logo

trugen jacn

KOMÜNİST ÇİN’DEN BİR YALAN DAHA : ” MÜSLÜMAN UYGURLAR ÇOK MUTLU ……( ! )

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin’in işgal ettiği Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uygulanan  baskı ve zulûm tüm dünyaca bilinirken Çin Hükümeti, geçtiğimiz günlerde adeta dalga geçercesine bir haber yayınlayarak, bölge Müslümanlarının dünyadaki en mutlu Müslümanlar olduğunu iddia etti.
Bu da Çin yalanı. Çin’de bulunan ve nüfusunun yüzde 90’dan fazlası Müslüman olan  Doğu Türkistan’da ( Uygur Özerk Bölgesi’nde) sık sık Müslümanlara yapılan baskı ve zulümler  ile gündeme geliyor. Gelen haberlere göre bölgede namaz kılmak büyük bir fişlenme sebebi. Bölgede Ramazan ayında 18 yaşında küçüklere oruç tutmak yasaklanmıştı.

Çin, Doğu Türkistan’da (Uygur Bölgesi’nde)  halihazırda 10 Milyon Müslüman Uygur’un  yaşadığını  ve toplamda  24 bin cami bulunduğunu iddia ediyor.

Çin Hükümeti, geçtiğimiz günlerde adeta dalga geçercesine bir haber yayınlayarak, bölge Müslümanlarının dünyadaki en mutlu Müslümanlar olduğunu iddia etti. Çin’in iddiasına göre bölge ile ilgili dünya basınında çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor.

Çin’in yabancılardan sorumlu yetkilisi William Lee’den gelen açıklamaya göre Çin’in Uygur Bölgesi son derece müreffeh, özgür ve modern dönem yaşıyor. Onlara göre Çin’de baskı altında tutulan tek grup ‘aşırıcılık yanlısı’ gruplar.

Bölge Müslümanları ise Çin’in bu açıklamasını son derece komik buldu. Daily Mail’in haberine göre, sakal uzatma ve çarşaf giyme yasağınınüzerinden bile çok bir zaman geçmedi. Müslümanlar her geçen gün yeni bir baskı altında bırakılırken, Çin’in bu açıklaması sadece kışkırtma amaçlı.

Kaynak : Yeniakit.com.(Risale Haber)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1329 Kez Görüntülendi.