdi.

Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu toplantısı bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle sanal olarak başladı. Liderlerin daha önce çektikleri videolar ile katıldıkları BM 75. Genel Kurulun açılış konuşmasını BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptı. Guterres’in ardından Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır ve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve ABD Başkanı Donald Trump konuştu. BM’nin 75. yıl dönümünde konuşma yapmaktan büyük onur duyduğunu söyleyen Trump, koronavirüs salgınına değindi. ABD’nin koronavirüs ile başa çıkmasını “olağanüstü” olarak değerlendiren Trump, Covid-19’u bir kez daha “Çin virüsü” olarak nitelendirdi.

ÇİN’İ VİRÜSÜ YAYMAKLA SUÇLADI

Trump, Çin hükümetinin salgının başlangıcında kendi sınırları içerisinde iç uçuşlarını kapatırken yurt dışı uçuşları kapatmayıp virüsü dünyaya yaydığını gerekçe göstererek suçladı. Koronavirüs tedavilerine de değinen Trump ABD’de aşı çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, “Aşıyı bulacağız” diye konuştu.

ABD’yi tüm ülkelerin üstünde tuttuğunu söyleyen Trump, tüm ülkelerin bu şekilde yapması gerektiğini söyledi. Trump, aynı zamanda ABD’nin dünyadaki en güçlü askeri donanıma sahip olduğunu ifade ederek, “Şu anda daha önce olduğumuzdan çok güçlüyüz” dedi.

ABD’nin her zaman insan haklarını koruduğunu ifade eden Trump, Orta Doğu’daki pek çok ülke için barış getirdiğini ve Afganistan için de aynı barışı getireceğini belirtti.

KAYNAK : https://www.karar.com/donald-trumpdan-cine-koronavirus-suclamasi-1586816?fbclid

Share
259 Kez Görüntülendi.