logo

trugen jacn
27 Aralık 2014

DÜNYA UYGUR KURULTAYI BAŞKANI RABİA KADİR ; “SURİYE’Lİ MAZLUMLARA SAHİP ÇIKAN TÜRKİYE, 290 UYGUR TÜRKÜ MAZLUMA DA SAHİP ÇIKMALI..!

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Biz Türk’üz. Irkımız, dilimiz, dinimiz bir. Kültürümüz, özümüz, sözümüz bir. Türkiye 1 milyona yakın Suriyeliye kucak açtı, Irak’tan kaçanlara, Filistin’e, Libya’ya, Somali’ye başta para olmak üzere çeşitli yardımlarda bulundu. İyi de yaptı ancak Tayland’daki kamplarda tutulan ve Çin’e iadeleri halinde idam tehlikesi ile karşı karşıya olan aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların bulunduğu 290 Doğu Türkistanlı Uygur Türkü’ne de sahip çıkmalıdır…

‘UYGUR Ana’ adıyla anılan Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir, Hürriyet’e konuşarak, 10 yıldır vize verilmediği için hâlâ Türkiye’ye sokulmadığını, Tayland’dan Türkiye’ye iade edilmek isteyen hastası, kadını, çocuğu, genci, yaşlısı Uygurların idam edilme endişelerini anlattı. Anlatırken bazen üzüldü, bazen güldü, bazen ağladı. 290 Doğu Türkistanlı Uygur Türkü, Çin’den kaçtıktan sonra insan kaçakçılarının girişimiyle Tayland’a girdikten sonra yakalanmışlardı. Çin, Uygur Türkleri’nin iadesini isterken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taylandlı yetkililere Uygur Türkleri’ni Türkiye’ye almak istediklerini ilettiklerini, süreci yakından takip ettiklerini söylemişti.

ÇİN’E İADEDE İDAM TEHLİKESİ

Rabia Kadir, Türkiye’ye, Çin’e iadeleri halinde idam tehlikesiyle karşı karşıya olan Uygur Türkleri’ne sahip çıkması çağrısında bulunarak şöyle dedi: “Biz Türk’üz, ırkımız, dilimiz, dinimiz bir. Kültürümüz, özümüz, sözümüz bir. Türkiye 1 milyona yakın Suriyeli’ye kucak açtı, Irak’tan kaçanlara, Filistin’e, Libya’ya, Somali’ye başta para olmak üzere çeşitli yardımlarda bulundu. İyi de yaptı ancak Tayland’daki kamplarda tutulan ve Çin’e iadeleri halinde idam tehlikesi ile karşı karşıya olan aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların bulunduğu 290 Doğu Türkistanlı Uygur Türkü’ne de sahip çıkmalıdır… Onlar da Çin zulmünden, ölümden kaçıyor, ama sahip çıkılmıyor. Türkiye bu kadar Suriye’liyi Müslüman oldukları için alıyorsa, kimsenin yardım elini uzatmadığı Uygurlar hem Türk hem de Müslüman. Onlara da el uzatsın. Çünkü onlar başımıza bir şey gelse Türk olduğumuz için Türkiye bize yardım eder, bize sahip çıkar ümidini taşıyorlar. Uygur Türkleri’nin tek umudu, tek güvendiği ülke Türkiye’dir.Hangi  şartlar altında olursa olsun,bu mültecilerin Çin’e iadesi tarihi bir hata olacaktır.Türkiye Hükümetininin  Tayland’daki mültecilerimize sahip çıkmasını ve Türkiye’ye almasını özellikle bekliyor ve ümit ediyoruz.”

TÜRKİYE İÇİN TEHLİKE MİYİM?

Rabia Kadir, ‘ikinci vatan’ olarak kabul ettiği Türkiye’ye girmesinin hâlâ yasak olduğunu, vize verilmediğini de söyleyerek, “Ben biçare bir liderim, ona rağmen bu çaresiz halkımız için elimden geldiğince bir şeyler yapmaya halkımızın umudunu canlı tutmaya çalışıyorum… Bizler Batılı ülkeler için tehlike oluşturmuyoruz da Türkiye’ye mi tehlike oluşturuyoruz? Bu aklımızın alacağı bir uygulama değildir. Araplara kapılar açıldığı gibi Türkiye’nin artık kapısını bana da açması lazım, girmeme izin verilsin” dedi.

Etiketler: » » » » »
Share
3125 Kez Görüntülendi.