logo

trugen jacn
27 September 2015

KAYSERİ’YE YERLEŞEN MÜLTECİ UYGURLARIN BURUK BAYRAM SEVİNCİ

Çin zulmünden Tayland’a kaçan, oradan da 4 ay önce getirilerek Kayseri’ye yerleştirilen yaklaşık 1200 Uygur Türk’ü, Türkiye’deki ilk Kurban Bayramlarını buruk geçirdi.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Doğu Türkistanlı mülteciler, kendilerinin aldığı ve çeşitli kuruluşlar ve çok sayıda kişi tarafından bağışlanan yaklaşık 200 koyunu kurban ederek, geride bıraktıkları yakınları için gözyaşı döktü.

Merkez Melikgazi İlçesi’ndeki lojmanlarda toplu halde oturan Uygur Türkleri, Kocasinan ilçesi Ahmet Yesevi Mahallesi’nde yıllardan bu yana oturan Doğu Türkistanlı soydaşlarının bayram sofrasına konuk olup, Çin’de yaşamını yitiren şehitleri için Kuran okuyup dua etti. Güvenlik açısından yüzlerinin görünmesini istemeyen Uygur Türkleri, kendilerinin aldığı ve Ülkü Ocakları ve  Doğu Türkistanlılar Derneği ve hayırseverler tarafından bağışlanan küçükbaş hayvanları kurban ederek, dini vecibelerini yerine getirdi. Doğu Türkistanlılar Derneği’nce, soydaşlara toplu kahvaltı verilip, bayramlaşma yapılırken, küçük çocuklara kıyafet, ayakkabı, ve oyuncaklar  hediye edildi.

Kaynak : KAYSERİ/DHA

Etiketler: » » » » » »
Share
903 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ