logo

trugen jacn
23 Haziran 2016

70’LİK UYGUR AVUKAT : BENİ FAZLA KONUŞMAYA ZORLAMAYIN,ECELİM İLE ÖLMEK İSTİYORUM

xitay-saqchi-meschit-charlash.jpg

Urumçi’deki Bir Mahalle Mesidi Önünde Nöbet Tutan ve Kimlik Kontrölü Yapan  İşgalcı Çin Askerleri  -2009 (Resim : rfa.org.arşivi)

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin İşgal yönetimi’nin Doğu Türkistan’da  bu yıl da  Ramazan ibadetlerine karşı koyduğu kısıtlama,engelleme ve yasaklamalarını artırarak sürdürdüğü bildiriliyor.
Geçen yıl Ramazan aynda Kaşgar’a bağlı Feyizabat İlçesindeki Ramazan yasakları hakkında yaptığı açıklamalar ile gündeme gelen ve başkent Urumçi’de oturan yılların deneyimli Uygurların  Avukatı  Mehmet Emin bu yıl ramazan ayındaki Ramazan yasakları hakkında da önemli bilgiler veriyor.
Özgür Asya Radyo’sunun Tokyo Muhabiri Hacı Kutluk Kadiri’nin bu yıldaki Ramazan engel ve yasaklamaları ile ilgili sorduğu sorulara can güvenliğini özellikle öne sürerek açık ve net konuşmaktan kaçınan Av.Mehmet Emin,   Muhabirin “siz deneyimli ve yasaları çok iyi bilen bir  kanun  adamı ve bir  avukat  olarak bu konuda konuşmazsanız,  normal Vatandaş ne yapar ? Onlar bunları  hiç konuşamaz ve bunları da  gündeme getiremez. Geçen yıl ayrıntılı ve önemli bilgiler  vermiştiniz “ yolundaki  ısrarı ve talebi üzerine net ve ayrıntılı olmasa da üstü kapalı ve endişeli şekilde de olsa  durum hakkında çok önemli bilgiler verdi.


70 yaşındaki deneyimli ve emekli Avukat Mehmet Emin Beg’ın 22.06.2016’de Özgür Asya  radyosu’nda canlı olarak yayınlanan açıklamaları aynen şöyle ;
“ 2 Haziran’da Çin devlet Konseyi “Uygur Bölgesinde Dini Özgürlükler ve Uygulanması” adı ile bir Beyaz Kitap (Ak Taşlık kitap)yayınladı.Bu kitap ile Müslümanlara ve başka dindeki Çin vatandaşlarına çok geniş haklar ve imkanlar veriliyor. Ancak, bu Belge kitap yayınlanırken şu can alıcı bir cümle de birlikte talimatlandırılıyor ; “Bu yasanın uygulanmasında Uygur bölgesi veya diğer yerlerin mevcut durumu dikkate alınır ve icra edilir.” Denilmektedir. Burada belge yayınlamak de önemli,Bu belge ile Uygur Bölgesinde yazılı olarak her türlü hak hukuk ve geniş  özgürlükler  verildiği  yazılı.  Ancak uygulamade Bu hak ve özgürlükleri göremiyoruz. Ben Ramazan’da hergün cami’ye gidiyor ve teravih namazlarımı eda etmeye çalışıyorum. İmam,bütün vaaz ve nasihatlarında sürekli olarak istikrardar(Mukimlikten) Milletlerin birlik ve bereberliği ve kardeşleğinden’ETnik Çinli göçmenler ile yerli Müslüman Uygurların barış içinde olmalarından ve yaşamalarından ),devletin kanun ve nizamalarına uymaktan ve dini radikalızimdan uzak durulmasından bahsediliyor ve zorunlu olarak  dile getiriliyor. İslam dini,  Ramazan ile ilgili hiç bir vaaz ve nasihat verilmiyor. Burada dini radikalizmden kasıt şudur ; Namaz ,oruç,Kur’ani Kerim öğrenme ve okuma ve diğer farz ve sünnet olan ibadetlerin yapılması Ramazan’ın faziletlerinden bahsedilmesi ve halka anlatılmasıdır.Bu konuda konuşmak vaaz vermek ve nasihat etmek aşırı dini radikalizm olarak tanımlanıyon ve terör suçlusu olarak cezalandırılıyor. Baba evladını veya imam efendi Camaate namaz kılmaları yolunda teşvik ve tavsiyelerde bulunması yasaktır.İbadetlerini yapmayanların tenkiti edilmesi de  yasalara aykırıdır.


Ben emekli ve yaşlı bir avukatım. İbadetlerimi elimden geldiğince yapmaya.orucumu tutmaya ve Allah Taala’ya olan tevbe ve isitiğfarlarımı yerine getirmeye çalışıyorum. Güneydeki diğer bölgelere gitmedim.Oradaki durumu bilmiyorum. Urumçi’de durum normal gibi. Ancak,Cami girişlerinde kontroller geçen yılda olduğu gibi yapılıyor.Cami içinde de gözetleme ve denetleme var.
Çin Merkezi Radyo ve Tv.kanalları  beyaz Kitabı Her gün Anlatıyor ve propagandasını  yapıyor : Pekin’e bağlı Çin radyo tv.idaresine bağlı yayın yapan rodyo ve Tv.lar beyaz kitabı her gün anlatıyor ve propagandasını yapıyor. Bu anlatılanlar çok güzel ve çok te yerinde ve sevindirici. Ancak,uygulama önemli.Beyaz kitabın uygulanması ile birlikte yayınlanan genelge’de “Bölge’nin mevcut genel Durumuna göre Uygulanacaktır = Rayonning ameli ahvalına karap  icra kılınıdu” yazıyor.Yanı neticede beyaz Kitapta yazılanların uygulanma yetkisi mahalli yöneticilerin ( ÇKP’nın Yerel Genel sekreterliği’ne) insiyatifine bırakılmış oluyor.Mahalli yönetimler beyaz kitapta yazılanları uygulamada da icra ederlerse çok iyi olur.Ancak uygulama’da bunlar yok.
Bazı Şeyleri Açıklamaktan Acizim : Ben 70 yaşında emekli bir Avukatım.Kendi ecelim ile ölmek istiyorum.Ama,gerçeklerin de dile getirilmesi lazim. Doğuları açıklamamız gerekir. Ama her  şeyi açıklarsam bu da olmaz.Bu konuda çaresizim(Acizim)Çok konuşmak bize zarar getirir.Fazla konuşmaya beni zorlamayın Kardeşim. Ben kendi ecelim ile rahat bir şekilde öleyim.Sözün bitti yerdeyiz.Allah’a ısmarladık.” sözleri ile telefonu kapatıyor.

Eyidgah Kadın Oyun

Uzmanlar,70 yaşında  olan  ve yıllarca Çin adalet sisteminde Avukat olarak çalışan bir kişinin konuşurken endişelerini dile getirmesi ve her şeyi açıklamaktan dolayı ölüm endişesi taşıması ve bunu da açıkca “Ben kendi Ecelimce Ölmek İstiyorum” cümlesini kullanması Doğu Türkistan’daki Çin baskı ve zulmünün şiddet ve boyutu hakkında açık ve net deliller verdiğini belirtiyorlar.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
2084 Kez Görüntülendi.