logo

trugen jacn
19 June 2016

İSTANBUL MERKEZLİ YENİ SÖZ GAZETESİ’NDEN ” DOĞU TÜRKİSTAN” SÜRMANŞETİ

Neriman bayrak

Uygur  Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Ulusal basınının İstanbul merkezli yeni yayınlarından YENİ SÖZ Gazetesi 19 Haziran 2016 Pazar günkü sayısında Doğu Türkistan Sorununu manşetten vererek bir ilke imza attı. Gazete sorumlu yazarlarından Sayın Bülent Çolakoğlu tarafından hazırlanan ve Özel Haber başlığı ile manşetten verilen haber’de  72 yaşındaki Neriman Ana’nın başına gelenler anlatıldı. Ayrıca, İşgalcı Çin’in Müslüman Uygur Türklerine  yaptığı baskı,zulüm,işkence ile assimilasyon ve dini soykırım uygulamaları  ile Oruç ve Ramazan yasakları hakkında çarpıcı  bilgiler verildi.

Doğu Türkistan’in Kaşgar şehrinde yaşayan 72 yaşındaki  Müslüman Uygur Neriman  Ana’nın bir radyo’ya verdiği telefon mülakatından çarpıcı örnekler sunan Yeni Söz gazetesi  Doğu Türkistan sorununun gündemden düşürülmeye çalışıldığı günümüzde büyük bir cesaret adalet ve hakbilirlik noktasında gösterdiği duyarlılık, Doğu Türkistanlılar  tarafından minnet ve şükranla ve duyarlı Türk kamu oyu  tarafından ise takdirle karşılanmıştır.

 TEŞEKKÜR :  Yeni Söz Gazetesinin muhterem sahibi ve yöneticileri ile  bu haber ve raportajin hazırlanması ve yayınlanmasında emeği geçen  çok değerli  Bülent Çolakoğlu başta emeği geçen  bütün kardeşlerimize  teşekkür ediyoruz. Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
1462 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ