logo

trugen jacn
27 Ağustos 2015

ABD. VE ÇİN,AFRİKA(CİBUTİ’DE)7DA KARŞI KARŞIYA GELDİ

Çin’in sınırları dışında ilk askeri üssünü Cibuti’de kuracağının ortaya çıkmasının ardından, ABD ile Çin Cibuti’de askeri üs konusunda karşı karşıya geldi.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Dünyanın askeri ve ekonomi alanında iki dev ülkesi ABD ve Çin karşı karşıya geldi. Çin’in sınırları dışında ilk askeri üssünü Cibuti’de kuracağının ortaya çıkmasının ardından, ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti Cibuti’de askeri üs konusunda tekrar karşı karşıya geldi.

ABD BOŞALTACAK ÇİN YERLEŞECEK

Çin basını, Cibuti’nin, ABD’ye Obok Askeri Üssü’nü boşaltması talimatını resmen ilettiğini iddia etti. İddialara göre, ABD askerlerinin Obok’taki kampı boşaltması halinde buraya Çin ordusu yerleştirilecek.

AĞIZLARI BIÇAK AÇMIYOR

Cibuti’nin Obok bölgesinde bulunan ABD askeri üssü, ülkedeki ikinci Amerikan üssü olarak faaliyet gösteriyor. Cibuti ve ABD’li yetkililer ise konu ile ilgili açıklama yapmaktan ve görüş belirtmekten kaçınıyor. Çin’in bölgedeki çıkarlarını korumak üzere Cibuti’de kuracağı üste 10 bin askerin görev yapacağı ifade ediliyor.

ÇİN LİMANA PARA AKITIYOR

Sudan’daki petrol çıkarma çalışmalarının yanı sıra Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’dan Cibuti’ye kadar uzanan 3 milyar dolarlık demiryolu hattını yapan Çin, aynı zamanda Cibuti’de 400 milyon dolarlık yatırım ile Obok Limanı’nı modernize ediyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Cibuti’de askeri üs kurması, hem bölgedeki ekonomik çıkarlarını korumak hem de Kızıldeniz, Hint Okyanusu ve Doğu Afrika’da stratejik bir bölgede mevzi kazanmak istemesi şeklinde değerlendiriliyor.

ABD’NİN VARLIĞI TEHLİKEYE GİRDİ

Cibuti Devlet Başkanı İsmail Guelleh, geçen mayıs ayında basına verdiği beyanatta, “Çin’in kararından memnuniyet duyuyoruz” şeklindeki ifadesiyle, Çin’in ülkesinde askeri üs kuracağını kabul ettiklerini açıklamıştı.

Diplomatik kaynaklara göre ABD, Çin ile Cibuti yakınlaşmasını dikkatle takip ediyor. ABD donanmasının Hint Okyanusu ile Kızıldeniz’deki varlığının Çin’den dolayı tehlikeye girebileceği belirtiliyor.
ABD’nin Cibuti’deki 2 askeri üssünde 4 bin asker bulunuyor ve bu üsler anti terör operasyonlarında kullanılıyor. Üslerde büyük bir insansız hava aracı filosunun yanı sıra uçak ve helikopter filoları  da bulunuyor.

Kaynak : sabah.com.tr

Etiketler: » » » » »
Share
1250 Kez Görüntülendi.