logo

trugen jacn

YALÇIN DOĞAN YAZDI : 43 ÜLKENİN ONAYLADIĞI UYGUR BİLDİRİSİNİ TÜRKİYE DE İMZALADI

Yalçın Doğan yazdı: O bildiriye Türkiye de imza attı

Yalçın DOĞAN

“Altı gün önce, 21 Ekim  2021 perşembe, New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu…

Fransa’nın BM’deki büyükelçisi bir bildiri okuyor:

Fransa’nın BM’deki büyükelçisi bir bildiri okuyor: “Çin Hükûmetini, Sincan Bölgesinde Uygur Türklerine uyguladığı işkenceye, aşağılayıcı davranışlara, keyfi gözaltılara, şiddete ve insan hakları ihlallerine son vermeye, hukukun üstünlüğüne saygı duymaya çağırıyoruz”.

Bu bildiriyi 43 ülke imzalıyor. 43 ülke arasında bir de, hangi ülke var?.. “Türkiye!..” Çin’i ‘hukukun üstünlüğüne uymaya’  çağıran bildiriye Türkiye de, imza atıyor.

İçişlerine karışmak

Tepki hep aynı

BM’deki bildiriye Çin Devlet Başkanı tepki göstermiyor, onun yerine BM’deki Çin Büyükelçisi: “Bunlar yalandır ve Çin’e zarar verme planıdır. Bu bildiri ile siz kendi korkunç insan hakları sicilinizi örtmeye çalışıyorsunuz ama bu bir işe yaramayacak”.

Çok tanıdık sözler, “dış güçler bizim sevmiyor” masalı.

Oysa, Çin’de Uygur Türkleri buz gibi işkenceye maruz kalıyor, insan hakları ihlallerine uğruyor.  Buna elbette seyirci kalınmaz, sadece Türk oldukları için değil, insan oldukları için. Çünkü: “Hukukun üstünlüğü ve insan hakları evrenseldir. Her ülkenin uyması gereken vazgeçilmez kurallardır. Kim çiğnerse, uyarılır. Bunun istisnası yoktur”

Çünkü: “Hukukun üstünlüğü ve insan hakları evrenseldir. Her ülkenin uyması gereken vazgeçilmez kurallardır. Kim çiğnerse, uyarılır. Bunun istisnası yoktur”.  

…………………………………

KAYNAK :  https://www.vanmed.net/haber/yalcin-dogan-yazdi-o-bildiriye-turkiye-de-imza-atti-24014

Share
145 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ