logo

trugen jacn

KOMÜNİST ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAPTIĞI BASKILAR NE OLACAK ?

Yazar Osman Atalay resimleri ile ilgili görsel sonucu

Osman ATALAY 

Çin hükümeti, uzun bir aradan sonra Doğu Türkistan’daki halka ve diasporadaki Doğu Türkistan muhacirlerine yönelik baskı ve yıldırma politikalarını yürürlüğe koydu.

Çin’in, Doğu Türkistan›da terör bahanesiyle başlattığı operasyonlar, Uygurlara karşı adeta tek taraflı savaş ilanı gibi.

Çin, Uygurların dış dünyayla irtibat ve seyahatlerini engellemek için pasaportlarını toplamaya başladı.

Baskı ve zulümden kaçmak için köy ve kasabalardan büyük şehirlere sığınan Uygurların, zorla geri gönderilmesi ve dönmeyenlerin ev ile mülklerine el koyulma işlemleri başlatıldı.

Birçok cami hakkında, yeterli cemaati olmadığı bahanesiyle yıkılma kararı alındı.

Varlıklı, zengin Uygurlar; yolsuzluk ve yurtdışına bağlı din eğitimine destek verme gibi uydurma suçlamalarla tutuklandı.

Fikir, düşünce ve ifade özgürlüklerinin yanı sıra kılık kıyafet, yaşam, iletişim, sosyal medya kullanımı, seyahat ve dolaşım özgürlükleri sert müdahalelerle baskı altına alınmış ve Doğu Türkistan adeta açık hava Hapishanesine (cezaevine) çevrilmek istenmektedir.

Alimler, aydın ve düşünürler; suçsuz oldukları halde çok küçük bahanelerle sun’i ve hukuksuz suçlamalarla zindanlarda çürütülmektedir.

Bugün yurtdışında başta Orta Asya olmak üzere 3 milyonu aşkın muhacir aileleri, sürekli tehdit ve tacize maruz kalıyor.

Hatta “diasporadaki Uygurları toplu bir şekilde zorla geri getireceğiz” propagandası yapılarak toplumun huzuru kaçırılmaktadır.

Çin; diplomatik, siyasi, ekonomik imkanlarını ve nüfuzunu kullanarak başta Türkiye olmak üzere diasporadaki, kişi ve kurumları taciz edip insan haklarını hiçe saymaktadır.

Çin hükümeti, BMGK daimi üyeliğini ve bu gücünü haksız ve gayri insani bir şekilde Uygur Türklerine karşı kullanmaktadır.

Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri,  Birleşmiş Milletler Teşkilatı(BM) İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT)  Uluslar arası  Savaş Suçları Ceza Mahkemesi( UCM) Müslüman Alimler Birliği ve diğerleri  Uygur Türklerinin yaşadığı insan hakları ihlallerini gündemine almalıdırlar.

 

Kaynak : http://www.timeturk.com/cin-in-dogu-turkistan-a-yaptigi-baskilar-ne-olacak/yazar-456932

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1191 Kez Görüntülendi.