logo

trugen jacn

DÜNYA UYGUR KURULTAYI : 75 İNGİLİZ AYDININ ÇİN’E ORTAK ÇAĞRISI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı 75 İngiliz din adamı, Parlamenter,Kanaat önderi ve ingiliz aydınının Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına karşı yayınladıkları ortak açıklamaları için bir teşekkür etti. DUK Başkanı İsa ” Uygur Soykırımını Durdurun, !” başlığı ile yayınlanan Soykırım Müdahale Koalisyonu, CSW ve İngiliz Yahudileri Temsilciler Kurulu, bugün Çin’deki Uygurlara yönelik zulüm suçlarını durdurmak için harekete geçme çağrısı yapan inanç ve inanç topluluklarının liderlerinin açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

DÜNYA UYGUR KURULTAYI : 75 İNGİLİZ AYDININ ÇİN’E ORTAK ÇAĞRISI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin yönetiminin Uygurların Doğu Türkistan olarak adlandırdıkları Sincan Uygur Özerk Bölgesi (XUAR).’de yaşayan Uygurlar:kazaklar ve diğer Müslüman Türk azınlıklara yönelik olarak ; baskı zulüm ve etnik soykırım uygulamalarına karşı Eski Canterbury Başpiskoposu Rowan Williams, Myanmar ve Endonezya Kardinalleri, Londra Başpiskoposu Kıpti-Ortodoks Başpiskoposu Angaelos, Britanya’nın en üst düzey Hahamlarından bazıları, Müslüman inanç liderleri, Budist Cemiyeti Başkanı İngiltere, Dalai Lama’nın temsilcisi Avrupa ve İngiltere Hümanistleri İcra Kurulu Başkanı, bugün yayınlanan ve “Holokost’tan bu yana en korkunç insanlık trajedilerinden biri: Çin’deki Uygurların ve diğer Müslümanların olası soykırımı” nı durdurmak için harekete geçilmesi çağrısında bulunan 76 imzacı arasında yer alıyor. 

Truro, Coventry, Southwark ve St Alban’s Piskoposları, Avam Kamarası Başkanı’nın eski papazı Rose Hudson-Wilkin, şimdi Dover Piskoposu ve eski Rochester Piskoposu Michael Nazir-ali, Rahip Jonathan Aitken ile birlikte, eski Kabine bakanı ve Canon Andrew White, eski “Bağdat Başrahibi”, Clifton Katolik Piskoposu Declan Lang, Washington, DC’deki Mekke Enstitüsü İcra Direktörü ve İslam Merkezi Baş Komiseri ile birlikte imzacılardır. Myanmar’ın yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Güney Baptistler Sözleşmesi’nin Etik ve Dini Özgürlük Komisyonu Başkanı ve Kanada’nın eski din özgürlüğü elçisi Rev. Dr Andrew Bennett. 

Haham Joseph Dweck, Kıdemli Haham, S&P Sephardi Topluluğu (ve İngiliz Yahudileri Temsilciler Kurulu Kilise Kurumu), Haham Charley Baginsky, Liberal Yahudilik Geçici Direktörü Haham Dr Harvey Belovski, Golders Yeşil Sinagogu Kıdemli Haham, Haham Laura Janner- Klausner, Yahudiliği Reform İçin Kıdemli Haham, Haham Jonathan Wittenberg, Kıdemli Haham 

Masorti Yahudiliği ve Haham Barones Julia Neuberger, açıklamayı imzalayan 20 Rabbi arasında bulunuyor.

“Pek çok zulüm ve kitlesel zulüm gördük. Bunlarla ilgilenmemiz gerekiyor. Ancak, cezasız kalmaya devam etmesine izin verilirse, uluslararası toplumun herkes için evrensel insan haklarını savunmaya istekli olup olmadığını en ciddi şekilde sorgulayan bir tane var – Uygurların durumu. ” 

Holokost’tan sonra dünya ‘Bir Daha Asla’ dedi. Bugün, ‘Bir Daha Asla’ sözlerini bir daha tekrarlıyoruz. Basit bir adalet çağrısı yapıyoruz, bu suçları araştırıyoruz, sorumluları hesap soruyor ve insan onurunun yeniden tesisine giden yolu açıyoruz. ” 

Açıklama, geçen ay İngiliz Yahudileri Temsilciler Kurulu Başkanı Marie van der Zyl’in Londra’daki Çin büyükelçisi Liu Xiaoming’e yazdığı bir mektubun ve her ikisi de ender adımı atan eski Haham Lord Sacks’ın mesajının ardından geldi. Holokost ve Uygurlara karşı işlenen zulüm suçları arasında karşılaştırmalar yaptı.

İngiliz Aydınlarının Ortak Açıklamasının Tam Metni: 

İnanç temelli toplulukların dini liderleri ve liderleri olarak, Holokost’tan bu yana en korkunç insanlık trajedilerinden birini, Çin’deki Uygurların ve diğer Müslümanların olası soykırımını vurgulayarak herkes için insanlık onurunu doğrulamak için bir araya geliyoruz. 

Birçok zulüm ve kitlesel zulüm gördük. Bunlarla ilgilenmemiz gerekiyor. Ancak cezasız kalmaya devam edilmesine izin verilirse, uluslararası toplumun herkes için evrensel insan haklarını savunma istekliliğini en ciddi şekilde sorgulayan bir tane var – Uygurların durumu. 

Çin’deki en az bir milyon Uygur ve diğer Müslüman, açlık, işkence, cinayet, cinsel şiddet, köle işçiliği ve zorla organ çıkarma ile karşı karşıya olan hapishane kamplarında hapsedildi. 

Kampların dışında temel din özgürlüğü engelleniyor. Camiler yıkılıyor, çocuklar ailelerinden ayrılıyor ve Kuran-ı Kerim sahibi olmak kadar basit davranıyor, dua etmek veya oruç tutmak tutuklanmayla sonuçlanabiliyor. 

Dünyanın en müdahaleci gözetleme devleti, Sincan’daki yaşamın her alanını işgal ediyor. 

Son araştırmalar, Uygur nüfuslu dört ilde çocuk doğurma çağındaki Uygur kadınlarının en az% 80’ini hedef alan bir zorla kısırlaştırma ve doğum önleme kampanyasını ortaya koyuyor – 1948 Soykırım Sözleşmesi’ne göre bunu soykırım seviyesine yükseltebilecek bir eylem. 

Çinli yetkililerin açık amacı Uygur kimliğini ortadan kaldırmaktır. C hina’nın devlet medyası, hedefin “soylarını kırmak, köklerini kırmak, bağlantılarını koparmak ve kökenlerini kırmak” olduğunu belirtti. As , Washington Post gazetesinin, “Bu soykırım niyeti ilanı dışında başka bir şey olarak okumak zor.” Çin hükümetinin üst düzey belgeleri “ kesinlikle merhamet yok ” dan bahsediyor . 

Parlamenterlerin, hükümetlerin ve hukukçuların soruşturma sorumluluğu vardır. 

İnanç liderleri olarak biz ne aktivistiz ne de politika yapıcıyız. Ancak topluluklarımızı, diğer insanlara bakma ve tehlikede olduklarında harekete geçme sorumluluklarına çağırmakla görevliyiz. 

Holokost’ta bazı Hıristiyanlar Yahudileri kurtardı. Bazıları konuştu. Dietrich Bonhoeffer’dan alıntı yapacak olursak, “Kötülük karşısında sessizliğin kendisi kötüdür… Konuşmamak konuşmaktır. Harekete geçmemek hareket etmektir ”. Holokost’tan sonra dünya “Bir Daha Asla” dedi. 

Bugün, “Bir Daha Asla” sözlerini baştan tekrarlıyoruz. Uygurların yanındayız. Ayrıca, Kültür Devrimi’nden bu yana din veya inanç özgürlüğü konusunda en kötü baskılarla karşı karşıya olan Çin’in dört bir yanındaki Tibet Budistleri, Falun Gong uygulayıcıları ve Hıristiyanların yanındayız. 

Her yerde inançlı ve vicdanlı insanları, bu kitlesel zulmü sona erdirmek için dua, dayanışma ve eylemde bize katılmaya çağırıyoruz. Basit bir adalet çağrısı yapıyoruz, bu suçları araştırıyoruz, sorumluları sorumlu tutuyoruz ve insan onurunun yeniden tesisine giden yolu açıyoruz. 

Ortak Bildiriyi İmzalayanar: 

Imam Daayiee Abdoul, Mekke Enstitüsü İcra Direktörü, Washington DC, ABD 

Müftü Şerif Ahmad, Imam Al Madni Center, Lawrenceville, Georgia, ABD 

Rahip Jonathan Aitken, Londra, İngiltere 

Şeyh Rashad Ali, Stratejik Diyalog Enstitüsü, İngiltere 

Imam Shamsi Ali, New York, ABD 

Yousif Al-Khoei OBE, Birleşik Krallık Akademik Şii Araştırmaları Merkezi Direktörü 

Başpiskopos Angaelos, Londra Kıpti-Ortodoks Başpiskoposu, İngiltere 

Dr Khalid Anis, Britanya İslam Cemiyeti, İngiltere 

Haham Robyn Ashworth-Steen, Manchester Reform Sinagogu, İngiltere 

Imam Qari Asim, MBE, Başkan, Camiler ve İmamlar Ulusal Danışma Kurulu, İngiltere 

Haham Charley Baginsky, Liberal Yahudilik Geçici Direktörü, İngiltere 

Qari Zeshan Balooch, Imam, Ghousia Camii, Leeds, İngiltere 

Haham Dr Harvey Belovski, Haham Kıdemli, Golders Yeşil Sinagogu, İngiltere 

Dini Özgürlük Enstitüsü Direktörü ve Kıdemli Üyesi ve Kanada’nın eski Kanada Uluslararası Dini Özgürlük Büyükelçisi Rahip Dr Andrew Bennett 

Haham Miriam Berger, Finchley Reform Sinagogu, İngiltere 

Desmond Biddulph CBE, Budist Topluluğu Başkanı, İngiltere 

Cardinal Charles Bo, Yangon Başpiskoposu ve Asya Piskoposları Federasyonu Başkanı Myanmar 

Imam Dr Mamadou Bocoum, Müslüman Papaz ve İslami Araştırmalar Okutmanı, İngiltere 

Rt Revd Christopher Chessun, Southwark Piskoposu, İngiltere 

Imam Irfan Chishti MBE, Chashtiah Educational Trust, Rochdale, İngiltere 

Hümanistler İngiltere İcra Kurulu Başkanı Andrew Copson 

Coventry Piskoposu, İngiltere 

Sheikh Imtiyaz Damiel, CEO, Abu Hanifah Vakfı, İngiltere 

Haham Joseph Dweck, Kıdemli Haham, S&P Sephardi Topluluğu (ve İngiliz Yahudileri Temsilciler Kurulu Kilise Kurumu), Birleşik Krallık 

Rahip Dr Joel Edwards CBE, İngiltere 

Canon Dr Giles Fraser, St Mary Newington Rektörü, İngiltere 

Sonam T Frasi, FCA, RAS, Kutsal Dalai Lama’nın Kuzey Avrupa, Polonya ve Baltık Devletleri Temsilcisi, Londra, Birleşik Krallık 

Haham Dr Moshe Freedman, Kıdemli Haham, New West End Sinagogu, İngiltere 

Haham Paul Freedman, Kıdemli Haham, Radlett Reform Sinagogu, İngiltere 

Haham Aaron Goldstein, Liberal Hahamlar ve Kantorlar Konferansı Başkanı, Birleşik Krallık 

Haham Herschel Gluck OBE, İngiltere 

Imam Dr Usama Hasan, Londra, İngiltere 

Şeyh Saeed Hashmi, Imam Shah Jahan Camii, Woking, İngiltere 

Shaykh Sultan Niaz ul Hassan, Başkan, Bahu Trust, İngiltere 

Rt Rev Rose Hudson-Wilkin, MBE QHC, Dover Piskoposu, İngiltere 

Imam Sheikh Mohammad Ismail DL, Lead Imam, Birmingham Central Mosque, İngiltere 

Imam Dr. Abdul Jabbar, Atlanta, ABD 

Haham Richard Jacobi, Doğu Londra ve Essex Liberal Sinagogu, İngiltere 

Haham Dr. Margaret Jacobi, İngiltere 

Haham Laura Janner-Klausner, Yahudiliği Reformda Kıdemli Haham, Birleşik Krallık Haham Dr Elliott Karstadt, Alyth Kuzey Batı Reform Sinagogu, Birleşik Krallık İmam Adam Kelwick, Müslüman Papaz, Birleşik Krallık Rahip Cindy Kent MBE, Birleşik Krallık 

Fr Nicholas King, SJ, Katolik Papaz Yardımcısı, Oxford Üniversitesi, İngiltere 

Piskopos Declan Lang, Clifton Katolik Piskoposu, İngiltere 

Haham Josh Levy, Baş Haham, Alyth Kuzey Batı Reform Sinagogu, İngiltere 

Al-Haj U Aye Lwin, Toplantı Başkanı, Myanmar İslam Merkezi 

Ustadh Dawood Masood, Al-Hira Camii, Luton, İngiltere 

Haham David Mason, Muswell Hill United Sinagogu ve Birleşik Sinagog Hahamlar Konseyi Yönetici Üyesi, İngiltere 

Haham Monique Mayer, Liberal Yahudilik, İngiltere 

ABD’deki Güney Baptist Konvansiyonu Etik ve Dini Özgürlük Komisyonu Başkanı Rahip Dr Russell Moore 

The Rt Rev Philip Mounstephen, Truro Piskoposu, Birleşik Krallık FoRB Forumu Başkanı ve FCO Dışişleri Bakanlığı Dışişleri ve Milletler Topluluğu Bağımsız Gözden Geçirme Başkanı Zulüm Gören Hıristiyanlar için Destek, Birleşik Krallık 

Haham Lea Mühlstein, Northwood ve Pinner Liberal Sinagogu, İngiltere 

İmam Abdul Malik Mücahid, Washington, DC, ABD 

Rt Rev Michael Nazir-ali, Rochester, İngiltere eski Anglikan Piskoposu 

Haham Barones (Julia) Neuberger, İngiltere 

Fr Uche Njoku, Parish Priest, St Joseph’s Church, New Malden, İngiltere 

İmam Yahya Pallavicini, COREIS İslami Din Cemiyeti Başkanı, İtalya 

Rt Rev John Perry, Chelmsford, İngiltere eski Piskoposu 

Shaykh Umar Hayat Qadri, Başkan, Suffah Foundation, İngiltere 

Müftü Abdul Rahman Qamar, Madni Mescidi, LaGuardia, New York, ABD 

Fr Timothy Radcliffe, eski Dominik Düzeni Ustası, İngiltere 

İmam Nabel Rafi, İngiltere Uluslararası Hoşgörü Merkezi Direktörü 

Dr Sheikh Ramzy, kurucu, Oxford İslami Bilgi Merkezi, İngiltere 

Imam Ghulam Rasool QTS, Trustee Bahu Trust UK ağı, İngiltere 

Imam Yusuf Rios, Üç Porto Rikolu İmam Projesi, İslami Öğrenme Vakfı Chicago, ABD 

Fr Dominic Robinson, SJ, Parish Priest, Farm Street Church of the Immaculate Conception ve Başkan, Adalet ve Barış Komisyonu, Westminster Piskoposluğu, İngiltere 

Abdurahman Sayed, CEO, Al-Manaar Müslüman Kültür Mirası Merkezi, Londra, İngiltere 

Imam Mustaqeem Shah, Abu Bakr Trust, Walsall, West Midlands, İngiltere 

İmam Zeyd Şakir, Kaliforniya, ABD 

Rt Revd Alan Smith, St Alban’s Piskoposu, İngiltere 

Muzammil Siddiqi: Kuzey Amerika Fıkıh Konseyi Başkanı ve Orange County İslam Cemiyeti Dini Direktörü, Garden Grove, Californi, ABD 

Cardinal Ignatius Suharyo, Cakarta Başpiskoposu, Endonezya 

Canon Dr Andrew White, Kudüs Büyükelçisi MERIT, İngiltere 

The Rt Hon ve Oystermouth’dan Rt Rev Lord Williams, eski Canterbury Başpiskoposu, Birleşik Krallık Haham Jonathan Wittenberg, Masorti Yahudiliği için Kıdemli Haham, İngiltere  

Kaynak : Dünya Uygur Kurultayı Kurumsal Web.Sayfası

Share
348 Kez Görüntülendi.