logo

trugen jacn
29 Haziran 2016

ÇKP.ÜYESİ HAŞIM : ÇUKURÇAK’TA MEDRESELERİ KAPATTIK VE DİNİ EĞİTİMİ TAMAMEN BİTİRDİK.

Adı : Davut Haşim, 1952 doğumlu.Kaşgar’ın Maralbaşı İlçesi Çukurcak kenti’nde oturur.Sıradan okur yazar bir Uygur köylüsü iken, kendi toplumunu olan ihaneti ve Çin işbirlikçiliği sebebi ile  2005 yılında Çin Komünist Partisi Üyeliğine kabul edilerek devlet memuru yapılmış ve maaş bağlanmış. Çin işgal yönetiminin Çukurçak’taki en güvenilir sadık İşbirlikçisi. 2008 Pekin olimpiyatlarında Olimpiyat Meşalesinin taşınmasına aday gösterilenlerden birisi.Çin işgal yönetimi’ne sadakatından dolayı 24 Şubat 2013’de Çin Başbakanı Ven Jiabu tarafından Pekin’e davet edilerek ağırlanmış. 2014’te emekli olmuş ve halen bu kent’te yaşamaktadır.
Ayrıca Çin işgal yönetimi tarafından Çin’de “Ilgar ve Örnek Emekçi” ve en etkili 100 Şahıs’tan biri olarak ilan edilmiş öne çıkmış bir Çin Yalakası.
Çinli işgalcıların Çukurçak’taki bu sadık işbirlikçisi Özgür Asya Radyosu Tokyo Muhabiri’nin Ramazan ayı ile ilgili yaşadığı kent’teki uygulamalar ve  kendisi ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Adıgeçen radyo’da kendi sesinden yayınlanan ve ilginç ve bir o kadar ibretlik konuşmasını aşağıda  bilgilerinize sunuyoruz ;

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Ben Çukurçak Kentin’de normal bir köylü vatandaş iken.Çin yönetimine sadakatla hizmet ettiğimden dolayı 2005 yılında ÇKP.asil üyesi yapıldım,Ardından devlet memuru olarak atandım ve aylık maaşa bağlandım.ÇKP.’ne her zaman sadık oldum ve onlara sadakatla hizmet ettim. Onların bütün emir ve talimatlarını yerine getirdim. ÇKP, istediği için oruç tutmuyorum,namaz da kılımıyorum.,Hatta Cuma ve bayram namazlarına dahi gitmiyorum.Çin Komünist Partisi’nin emirlerine bu şekilde sadık olmaya çalışıyorum.

Çukurçak’taki Ramazan Yasakları Nelerdir ? Ben emekli olduktan sonra parti ve yönetim toplantılarına beni pek çağırmıyorlar.Ramazan gelmeden Çukurcak Parti Sekreterliği ve bağlı Din işleri idaresi ÇKP,üyeleri ile imam hatipleri ile din adamlarını toplayarak bir toplantı yaptığını haber aldım.Bana haber vermediler. Ramazan ayında ÇKP.üyelerinin, devlet memurları ile öğretmen ve öğrencilerin namaz kılmaları ve oruç tutmalarının yasaklandığı ve ramazan’daki dini faaliyetlerin bu şekilde devam ettirileceği yolunda kararlar alındığını haber aldım. Maralbaşı Çukurcak’ta bu Ramazan’da dini etkinlikler bu şekilde devam ettirilecektir. Herkes ÇKP’nin emrine baş eğmeli ve itaat etmelidir.Ben de aynı şekilde itaat edeceğim.
Sizin Parti Üyeliğine Kabal Edilmeniz Hasıl Oldu ?
Ben Çukurucak’ta sıradan okur yazar bir Çiftçi iken,Parti’ye ve onun yönetimine yaptığım hizmetler ve sadakatımdan dolayı 2005 yılında ÇKP.asil üyeliğine kabul edildim. 2008 Pekin Olimpiyat meşalesini taşıyanlardan birisi oldum. ÇKP,üyesi olduğumdan beri devletin resmi memuruyum ve devletçe her ay muntazamen maaşım ödeniyor.Pekin’de 2012 yılında yapılan Çin Komünist partisi 17.Kurultayına asıl delege olarak katıldım.Zamanın Çin Başbakanı Ven Jiabo beni kabul ederek ağırladı.Ama daha sonra kendisi ile görüşmek için müracaat ettim.Fakat benim ziyaret talebime cevap verilmedi.


Maralbaşı İlçesi ve Çukurccak’taki Müslüman Uygurların din eğitim durumu nedir? Bu konuda bilgi verirmisiniz ?
Maralbaşı ve Ççukurcak’ta esasen dini medreseler kapatılarak ortadan kaldırıldı ve dini eğitim de esasen yok edildi. Kur’an Kursları da şu anda yoktur. Bu konuda partımızın(ÇKP.’nin) dini eğitim ve dini hayat konusundaki talimatları Maralbaşı İlçesinde genel olarak yerine getirilmiş durumdadır.

Maralbaşı ve Çukurçak’ta Min Bingeler Görev yapıyor : Radikal dini akım ve faaliyetlerin önlenmesi amacı ile Çin halk Kurtuluş Ordusu ve onun yardımcısı konumundaki Ming Bing(Halk Askeri =Milisler) İlçemizde görev yapıyorlar. İlçemizde her hangi bir karşı hareket ve olay çıkmaması için onlar gerekli tedbirleri alıyorlar.Bunlar yerleşim yerleri,mahalleler ve köylerin çevresinde konuşlanmış durumdalar.İçlerinde Uygurlardan da var.Halk Askerleri gereken tedbirleri almış durumdalar.

 Siz ÇKP.Üyesi ve aynı zamanda bir Müslüman Uygur’sunuz.Namaz kılmadığınızı,oruç tutmadığınızı ifade ettiniz. Çin anayasasına göre her Çin vatandaşının dine inanma ve inanmama özgürlüğü var.Siz oruç tutulmasına ve dini bilgilerin öğrenilmesine ve ibadetİerin yasaklandığını ifade ettiniz. Bu ifadenizle yasaların uygulanaması, imani ve vicdanı olarak bundan her hangi bir rahatsızlık duymuyormusunuz ?
Ben bu soruyu bana niçin yönelttiğinizi anlayamadım.Oruç ,Ramazan ibadetlerinın yasaklandığı doğrudur. Bu yasaklar ÇKP.Üyeleri ve memurlar,öğrenciler içindir. Diğerlerine yasak değil.Onlar oruçlarını tutuyor.Teravih namazlarını kılıyorlar.Ama,ben ÇKP.üyesi olduğum için Oruç tutmuyorum. Vakit,Cuma ve Bayram namazları dahil hiç birini kılmıyorum.Bu konuda ÇKP.nin talimatlarına uygun davranıyorum. Diğer hususularda dini özgürlükler mevcuttur.
Parti bana maaş veriyor her ay.Her türlü yardımı yapıyor.ÇKP.üyesi olmakla bir insan Müslümanlıktan çıkmaz.Bunu vicdani ve imanı noktadan bir nedamet olarak hesaplamak mümkün değil.Ben vicdanen çok rahatım.Emin olun


Siz vefat edince İslami kaidelere göre mi yoksa ÇKP.töreni ile mi defnedilmek istersiniz ?
Ben şu anda 64 yaşındayım ve kendimi bir Müslüman Uygur olarak tanımlıyorum.Hem ÇKP.liyim ve hem de müslümanım.ÇKP’ üyesi olmak Müslümanlıktan çıkmak değildir.Böyle tanımlamak de doğru değildir.Ben dini vecibelerimi oruç tutmadan ve namaz kılmadan da devam ettiriyorum.Zaten ÇKP.üyelerinin oruç ve namaz kılmaları yasaktır yasa gereği.Ben defnedilirken hem dini kaidelere göre hem de ÇKP.töreni ile gömülmek isterim.Benden önceki ÇKP.üyelerine de aynı  dini ve ÇKP.töreni  uygulandı.Hem İslam dinine göre cenaze namazı kılındı ve daha sonra ÇKP töreni yapılıp gömüldü. Ancak.dini törenlere ÇKP.üyeleri katılamazlar.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
2740 Kez Görüntülendi.