logo

trugen jacn

JAPONYA:ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ ENDİŞE İLE İZLİYORUZ

Japonya, Sincan'daki ihlalleri endişeyle takip ettiğini belirtti

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

japonya Kabine Genel Sekreteri Kato Katsunobu, Tokyo’nun, Çin’in Sincan (Doğu Türkistan) bölgesindeki insan hakkı ihlallerini endişeyle takip ettiğini söyledi.

Euronews’teki haberde; Kato, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Japonya, uluslararası toplumda evrensel olan özgürlük, temel insan haklarına saygı ve hukukun üstünlüğünün Çin’de de garanti edilmesinin önemli olduğuna inanıyor.” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Çin, Doğu Türkistan’da inşa ettiği yüzlerce toplama kampında 1 ile 3 milyon arasında Uygur ve diğer Türki azınlıklara mensup kişileri zorla alıkoyuyor. İnsan hakları örgütleri, Pekin’in uygulamasını insanlığa karşı suç ve soykırım olarak tanımlıyor.

Çin yönetimi ise kampların mesleki eğitimin yanı sıra ‘aşırılıkla mücadeleye’ katkı sağladığını öne sürerek herhangi bir hak ihlali olmadığını iddia ediyor.

BM’de Çin’e ortak mektup gönden 39 ülke, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu. İmzacı ülkelerden biri de Japonya’ydı.

Share
174 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ