logo

trugen jacn

ANKARA İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU’NDAN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ BASKI VE YASAKLAR İÇİN ÇİN’E TEPKİ

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, Ramazan’in  ilk günü olan 27 Mayıs 2017 günü Ankara’nin Güven Parkı’nda toplandı ve bir basın açıklaması ile Çin’in   Doğu Türkistan’daki Baskı,zulüm,oruç ve Ezan Yasağı  ve Diğer Yasaklamalarına tepki gösterdi ve protesto etti. Ankara Özgürlük Platformu ayrıca Basın toplantısında  baskı ve zülme son verilmesi ve dini yasakların bir an önce kaldırılması  için Çin Hükümetine çağrıda bulundu.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformumdan Doğu Türkistan'daki, Baskı ve Yasaklara Tepki

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin Hükümetince, Doğu Türkistan’da Uygur Müslümanlarına yapılan hukuksuz ve keyfi uygulamalardan vazgeçmeleri ve Müslümanlara Yönelik sistematik işkence ve baskılara son vermeleri istenildi.
Yapılan açıklamada Kibrit bile taşımanın yasaklanmasının baskı ve zulum olduğunu belirten Platform sözcüsü Soner KARTAL, Zulumle abad olunamayacağını ve Adaleti tesis etmek gerektiğini ifade etti.

“Ezan okunması YASAK,

Yemek Duası YASAK,

Sakal Bırakmak YASAK,

Kibrit taşımak YASAK…. #DoğuTürkistan” diyerek Uygur Türklerine desteklerine iletti.

نامايىشچىلار خىتاي ئەلچىخانىسى ئالدىدا ئېغىز ئاچتى

Açıklamanın Tam Metni Şöyle:

Türkiye’de ve dünyanın neresinde olursa olsun din, inanç, düşünce, ifade özgürlüğü, baskı, engellemeler, insanlığa yapılan tüm saldırı ve zulümlere karşı MÜSLÜMANCA tavır koyma amacıyla oluşturduğumuz platformumuzun 585.Hafta Basın Açıklamasına hoş geldiniz.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye büyük bir gazetecisini, Akif Emre’sini kaybetti. Hayatı boyunca hakkın ve hakikaten yolunda hiç ayrılmadı. Kimseye eğilip bükülmedi. Hak ve doğru bildiği Allah yolunda cesurca yürüdü. Hep Mazlum ve mağdur Müslümanlarla birlikte oldu. Onlarla birlikte ağladı ve onlarla birlikte dert ve ıstırap duydu. Onlar arasında ayırım yapmadı ve adil ve eşit davrandı ve onlara hakça muamele etti. Allah-u Taala’nın rahmet ve merhametinin tecellisi olan hassas ve yufka gönlü ve geniş ufku ve hayali bazen Filistin’de bazen Moro’da bazen Endülüs’te ve bazen Afrika’da bazen ise, dünyanın en mağdur ve mazlumu Doğu Türkistan’da ya da başka onlarca mazlum İslam Coğrafyası semalarında çırpındı. En verimli, olgun bir yaşta yufka yüreği , hassas kalbi İslam dünyasının içinde bulunduğu şu perişanlığa, günden güne artan ıstırap dolu havasına dayanamadı. Mazlumlar ve mağdurların ağlanacak, dayanılmaz hali bu fani dünya’dan erken ayrılmasına sebep oldu. Sevenlerinin başı sağ olsun. Rabbimiz rahmet eylesin.

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, ayakta duran insanlar, ayakkabılar, ağaç ve açık hava

Bu hafta basın açıklamamızda Rahmetli Akif Emre’nin de sık sık yazılarında gündeme getirdiği bir diyardan “Doğu Türkistan’dan” bahsetmek istiyoruz. 66 yıldır Komünist Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da “kızıl zulüm” her geçen gün katlanarak artmaya devam ediyor. Çin işgal ettiği günden bu yana Doğu Türkistan’ı adeta yasak ülke haline getirdi. Her yeni günde Doğu Türkistan’lı Müslümanlara yasak getiren Çin, bölgede kendine en büyük tehdit olarak İslam’ı gördüğü için bu yasakların büyük bir çoğunluğu din eksenli. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada dini içerikli mesajlar paylaştığı gerekçesiyle bir bayanı tutuklayan, Uygur Müslümanlara akıl almaz yasaklar koyan Kızıl Çin’in birkaç akıl almaz yasaklarını  hakkında söz etmek  istiyoruz;

 1. Ezan tamamen yasaklandı.
 2. Müslüman Uygurların oturduğu mahalle ve evler İşgal güçleri ve Emniyet Birimlerinin silahlı mensuplarınca 24 saat aralıksız gözetimi altında bulundurulacaktır.
 3. Tüm erkekler sakal bırakamayacak, bıraktığı takdirde derhal kestirilecektir.
 4. Müslüman Uygur kadınların giydiği eteklerin boyu 110 cm.’dan uzun olmayacaktır.
 5. Uygur kadınların büyük başörtü kullanmaları yasaktır.
 6. Devlet memurları ile tüm vatandaşlar evlerinde Kuran-i Kerim ve seccade bulundurmayacak.
 7. Her aileden daha önce ve sonrasında doğan bütün çocukları için çocuk başına 28 bin Yen(yaklaşık 5 bin $) ceza tahsil edilecektir.
 8.  Çocukları için istenen bu parayı ödemeyenlerin bütün taşınır ve taşınmaz mal varlıklarına derhal el konulacaktır.
 9. Dini nikah kıydırılmasına hiç bir şekilde müsaade edilmeyecek, kıydıranlar ise derhal tutuklanacaktır. Birden fazla (çok eşli) eşi olanlar derhal hapsedilecektir.
 10. Kibrit kullanılması yasak, evlerde uzunluğu birkaç santimi geçmeyen üç adet bıçaktan fazla bıçak bulundurulmayacak.
 11. Dini eğitim tamamen yasaklandı.
 12. Yemek öncesi besmele, yemek sonrası dua yasaklandı.
 13. Müslüman isimler, Türklüğü ve İslami çağrıştıracak isimler yasaklandı. Muhammed, Ali, Osman, Hatice, Ayşe, Türköz, Türkzad gibi isimler yasaklandı.

Daha sayamadığımız yasaklarla her gün zulüm altında olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimize rabbimiz yar ve yardımcıları olsun.

Sözlerimizi Şu mübarek Ramazan ayının ilk günü bir dua ile bitirelim inşallah.

“Allah’ım! Bizleri Ramazan ayına kavuşturduğun için Zâtına sonsuz şükürler olsun. Bu mübârek günler hürmetine dualarımızı, ibadetlerimizi, tevbelerimizi kabul buyur. Bizleri af ve mağfiret et, günahlarımızı bağışla, ömrümüzün sonuna kadar Sırat-ı Müstakimden ayırma, kalan ömrümüzü giden ömrümüzden hayırlı kıl. Tüm Müminleri hayırlı ilim, kamil iman, salih amel, basiret ve feraset ile donat. Mümin olarak yaşamayı, mü’min olarak ölmeyi ve Rızanı kazanmayı bizlere nasip et. İslam beldelerine düşmanlık eden Zalim Küresel güçleri kahret, onların hile ve tuzaklarını başlarına geçir, şerlerinden tüm Müminleri koru ve onları birbirine düşman kıl. Mazlumlarla, mü’minlerle uğraşmalarına fırsat verme.” Amin

Bütün insanların akıl, nesil, can, mal ve din emniyetlerinin sağlandığı bir dünyada buluşmak temennisiyle katılımlarınız için teşekkür ederiz.​

 

Soner KARTAL

              ​​ANKARA İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU ADINA

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1109 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ