logo

trugen jacn

ARTVİN- ÇORUH ÜNİVERSİTESİ’NDE “DOĞU TÜRKİSAN’IN GÜNCEL DURUMU ” KONFERANSI

Görüntünün olası içeriği: Erkin Emet, iç mekan

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Artvin Çoruh Üniversitesi A. Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde Dr. Öğretim Üyesi Erhan Giray tarafından gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Doğu Türkistan mücadelesinin önemli isimlerinden, Dünya Uygur Kurultayı Sekreteri , Uygur Türk’ü olan Ankara Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Emet katıldı.
Çok sayıda öğrenci ve akademisyenin katılımıyla gerçekleşen konferansta konuşan Doç. Dr. Erkin Emet, Uygur Türklerinin Türk Kültürüne yaptığı katkıları anlatarak Türkiye Türkleriyle aralarındaki önemli benzerliklere dikkat çekti. Uygur Türklerinin yaşamındaki birçok nesnenin kadim dönemden bu yana taşındığını ve geleneklerin yaşatıldığını ifade eden Emet “Uygur Türkleri bugün Çinliler tarafından yok edilmek istenmektedir” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Erkin Emet dahil, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Doç. Dr. Erkin Emet, Çin’in Uygur Türkleri ile Kazak Türklerine Yaptığı Zulmü Anlattı

Çin tarafından Uygur Türkleri ile Kazak Türklerine yönelik büyük zulümler yapıldığını belirten Emet şunları aktardı: “Sizin duyduklarınızın hepsi doğrudur hatta daha fazlası vardır. Uygur Türklere ait olan toprakları işgal eden ve devletini yıkan Çin bugün o topraklara Çinlileri yerleştiriyor. Uygur Türklerinin dilleri kullanmalarını yasaklıyor, dinlerini yaşamalarına engel olunuyor. Camiye girmeleri için insanların belge çıkarması gerekiyor. Ramazan aylarına özel bira içme festivalleri düzenletiyor. Bir kişi yalnızca sağlığını düşünüp içkiyi kötülese “rejim düşmanı” ilân edilip hapse atılıyor. Meydanlara din adamlarını toplayıp, “Allah bize maaş vermiyor, komünist partiye veriyor, komünist partiye çok yaşa” diye şarkı söyletiyor.”

Çin’de Türkiye’ye karşı büyük bir düşmanlık olduğunu ifade eden Emet “Türkiye Türklerinin Doğu Türkistan hassasiyetini bildiklerinden ve Pantürkizm’in, Panislamizm’ın kaynağı olarak Türkiye’yi gördüklerinden çok büyük bir Türkiye düşmanlığı var. Kısa süre önce Türkiye’yi çağrıştıran tüm iş yerleri kapatıldı. İslam ve Türklüğü yansıtan isimleri yasakladı. İstanbul, İzmir, Türkiye adındaki restoranı, giysi mağazalarını kapattılar. İnternette Türkiye’yi aradığınızda hemen kapınıza polis geliyor. Ancak bunu Türkiye’den gizlemeye çalışıyorlar. Örneğin Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin’e geldiğinde geçici olarak camilere hoparlör taktılar, faaliyette gibi gösterdiler” şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: ekran ve iç mekan

Emet, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin’in bir zulmü ise “kardeş aile” adında bir projeyle birlikte Uygur Türkleri ile Kazak Türklerinin evindeki erkekleri toplama kampına alarak kadınlarının yanına Çinli erkek koymalarıdır. Namus hassasiyeti olmayan Çinliler, Türklerin bu hassasiyetini bildikleri için bu uygulamayla birlikte namusumuza göz dikiyorlar. Bu yapılmadığında, karşı çıkıldığında ise kadınları hapsediliyor. Bunun yüzünden kendini öldüren birçok Türk kadını var.”

Kaynak : Dünya Uygur Kurultayı – Enformasyon Merkezi / Uyghurcongress.org Türkçe

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1177 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ