logo

trugen jacn
25 Temmuz 2017

50 BİN ÇİNLİ BORSAZEDENİN BAŞKENT PEKİN’DE ÇKP KARŞITI GÖSTERİLER YAPTIĞI BİLDİRİLDİ

 

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin’in başkenti Pekin’de en az 50 bin  dar gelirli  Çinli, borsada  Tefecilere kaptırdıkları paralarının ödenmesi amacı ile Çin  Komünist Partisi yönetimine karşı protesto gösterileri yaptıkları açıklandı.
ÇKP,Diktatoryasına muhalefet eden Kıt’a Çin’i Muhalefet hareketinin ABD.merkezli haber sitesi Buxun internet sitesinde yer alan bilgilere göre,  Pekin’in varoşlarında  yaşayan düşük ve dan gelirli Çinliler  “Hayırseverler Şirketi adlı bir borsa aracı kuruluşuna yönetimce el konulması ve yöneticelirin tutuklanmasına tepki amacı ile  Pekin’de yaptıkları bu protesto gösterileri 24 Temmuz 2017 Pazartesi günü öğle saatlerinde Pekin’in ünlü Hungming(Kızıl) meydanında gerçekleştirildiği bildirildi. 2008 Pekin Olimpiyatlarının yapıldığı tesislerin yer aldığı bölgenin de içinde bulunduğu bu bölge’ye akın akın gelen ve sayılarının en az 50 bin olduğu açıklanan protestocular Çin yönetiminin  el koyduğu  ve yöneticileri tutukladıkları “Borsa Aracı Şirketi”‘ne kaptırdıkları milyonlarca Yuan’in  geri verilmesini talep eden  ve  tutuklanan bu Çinli Tefeci Kuruluşun Yöneticilerinin   bir an önce serbest bırakılmasını  de istedi. Sloganlar eşliğinde Kızıl Meydana toplanan Çinli göstericilerin eylemlerine Çin yönetiminin her hangi bir müdahalede bulunmadıkları ancak,sayıları en  az on bin civarında  olduğu tahmin edilen Çin özel Harekat Polislerin meydanın çevresinde insan duvarı oluşturdukları ve her hangi bir müdahale ve güç kullanımında bulunmadıkları bildirildi.  ÇKP.rejimi karşıtı muhalif Çinlilerin Buxon Haber Sitesi’nde 24 Temmuz’daki bu gösterilerin 1989 Tienenmin gösterilerinden sonra başkent Pekin’de ve Çin genelinde yapılan en büyük protesto gösterileri olduğunu de belirtti.  Sonbaharda yapılacak ve şimdi  işbaşındaki   ÇKP. genel Sekreteri ve Çin Lideri Şi Jingping’in ikinci dönemdeki hakimiyeti ile ile ilgili çok önemli kararların  alınması beklenen Çin Komünist Partisi 19 .Kurultayının öncesinde bu çapta büyük gösterilerin meydana gelmesini “ ilginç ve Önemli “  olarak tanımlıyorlar.

 Çin Lideri  Xi  : Göstericilere Madahale Etmeyin
50 bin Çinli borsazedenin   borsa aracı kuruluşu olan Tefeci “Hayırsever Şirketi’ne el koyması ve yöneticileri tutuklanması  üzerine,  tepki amaçlı gösterilere karşı ÇKP.yönetiminin çok tedirgin olduğu ve muhtemel olayların ve gelişmelerin önlenmesi amacı ile bu kadar büyük çaplı gösterilere Çin polis ve askerinin asla müdahele etmemesi talimatı verdiği belirtiliyor. Ayrıca, ÇKP.19. Kurultayı öncesi hazırlık ve ön çalışımalar yapmak üzere ülke genelindeki Çin Komünist Partisi eyalet ,Şehir ve İl bazındaki yöneticilerin şu günlerde Pekin’e gelmeye başladıkları bildiriliyor.

Bazı Göstericilerin Tiananmen Meydanına Girmek İstediği öne sürülüyor

Çinli Borsazedelerin  bu  protesto gösterilerine  aile fertleri ile birlikte katıldıkları bildiriliyor. Göstericilerin bir bölümünün gösterilerin merkezi olan kızıl Meydandan çeşitli nakliye araçları ile Çin’in simgesi ve başkent Pekin’in ünlü Tiananmen Meydanına doğru hareket ettikleri bildirildi. Bunun üzerine Tienenmine giden yollar üzerinde kontrol noktaları oluşturan Çin polisinin meydana girmek isteyen her kesi kimlik ve üst aramasına tabi tutukları ve kontrollü geçişlere izin verdiği bildirildi. Kontrol noktalarının önlerinde en az 2 km.lik  uzun kuyruklar oluştuğu belirtildi.


Çin Polisi İkna  Yolu İle Göstericileri Dağıttığı Bildirildi.
Göstericilerin eylem yeri olarak seçtiği Humning(Kızıl) meydan ile Tienenmin çevresinde on binlerce Polis  ve özel polis birilikleri ile Çin askerlerinin tedbir olarak etten duvar oluşturdukları ve Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı üst düzey yetkililerinin göstericeler ile diyalog sağlayarak onları ikna ettiği bildirildi. İkna olan göstericelerin akşam saatlerinde Çin Kamu Güvenliği Bakanlığınca sağlanan yüzlerce otobüs ve nakliye araçları ile toplandıkları meydandan uzaklaştırıldıkları ve  araçlarla evlerine bırakıldıkları açıklandı.

 Çin’den  Çfte Standart :  barışçıl  gösteri  yapan Uygurlara Kurşun, Etnik Çinlilere  ise,  Sözle   İkna

Uzmanlar Doğu Türkistan’da  temel insani ve yasal  haklarını barışçıl yollardan arama girişiminde bulunan Uygur Türklerinin üzerlerine kurşun yağdırarak  onları topluca katleden Çin işgal yönetiminin kendi ırkından olan etnik Çinili Borsazedelerin protesto eylemlerine müdahale etmemesi, ÇKP. rejiminin Han faşizmi temelli etnik ayırımcılık içeren ve aynı ülkenin vatandaşı olan insanlara farklı muamele  yapmasının  en açık ve net kanıtı olduğunu belirtiyorlar. Komünist Çin’in tamamen ırkçılık ve faşizm kokan  bu alçak ve vahşi uygulamalarının Sovyetler Biriliği’nin yıkılma ve ebediyen yok olma  arafesindeki   uygulamalarını hatırlattığını belirterek ”  Çin işgal rejimi böyle devam ederse aynen Sovetler Birliği örneğindeki gibi tarihin karanlıklarında yok olup gitmeye   mahkumdur.”  değerlendirmesinde bulunuyorlar.

 

Etiketler: » » » » » » »
Share
958 Kez Görüntülendi.