logo

trugen jacn

ABD, 11 ÇİN ŞİRKETİNİ TÜRK SOYKIRIM BAĞLANTISI NEDENİYLE YAPTIRIM LİSTESİNE ALDI

ABD, Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı,zulüm ve soykırım cinayetleri ile insan hakları ihlallerinde rolleri olduğu gerekçesi ile 11 Çinli şirketini daha yaptırım listesine aldı.ABD.bu şirketlerin bu ülkedeki faaliyetlerini sonlandıracak ve Şirket yetkililerine vize engeli uygulayacak

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD yönetimi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinde rolü olduğu gerekçesiyle 11 Çinli şirketi yaptırım listesine aldı. 

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, yaptığı yazılı açıklamada, Çin hükümetinin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslüman azınlığa yönelik “baskı, geniş çaplı tutuklama, zorla çalıştırma, biyometrik verilerin rızasız toplanması ve genetik analizi” gibi uygulamalarındaki insan hakları ihlallerinde rol oynayan 11 Çinli şirkete yaptırım kararı aldıklarını bildirdi. 

Ross, açıklamada, “Bugün al

“Bugün aldığımız yaptırım kararıyla, Amerikan malları ve teknolojilerinin, Çin Komünist Partisinin savunmasız Müslüman azınlıklara yönelik alçak saldırılarında kullanılmamasını sağladık.” ifadesini kullandı.

ABD Ticaret Bakanlığı, 22 Mayıs’ta da Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinden dolayı 9 Çinli kuruluşu yaptırım listesine almıştı. ABD’nin bu son yaptırım kararı ile kara listeye alınan ve yaptırım uygulanacak Çin şirketlerinin sayısı 20’ye yükselmiş bulunuyor.

https://www.karar.com/abd-11-cinli-sirketi-yaptirim-listesine-aldi-1575875

Share
293 Kez Görüntülendi.