logo

trugen jacn
30 June 2016

İŞGALCI ÇİN MÜSLÜMANLARA HAC ZULMÜNÜ KUTSAL TOPRAKLARDA DA SÜRDÜRÜYOR

Uygur haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
İşgalı altındaki Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygurlar ile bu ülke’ye komşu sözde Ningxia Hui Özerk bölgesi ile Çin’in değişik eyaletlerinde yaşayan Çinli Müslümanlara baskı,zulüm,işkence ve hac yasaklarını kutsal topraklrada da sürdürdüğü bildirildi.
Özgür Asya Radyosu’nun  ile Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde yaşayan ve İhtiyarı Muhbir (Gönüllü Muhabir) Ahmet Mumin’in   kişisel sosyal medya hesapalarında verdiği bilgilere dayanarak verdiği bilgilere göre 3 ay önce Türkiye’ye gelen ve İstanbul’da bir süre kalan 400 kadar Uygur ve Çinli Müslüman, Hac Kaçakçılarına kişi başına 16 bin $ para ödeyerek çeşitli yollarla umre vizesi ile Suudi Arabistan’a  gelmeyi başardılar. Umre vizesi biten Hacı adayları Mekke şehrinde çeşitli yerlerde ve kutsal Kabe Şerif’te günlerini geçirerek gizleniyorlardı. Bu durumu  haber alan İşgalcı Çin’in Cidde Başkonsolosluğunda görevli İşbirlikçi Çin yalakası Enver Aksu ile yardımcısı İlyas hacılarla konuşarak kendilerinin durumunu Suudi Yetkililere anlattıklarını bildirdi. Hacı adaylarını  kendilerine hac mevsimine kadar oturma izni alacağı vaadı ile kandırdılar. Mekke’ye gelen işbirlikçiler Hacı adaylarını Mina semetine toplanmalarını istedi.Çin’in işbirlikçi Hainlerin sözüne  kanan çoğu yaşlı  ve hasta bu zavallı hacı adayları Mina’da belirtilen  yere toplandılar. 27 Haziran 2016 Pazartesi  günü öğleden sonra toplanan hacılar burada hazır bekleyen Suudi Arabistan Polislerine teslim edildi.Suudi Arabistan Polisi bu zavallı hacı adaylarını 6 otobüse doldurarak Cidde hava alanına götürdüler. Burada kendilerinin Urumçi’ye göndirileceklerinin bildirilmesi üzerine çoğu yaşlı ve hasta olan bazı hacı adayları üzüntülerinden bayılıdığı görüldü. Bazı genç Tungan(Çinli Müslüman) hacı adaylarının ise Suudi Polisleri ile çatıştığı bildirildi. 400 Uygur ve Tungan hacı adayı gece yarısı Çin’in yolladığı özel uçakla Urumçi’ye gönderildiği açıklandı.Hacı adaylarının sürekli göz yaşları döktüğü ve çok üzüntülü oldukları görgü şahitlerince ifade edildi.

Dolkur Tek

DÜNYA UYGUR KURULTAYI : MÜSLÜMANLARI KAÇAK YOLLARA MECBUR EDEN ÇİN YÖNETİMİ SORGULANMALIDIR
400 Uygur ve Çinli hacı adayının İşgalcı Çin’in girişimi ile Suudi Yönetimi tarafından zorla Urumçi’ye gönderilmesine ilk tepki Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı’ndan geldi.DUK.İcra Komitesi Başkanı Dolkun İsa bir açıklama yaparak bu olaya tepki gösterdi ve şiddetle kınadıklarını açıkladı. DUK. İcra Başkanı İsa şöyle konuştu.” Bu dramatik olay,Çin’in kutsal toprakları hadımı olduğunu her vesile ile dillendiren Suudi yönetimini de yanına alarak müslümaanların mübarek topraklarında bu zulmü yapması çok düşündürücü ve çok da üzücüdür. Çin işgal yönetiminin   Suudi yönetimini de zulmüne alet ve ortak ederek  kutsal topraklarda da baskı ve zulmünü sürdürdüğü bu olay ile sabit olmuştur. Kutsal kabe’yi tavaf etmek ve Çin’in Müslümanlara yasakladığı hac farizasını kendilerince kaçak yolları kullanarak ve fahiş  miktarda Hac Kaçakçılarına para ödeyerek yapmaya çalışan bu masum ve zavallı kardeşlerimizi cezalandırma ve geri yollama yerine bunun sebeplerini araştırmalı ve bu Hacı adaylarını bu kaçak yollara baş vurmaya mecbur ve sevk eden Çin yönetimini ciddi şekilde sorgulamalıdır.” Şeklinde konuştu.
Uzmanlar ; İşgalçı Çin’in yakalaşık on yıldan beri serbest hac yapmayı yasakladığını,fahiş mablağlar alarak Çin gizli servisi elemanlarının  gözetim ve kontrolü  altında hac yaptırdıklarını ,İşgalcı Çin’in bu yolla götürdüğü  hac kontenjanın ise çok az ve  yetersiz kaldığını ifade ediyorlar. İşgalcı Çin’in baskı,zulüm işkencelerin yanında  ve hac farizasına koyduğu    engeller ve yasaklar dolayisiyle Müslümanların ağır bedeller ödemek zorunda kaldıklarını, bu tür kaçak hac  yapma girişimlerinin  esas sorumlu ve suçlusunun İşgalcı Çin yönetimi olduğunu belirtiyorlar.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1913 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ