logo

trugen jacn

80 YAŞINDAKİ PAŞAHAN ANA ÇİN’İN TUTSAĞI 5 VE 7 YAŞLARINDAKİ TORUNLARINI İSTİYOR

80 YAŞINDAKİ UYGUR TÜRKÜ KAYBOLAN TORUNLARINI ARIYOR

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
​​​​​​​Yaklaşık 30 yıl önce Türkiye’ye gelen Doğu Türkistan’lu Uygur Türkü Paşahan Kuçar, biri 5 diğeri 7 yaşında olan ve Çin’de Doğu Türkistanlılara yapılan zulüm nedeniyle kaybolan torunlarını arıyor. Kuçar, Çin Devleti’nin Doğu Türkistan’daki Türklere karşı baskı uyguladığını belirterek, Çin’e gidemediğini ve Türk yetkililerinden yardım istediğini söyledi.

Doğu Türkistan’lı Uygur Türkü 80 yaşındaki Paşahan Kuçar, 1 yıl önce kaybolan torunları Aysu ve Abdullah’ı arıyor. Çin’de Uygur Türklerine karşı uygulanan baskı nedeniyle ülkeye giriş yapamadığını ifade eden Kuçar Türk yetkililerden yardım istiyor.

EKSPRES’E ANLATTI

80 yaşındaki Doğu Türkistan’lı Uygur Türkü Paşahan Kuçar, hafta sonunda Çerkezköy’de düzenlenen ‘Doğu Türkistan’ isimli şiir dinletisi etkinliğine katıldı. Sonrasında Ekspres Gazetesi’ne bir ziyaret gerçekleştiren Kuçar, yaklaşık 1 yıl önce kaybolan torunlarını aradığını söyledi. Kuçar; “Yaklaşık 30 yıl önce Türkiye’ye geldim. İstanbul’a yerleştik. 2015 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Genel Sekreteri değişti. Ve Türklere karşı bir zulüm başladı. Benim gelinim 2012 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karşılamaya gelen ekip arasında yer alıyordu. 2015 yılında genel sekreterin değişmesiyle birlikte benim gelinim Meryem Kuçar’ı da tutukladılar. Şu an kendisinden haber alamıyoruz. 2018 yılında da torunlarım kayboldu. Nereye gittiler, ne yaptılar? Hiçbir şekilde bilgi alamıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“TÜRKİYE’DEN YARDIM İSTİYORUZ”

Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinden konuyla ilgili yardım talebinde bulunan Kuçar; “iki torunum ve gelinimi bulmak için Çin’e gitme izni verilmemektedir. Yaşım ilerledi, gitmem de zor. Torunlarımın ve gelinimin sağlıklarından endişe etmekteyim. Perişan durumdayım ve elimden hiçbir şey gelmiyor. Gözaltında olan gelinim Meryem Kuçar ve sahipsiz olan torunlarımın bulunarak Türkiye’ye gelebilmemiz için siz değerli devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak : http://www.cerkezkoyekspres.com/haber/80-yasindaki-uygur-turku-kaybolan-torunlarini-ariyor/1090? 

Etiketler: » » » » » » »
Share
486 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ