logo

trugen jacn
07 Şubat 2015
Genel

ELAZIĞ ALPEREN OCAKLARI BAŞKANI ERDOĞAN : DOĞU TÜRKİSTAN; İNANCIN,DİRENİŞİN VE HÜRRİYETİN SEMBOLÜ VE TÜRK – İSLAM DÜNYASININ ORTAK DAVASIDIR..!

   Alperen Ocakları Elazığ İl Başkanı İsmail Erdoğan, Yaptığı yazılı basın açıklamasında Uygur Türklerine yapılan zulmü kınadıklarını söyledi.

Uygur Türkleri Unutulmasın

Alperen Ocakları Elazığ İl Başkanı İsmail Erdoğan, Ramazan ayında Kadir Gecesi münasebetiyle düzenlenen bir meşrep toplantısına katıldıkları gerekçesiyle Müslüman gençler tutuklanmış, bu gençlerin salıverilmesini talep eden halk, ertesi gün (5 Şubat) sokaklara dökülmüştür. Barışçıl bir şekilde başlayan gösteriler güvenlik güçleri tarafından kalabalığın üzerine rastgele ateş açılması suretiyle bastırılmıştır. Göstericilerin taleplerine karşı polisin takındığı tutum, olayların büyümesine sebep olmuş ve bölgede 1949’dan bu yana yaşanan en ciddi ayaklanmalardan biri meydana gelmiştir.

Dünya Uygur Kurultayı (DUK- Word Uyghur Congress/WUC)’na Gore 5 Şubat ve ilerleyen günlerde devam eden protestolar sırasında en az 100 Uygur öldurulmuş, yüzlercesi yaralanmış ve gösterilerin akabinde 4.000’e yakın Uygur gözaltına alınmıştır. Bağımsız kaynaklar Çin polisi tarafından tutuklanan 300’den fazla gencin -30 derece soğukta, üzerlerine soğuk su sıkılmış bir vaziyette bekletilerek oldurulduğunu kaydetmiştir. Gözaltına alınanların ekserisinin ise akıbeti belli değildir. Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) olaylarla ilgili olarak 200’den fazla Uygur’un göstermelik mahkemelerde yargılandıktan sonra olum cezasına çarptırıldığını, 90 Uygur’un da müebbet hapse mahkûm edildiğini bildirmiştir.

Çin otoritelerinin tam bir karartma uyguladığı Gulca’dan dışarıya bilgi akışını önlemek için bölgeye 40.000’e yakın silahlı kuvvet sevk edilmiştir. Yaşanan olayların araştırılması için bağımsız bir araştırma komisyonu kurulması talepleri ise Çin hükümeti tarafından reddedilmiştir..!
Direnişin, Hürriyetin ve İnanışın sembolü olan Doğu Türkistan Davası, Büyük Türk Milletimizin ve İslam Ümmetimizin de temel davasıdır.”

Kaynak : http://www.artieksihaber.com/uygur-turkleri-unutulmasin/

Etiketler:
Share
978 Kez Görüntülendi.