logo

trugen jacn

27 ÜLKE’DEN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ETNİK SOYKIRIM İÇİN ÇİN’İ KINAYAN ORTAK AÇIKLAMA

File:United Nations Human Rights Council Logo.svg

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İngiltere’nin başını çektiği 27 batılı ülke ortak bir açıklama yaparak ÇKP yönetiminin Doğu Türkistan ve Hon Kong meselesinde uygulamalarını protesto ettikleri bildirildi.

Özgür Asya radyosunun haberne göre İngiltere’nin Birleşmiş Mlletler ve Dünya Ticaret Örgütü nezdindeki Büyükelçisi Julian Braysmith Çin yönetiminin işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türk azınlığına yönelik toplu tutuklamalar ve sert yasaklama ve engelleme uygulamalarından derih endişe duyduklarını açıkladı. 27 Ülke Kemsilcilerinin da imza attığı bu ortak metinde BM.İnsan Hkları Yüksek Konyesi’nden bir inceleme Heyetinin Uygur bölgesine giderek inceleme yapmalarına izin vermesi de özellikle vurgulandı.

Ortak açıklamada Hong Kong sorunuile ilgili olarak Çin’in Hong Kong Güvenik yasasanı kabul etmekle ” Hong Kong’un yüksek düzeyli Özerklik konumu ile Bir Devlet-İki Ayrı Yönetim şekli kuralının de ortadan kaldırılacağı bunun ise kabul edilemez bir yasal ihlal olduğu de ifade edildi.

BM.İnsan Hakları Yüksek Konseyi’ne de iletilen Ortak bildiri Doğu Türkistan ve Hong ile ilgili hak -hukuk ihlalleri ile mevcut kriz durumu özet olarak vurucu ve kısa cümleler ile ifade edilmiş olup, bu ortak açıklamaya imza atan ülkeler arasında İngiltere, Avustralya, Kanada, Almanya,Japonya ve İsveç’ın de içinde bulunduğu 27 ülke Temsilcisinin imzalamış olduğu bildirildi.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
487 Kez Görüntülendi.