logo

trugen jacn
29 Ocak 2015

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HASEKİ’DEN MÜLTECİ UYGURLARA ZİYARET..

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Çin’in baskılarından kaçarak Türkiye’ye gelen yaklaşık 500 Uygur Türkünü Kayseri’de yerleştirildikleri lojmanlarda ziyaret etti. Başkan Özhaseki “Bu kardeşlerimiz bize emanet. Hakkıyla ev sahipliği yapmak Allah’ın bize verdiği görev. Üstümüze ne düşüyorsa yapacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kocasinan Belediye Başkanı Mustafa Çelik ile birlikte Doğu Türkistanlıların yerleştirildiği evlere giderek, durumlarıyla ilgili bilgiler aldı. Evleri ziyaret ederek göç eden Uygurlarla görüşen Başkan Özhaseki, her türlü ihtiyaçlarının karşılanacağını söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise Uygur Türklerinin Kayseri’de misafir olmadıklarını söyledi. Bu durumun bir imtihan olduğunu dile getiren Başkan Özhaseki, “Burası kendi evleri, misafir sayılmazlar. Onlar bizim bir parçamız. Cenabı Allah geride kalan kardeşlerimize yardım etsin. Bu zulmü sonlandırsın inşallah. Kayseri’de şu anda 30 bin civarında Suriyeli Müslüman var. İran’dan, Afganistan’dan, başka İslam ülkelerinden gelenler var. Bir de şimdi Uygur kardeşlerimiz geldiler. Burada kardeşlerimize ev sahipliği yapma görevimiz var. Bu bize Allah’ın verdiği bir görev. Ensar vazifesi. Allah kimseyi vatanından etmesin. Çoluğu ile çocuğu ile yuvasını terk ettirmesin. Onlar böyle bir imtihandalar, bizler de doğrusu ev sahipliği yapabilecek miyiz, bunları görüp gözetecek miyiz ihtiyaçlarını çözebilecek miyiz? o imtihandayız. Kayseri’de bize emanet olarak gelen misafirlerimizi rahat ettirelim, onların ihtiyaçlarını karşılayalım, çocuklarını okutalım büyütelim, geleceğe emin adımlarla yürüsünler diye elimizden geleni yapacağız. Üstümüze ne düşüyorsa hakkıyla yerine getireceğiz inşallah” diye konuştu.

Kocasinan Belediye Başkanı Mustafa Çelik de Uygur Türkleri için ellerinden gelen yardımı ve desteği sürdüreceklerini kaydetti.

Kaynak  : http://www.merhabahaber.com/baskan-ozhaseki,-dogu-turkistandan-gelen-uygur-turklerini-ziyaret-347138h.htm

Etiketler: » » » » »

Share
1671 Kez Görüntülendi.