logo

trugen jacn

ÇİN’İN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU’NDAN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ NAZİ KAMPLARI İTİRAFI !

Çin’in  Doğu Türkistan’daki   işkence kampları ile açıklamalarda bulunan Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei   Çin Nazi Kamplarını varlığını itiraf etti. Çin Başkonosolosu  “Aşırı dinci düşüncelerden etkilenen insanlar eğitim merkezlerinde yeni ve modern bir hayata kavuşuyor”  söylemi ile Doğu Türkistan’daki Çin Nazi kamplarının varlığını kabul etmiş oldu. 

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yer alan ve Türkiye ile Çin arasında gerilime yol açan Türkiye tarafından işkence kampları, Çin tarafından Yeniden Eğitim Merkezleri olarak görülen merkezlerle ilgili açıklamalarda bulunan Çin’in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, “Çin tarafının bu konudaki tutumu çok nettir” diyerek, kısa süre önce Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne ziyarette bulunduğunu belirtti ve şunları söyledi:Çin Ä°stanbul Başkonsolosu Cui Wei\'den itiraf gibi açıklama

İŞTE İTİRAFLAR

Mesleki Eğitim Merkezleri, yasalar kapsamında kurulmuş olup, radikalizmden etkilenmiş kişileri topluma, ailesine ve modern hayata yeniden kazandırmayı amaçlayan okullardır.

Yerel yönetim bir taraftan terör faaliyetleri ile mücadele ederek terör örgütlerinin kökünü kazıyor, diğer taraftan da terör ve şiddet eğilimlerinin kaynağına, yani radikal düşüncelere karşı mücadelesini sürdürüyor.

SUÇLARI HAFİF OLAN KİŞİLER EĞİTİLİYOR’

‘Radikal dinci düşüncelerle kışkırtılmış ve terör faaliyetleri içerisine girmeye zorlanmış, ancak suçları hafif olan kişilerin’ kendi iradeleriyle eğitim aldıklarını vurgulayan Wei, “Aşırı dinci düşüncelerden etkilenen ve onun kontrolü altına girmiş insanlar burada yeni bir hayata kavuşuyor” ifadesini kullandı.

Sputnik’e konuşan Başkonsolos Cui Wei, söz konusu eğitim merkezlerinde nelerin öğretildiğine dair soruyu ise şu şekilde cevapladı:

Başlıca üç ana konu var. Birincisi Çince öğrenmek. Bir ülkenin vatandaşı, o ülkenin resmi ana dilini bilmiyorsa, ülkeyle nasıl kaynaşabilir, nasıl gelişme sağlayabilir? İkincisi, hukuk bilmek. Vatandaşlar, ancak yasaları öğrendiklerinde bilinçli olurlar. Örneğin, birden fazla eşe sahip olmak yasak, veya, sözde ‘kafir öldürmek’ cennete girme sebebi değil, ciddi bir suçtur ve ağır bir yaptırımla sonuçlanır. Merkezlerde eğitim verilen vatandaşlara bu gibi bilgiler öğretilmektedir çünkü Sincan Bölgesi’ndeki vatandaşlar, üretilen sözde ‘dini hukuk’ yoluyla kontrolden çıkarılmaya çalışılıyorlar.

ZORLA TUTULDUĞUNU DA İTİRAF ETTİ

Ben üç ayrı mesleki eğitim merkezini ziyaret ettim, her birinde de bu söylediklerim öğretiliyor. Öte yandan, konaklama ve yemek koşulları da gayet iyi. Öğrenciler ise hafta sonları ailelerinin yanına dönebiliyor ve eğitim merkezlerinde bulundukları süre içerisinde de aile ve arkadaşlarıyla iletişim kurabiliyorlar. Benim kişisel olarak tanık olduğum eğitim merkezleriyle ilgili gerçekler bu şekildedir.

Kaynak : www.karar.com/guncel-haberler/cin-istanbul-baskonsolosu-cui-weiden-itiraf-gibi-aciklama-1130295

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
556 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ