logo

trugen jacn
13 November 2016

TÜRKİYE – ÇİN DIŞ İŞLERİ BAKANLARI 1.İSTİŞARE TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

cavusoglu_wang

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Çin dış işleri bakanı Wang Yi ile  Dış İşleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  başkanlığında Türkiye-Çin Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması 1. Toplantısı’ Ankara’da gerçekleştirildi. İstişare Toplantısı’nın ardından  bakanlık resmi konutunda ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 
Son dönemde çeşitli düzeylerde karşılıklı ziyaret ve görüşmelerin ikili ilişkilerin gelişmesine büyük katkı sağladığını söyleyen Çavuşoğlu, Çin ile stratejik işbirliğinin giderek güçlendiğini ve çeşitlendiğini ifade etti. Siyasi ilişkilerin de bu çerçevede güçlendiğini dile getiren Çavuşoğlu, güvenlik alanında yakın işbirliği içinde olduklarını belirtti.
Bugünkü toplantıda ekonomik işbirliğini geliştirmek için hangi adımların atılması gerektiği üzerine görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Çavuşoğlu, “Ticaretimizi artırmalıyız. Ama Çin’in lehine olan ticaret açığını da dengelememiz lazım. O sebeple de ürünleri çeşitlendirelim ve Türkiye’nin ihraç ettiği ve edeceği ürünlerin önündeki engelleri kaldırma konusunda Çin’in olumlu bakışını bir kez daha görmekten mutluluk duydum.” diye konuştu.
Karşılıklı yatırımları da artırmak gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, Çin’in Türkiye’de bankacılık, enerji, ulaşım gibi birçok alanda yatırım yapmak istediğini bildiklerini ve bu firmalara ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini anlattı.
Çavuşoğlu, Çin firmalarının Türkiye’de planlanan mega projelere yönelik ilgisine de dikkati çekerek, “Londra’yı Pekin’e bağlama hedefimiz var. Çin, Batı’ya doğru hareket ediyor. Biz de Çin’e doğru hareket ediyoruz. İnşallah ortak bir noktada ilişkilerimizin tüm boyutuyla birlikte buluşacağız.” ifadelerini kullandı.
Halklar arasında kültürel bağları güçlendirmek konusundaki kararlılıklarını dile getiren Çavuşoğlu, eğitim ve turizmin bunu sağlamada önemli bir mekanizma olduğunu vurguladı. Çin vatandaşlarının Türkiye’yi çok sevdiğini bildiğini ve daha fazla Çinli turistin Türkiye’ye gelmesini istediklerinin altını çizen Çavuşoğlu, Çin’in 2018 yılını “Türkiye Turizm Yılı” ilan etmesinden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Çavuşoğlu ayrıca, Demokrasi, insan hakları gibi konularda bize ders vermeye çalışanların iki yüzlülüğünü sanırım Çin de bizim kadar iyi biliyor.dedi.

Çin Dış İşleri Bakanı Wang Yi 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, “Çin ve Türkiye terör mağdurudur. Güvenlik ve terörle mücadele işbirliğimizi güçlendirmek, ülkelerimizin temel ve ortak çıkarlarına uygundur ve karşılıklı siyasi güvenimizi sağlamlaştırmaya ve somut iş birliğimiz için daha sağlam bir temel atmaya yardımcıdır.” dedi.
Wang, Türkiye’ye gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, geçen yıl Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde kararlaştırılan ve iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan “Türkiye-Çin Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması”nın ilk toplantısının açık ve samimi şekilde gerçekleştiğini vurguladı.

İki ülkenin karşılaştığı yeni fırsatları değerlendirerek stratejik iş birliğinde daha hızlı ilerleme kaydetmeyi hedeflediğini belirten Wang, “Her iki taraf da kalkınma stratejilerimizi birleştirerek karşılıklı yarar ve çifte kazanç gerçekleştirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. İş birliğimizin temeli iyidir, birbirini tamamlayabilirliği güçlü ve perspektifi çok geniştir.” diye konuştu.

Terörle mücadele

Wang, iki ülkenin terörle mücadele işbirliğini derinleştirip ortak güvenliği birlikte kurmak yönünde hemfikir olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Çin ve Türkiye terör mağdurudur. Güvenlik ve terörle mücadele iş birliğimizi güçlendirmek, ülkelerimizin temel ve ortak çıkarlarına uygundur, karşılıklı siyasi güvenimizi sağlamlaştırmaya ve somut iş birliğimiz için daha sağlam bir temel atmaya yardımcıdır. Daha geniş bir iş birliği perspektifi yaratabiliriz. Her iki taraf olarak karşı tarafın ulusal egemenliğini, güvenliğini ve istikrarını koruma çabalarına kararlı destek vermeyi taahhüt ederek, kendi ülkesinde karşı tarafın ulusal güvenliğine zarar verecek olayların meydana gelmesine asla müsamaha gösterilmeyeceğini taahhüt ettik.”

Bölgesel gelişmeleri de değerlendiren Wang, gelecekte de ikili görüşmelerin devam edeceğini vurgulayarak, “İnanıyorum ki görüşmelerimizde mutlaka siyasi çözümde ısrar ederek, bölgesel barışı birlikte korumamız gerektiği kanaatine ulaşacağız.” ifadesini kullandı.

Batı Asya ve Kuzey Afrika’daki gelişmelere işaret eden Wang, “Mutlaka uluslararası terörle mücadele iş birliğimizi güçlendirmeliyiz.” dedi.

Bölgesel sorunların siyasi çözümünün Birleşmiş Milletler (BM) yönetiminde aranması gerektiğini belirten Wang, “Gerçeklere uygun olan ve tarafların hassasiyetlerine dikkat eden çözüm birlikte bulunmalıdır.” diye konuştu.

Türkiye ve Çin ilişkilerinin olgun ve istikrarlı bir kalkınma aşamasına girdiğini vurgulayan Wang, “Şu an Çin halkı Çin Komünist Partisi’nin ve Çin Halk Cumhuriyetinin kuruluşlarının 100. yıl dönümleri için konan hedefleri gerçekleştirmeye çabalıyor. Türk halkı ise 2023 hedeflerini gerçekleştirmeye çabalıyor. İki ülkenin müthiş rüyaları ve parlak kalkınma perspektifi bulunuyor. Türk tarafıyla karşılıklı siyasi güvenimizi daha da güçlendirerek karşılıklı yararlı işbirliğimizi derinleştirerek ülkelerimizin kendi müthiş hedeflerini gerçekleştirmesi için hizmette bulunmaya hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin- ABD ilişkileri

Wang, bir gazetecinin ABD Başkanlığı’na seçilen Donald Trump ile bir temas kurup kurmadıkları yönündeki soru üzerine, iki ülkenin ilişkilerini daha da geliştirmek ve derinleştirmenin ABD’de gerek Cumhuriyetçi gerek de Demokratların ortak fikri olduğunu söyledi.

Obama hükümetiyle var olan işbirliğini devam ettirmeyi ve ilişkilerin ABD’nin gelecek yönetimine de istikrarlı bir şekilde geçiş yapmasını arzu ettiklerinin altını çizen Wang, “Ayrıca Trump ekibiyle irtibata geçerek karşılıklı anlayışı daha da artırmayı ve işbirliğimiz için mutabakatımızı daha da genişletmeyi istiyoruz.” dedi.

Kendilerinin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Trump’ı kutlayan mesajda belirttiği gibi çatışmama, karşı karşıya gelmeme, karşılıklı saygı, işbirliği ve çifte kazanç ilkelerine dayanarak ilişkilerin yeni başlangıçla daha büyük ilerlemelerin kaydedilmesine hızlandırmaya hazır olduklarını ifade eden Çin Dışişleri Bakanı Wang, bunun için ABD ile ortak çaba sarf etmeye hazır olduklarını dile getirdi.

“Türk tarafıyla iş birliğimizi güçlendirmeyi arzu ediyoruz”

Konuk bakan, hem Çin hem de Türkiye’nin dünya çapında büyük ülke ve yükselen ekonomiler olduğunu vurgulayarak, “Aramızda bazı sorunlar olmasına rağmen, iş birliğimizin gelişme potansiyeli hala çok büyüktür. Türk tarafıyla işbirliğimizi ve karşılıklı güvenimizi daha da güçlendirmeyi arzu ediyoruz ve bu bağlamda ilişkilerimizi daha da ileriye götürmeye hazırız.” diye konuştu.

 Kaynak :  Haberler.com- Ve  Habertürk.com.tr (AA.)
Etiketler: » » » » » »
Share
638 Kez Görüntülendi.