logo

trugen jacn
07 Eylül 2016

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ VE UYGUR TÜRKLERİ

Mirkamil KAŞGARLI

FETÖ terör örgütünün çok yönlü  derin dış güçler tarafından kullanılmasıyla Türkiye tarihinin en vahim ihanet olan   15 Temmuz gecesi darbe kalkışmasına karşı   canı pahasına meydanlara inen imanlı Türk halkı bir darbe teşebbüsünü değil sadece, bir karanlık işgal teşebbüsünü tanklara, F16.’ lara, bomba ve tüfeklere göğsünü siper ederek, destansı bir şekilde püskürtmüştür. Bu çok  uzun geceyi karanlıktan aydınlığa ulaştırmayı başarmış, adeta Türk dünyası için yeniden Ergenekon’dan çıkış, İslam dünyası için de yeniden dirilişin az rastlanan tarihi örneğini  ortaya koymuştur.
15 Temmuz gecesi bu kirli, bu kanlı darbe ve işgal girişimin üzüntüsünden kahır olan Türk halkı değil sadece, Türkiye’yi son ümit pınarı, Türk dünyasının Yegâne Sığınağı ve İstinatgâhı olarak gören Mazlum Doğu Türkistan halkı başta olmak üzere, 300 milyonluk Türk dünyası ve bir buçuk milyarlık İslam dünyası olmuştur.
15 Temmuz geçesi ayakta hiç uyuyamayan, hassasiyetli, ‘‘ak sütün içindeki ak kılı ayırt edebilecek… çağrısı çağ açacak…’’ basiretli Türk gençliği değil sadece, altı asır boyunca “İla-yı Kelimetullah” diyerek İslâm’ın sancağını üç kıta, yedi denizde dalgalandıran ulu ecdadın torunlarının o kutsal emanet sancağını düştüğü yerden tekrar kaldıracağına ümit bağlayan, bir uyanış, bir yol gösteriş, bir örnektelik bekleyen ızdıraplı İslam dünyası ve bütün Ümmeti- Muhammed (sa) olmuştur
Dolaysıyla 15 Temmuz gecesi Ümmetin Önderi olarak de anılan Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sokağa çıkın çağrısını duyar duymaz, çoluk çocuk, ailesi ile helalleşerek, ya da yanına alarak asker görünümlü FETÖ teröristlerine karşı koşanların ilk saflarında, tankların önünü kesen yiğitlerin arasında Doğu Türkistanlı muhacir kardeşlerimiz de kendi derdini bir kenara bırakmış halde yer almıştır.
O gece değil sadece, ikinci emir gelene kadar milli irade nöbetini devam ettiren meydanlarda Gök bayrak ile  Al bayrak ile yan yana dalgalandırmaya devam etmiştir. ‘‘Al bayrak en yüksekte olmadan, Türkiye Ümmetin başına geçmeden Gök bayrağın ve varlığımızın bir anlamı olmaz’’ bilinciyle milli irade nöbetini son gününe kadar sürdürmüştür. ABD’ den  ABD.ülkelerine,İsveç’ten Kırgizistan  ve Kazakistan’a kadar birçok ülkede yaşayan Uygurlar FETÖ terör örgütünün ihanetine karşı  tepki göstermiş ve protesto eylem ve  ve yürüyüşleri  düzenlemiş ve düzenlenen eylemlere katılmışlardır. Ayrıca Doğu Türkistan’da işgalci Çin’in sinsi assimile ve katliam siyaseti altında dünyadan tecrit edilmiş biçimde varlık mücadelesi vermekte olan kardeşlerimizde darbe haberini duyar duymaz seccadelere kapanmış, teslimiyet ve göz yaşları  içerisinde Aziz  Türkiye’mizin selameti ve  bekası ve demokrasi ve liderinin selameti için dua etmiş  ve Rabbi – kâinata yalvarmıştır.
Evet, Ümmeti- Muhammed (sa) için bir uyanış, bir milat ve bir devrim mahiyeti taşıyan 15 Temmuz zaferi, Türk halkının vatan aşkı, milli birlik ve beraberlik  ve bu uğurdaki destansı fedakarlığının göstergesi değil sadece.  Suriye’den Myanmar’a, Afrika’dan Doğu Türkistan’a kadar baskı zulüm, işgal, assimile ve sinsi katliamlar altında inim inim inleyen, Türkiye’yi tutunabileceği son dal olarak gören milyonlarca mazlumun ırmaklar gibi akan göz yaşları içerindeki duaları ve  feryatlar içinde  secdeye kapanarak seccadeleri ıslatarak yaptığı  yakarışları  sonucunda bu lanetli kalkışmanın bastırılması, Kadir-i  mutlak olan Allahın nezdinde bu dua ve yakarışların makbul oluşunun göstergesi olmuştur.
Ve sonrasında gördüklerimiz meydanlardaki o emsalsiz coşku ve heyecan, duyduklarımız zafer ve mutluluk şarkıları değil sadece, kendi ülkesinin gerçek  adını anmak büyük suç sayılan Doğu Türkistan’daki mazlumların sokak köşelerinde ”İşte bak, feryadımız arşı titretmiş, Türkiye’miz o vehim badireden kurtulmuş. Bu gösteriyor ki, Türkiye ile birlikte kendi özgürlüğümüz için de yaptığımız dualarımız kabul olmuş. Az bekle, Gök bayrağımız da göklerde özgür dalgalanacak, bizim de istiklal marşımız ve destanlarımız yazılacak, İşte bu diriliş ruhunu bağrına basmaya hazır olmaya bak ” diyen müjdelerle dolu fısıltıları olmuştur sadece…..

Etiketler: » » » » »
Share
788 Kez Görüntülendi.