logo

trugen jacn
07 Haziran 2015

İŞGALCI FAŞİST ÇİN’DEN DOĞU TÜRKİSTAN’DA AKIL ALMAZ ZULÜM VE YASAKLAR

Aksu  Afis

DOĞU TÜRKİSTAN’DA  HER YERE ASILAN  YASAKLARA AİT AFİŞLERDE TEHDİTLER  MEVCUT.

Hamit Göktürk/Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
İşgalçı Çin yönetimi Doğu Türkistan’daki baskı,zulum,işkence, assimilasyon ve ırkı-dini,kültürel assimilasyon uygulamalarına her gün yenilerini ekliyor.
Doğu Türkistan’ın tarihi merkezlerinden Kuçar şehrine yeni atanan etnik Çinli Ilçe ÇKP genel Sekreteri Yang FAŞİNG bu göreve atanır atanmaz,akıl almaz insanlık dışı faşist uygulamalara hızla başladı.
Özgür Asya Radyosu internet sitesinde verilen haberlere göre Çinli İlçe KP.genel Sekreteri yeni bir genelge yayanladı ve derhal uygulamaya konulmasını  açıkladı.

Kuçar-2
Etnik Han şövenisti, Faşist ruhlu ÇKP.genel Sekreteri Fang’nin yayınladığı genelge’nin belli başlı önemli maddeleri şöyle ;
1. Her aile,  kendi evinde sadece 3 adet bıçak bulunurabilecektir.
2. Müslüman Uygurların oturduğu mahalle ve evler İşgal güçleri ve Emniyet Birimlerinin silahlı mensuplarınca 24 saat aralıksız gözetimi altında bulundurulacaktır.
3. 50 yaşından küçük erkekler sakal bırakamayacak ,bıraktığı takdirde derhal kestirilecektir.
4. Müslüman Uygur kadınların giydiği eteklerin boyu 110 cm.’dan uzun olmayacaktır.
5. Uygur Kadınların büyük başörtü kullanmaları yasaktır.
6. Devlet memurları ile maaşını devletten alan işçiler evlerinde Kuran-i Kerim ve seccade bulundurmayacaklardır.
7. Diğer normal Vatandaşlar evlerinde en fazla bir adet Kuran-i Kerim ve 2 adet seccade bulundurabilecektir.
8. 1980-1993 yılları arasında Yarkent’in Kargalık şehrindeki dini zat Abdulhekim Mahdum’un dini Medreselerinde okuyan talebeler ile Kuçar’da Medrese açan Abdulkerim Abdulveli’nın ders verdiği bütün öğrenciler derhal tutuklanacaklardır.
9. 1990 yılından sonar doğanlar adresleri ile birlikte derhal kayıt altına alınacaklardır.

10. Her aileden  daha önce ve  sonrasında  doğan bütün çocukları için çocuk başına 28 bin Yen(yaklaşık 5 bin $) ceza  tahsil edilecektir.

11. Çocukları için istenen bu parayı ödemeyenlerin bütün taşınır ve taşınmaz mal varlıklarına derhal el konulacaktır.

12. Dini nikah kıydırılmasına hiç bir şekilde müsaade edilmeyecek,  kıydıranlar ise derhal tutuklanacakatır.

13. Birden fazla(çok eşli) eşi olanlar derhal hapsedilecetir.

Kuçar-3

ABD.merkezli Özgür Asya Radyosuna konuşan Kuçar şehri sakinleri bu genelge hükümlerine ve tedbirilere uymadığı öne sürülerek binlerce kişinin tutuklandığını halkın de bu zulme alışıp kanıksadığını ifade ediyorlar.  Müslüman Halkın tutuklanana için “ Bedava yemek yemeye gittiler = Bikarlık Moma yigili ketti “deyimini kullanarak İşgal yönetimi ile dalga geçtiklerini ve teselli ve kendilerini avuttuklarını ve bu şekilde bir mizah anlayışının şekillendiğini ifade ediyorlar.Tutukluların kaldığı Hapishaneler için ise “Muminhane” denildiği belirtiyorlar.
Bu genelgeyi çıkaran Kuçar şehrinin mutlak hakim ve diktatörü ÇKP İlçe sekreteri Yang Faşing’in bu insanlık dışı faşist uygulamalarından dolayı Üst Makamalar tarafından “İstikrarın sağlanması uygulamalarında yaptığı  yüksek Hizmet” madalyası ile ödüllendirildiği ve Kuçar şehrinin ise İstikrarın Tam ve Yüksek derecede Sağlandığı İlçe olarak teltif edildiği bildiriliyor.
Bölge’den gelen bir Uygur Türkü, uzun süredir Kuçar bölgesinde değişik görevlerde bulunan bu Faşist Çinli’nin sıra dışı uygulamaları ile tanındığını bu nedenle İlçe ÇKP.Sekreteriliği görevine terfi ettirildiğini söylüyor.

Kuçar-1
Uzmanlar Kuçar şehrinin  dini duyguların en hasasas  bir bölge olduğunu İşgalcı Çin’in Müslüman Uygurları böyle sıradışı faşist uygulamalarla  kışkırtmak ve daha sonra ise,

 bunu bahane ve gerekçe göstererek onları toptan bastırmak için bu tedbirleri yürürlüğe koyduklarını ifade ediyorlar.Ayrıca,Doğu Türkistan’da İşgalcı Çin yönetiminin Müslümanların kutsallarına yaptığı saldırılara karşı islam dünyası ile insan hakları ve demokrasi havarisi geçinen küresel güç odaklarının kayıtsız kalmalarının İşgalcı Çin’i  zulum ve soykırım uygulamaları için cesaretlendirdiğini belirtiyorlar.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1467 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER