logo

trugen jacn

KEŞKE,ÜLKEMİZİN İTİBARİ ” DOĞU TÜRKİSTAN KONUSUNDA” BU KADAR ERİMESE İDİ !…

Keşke ülkenin itibarı böyle erimeseydi - Mustafa Karaalioğlu

Mustafa KARALİOĞLU

Aşağıdaki haber, Türkiye parlamentosunun bir faaliyetini anlatsa çok iyi olurdu ama ne yazık ki öyle değil. Aksine, parlamentomuzun ve hükümetimizin başını öne eğdirecek bir gelişmeden bahsediliyor. Haber şöyle:

ABD’de bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörden oluşan komisyon, Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik soykırım gerçekleştirildiğine dair yeni delillere ulaştıklarını açıkladı. Komisyon, ortaya çıkan belgeler ışığında ABD yönetiminin Çin’e karşı sert bir cevap verip dünyaya öncülük etme çağrısında bulundu.”

Habere göre Çin’in, Sincan’da aşırıcılığı ortadan kaldırmak ve insanlara yeni beceriler kazandırmak için “mesleki eğitim merkezleri” olarak tanımladığı ve insan hakları örgütlerinin ise bu merkezleri toplama kampları olarak adlandırdığı belirtiliyor. Yani bu çağda, ikinci dünya savaşı yıllarını andıran kamplarda insanlar toplanabiliyor. Baskıya, eğitime ve işkenceye tabi tutulabiliyor.

Birleşmiş Milletler de uzun süreden beri muhtelif raporlarında Doğu Türkistan’da en az 1 milyon Uygur Türkü ve diğer Müslüman azınlıkların toplama kamplarında zorla tutulduğunu ifade ediyor. Sadece bu kadar değil, insan hakları örgütleri, aktivistler ve bölgeden kaçabilenler, Pekin rejiminin, Doğu Türkistan’da soykırım da dahil olmak üzere insanlığa karşı suç işlendiğini belgelerle anlatıyor.

Keşke Türkiye de bu haksızlıkları anlatan ve kınayan ülkelerden birisi olsaydı.

Keşke dünya, oradaki zulmü bizim sivili toplum örgütlerimizin raporlarından da duyabilseydi.

Keşke, ABD, İngiltere, Almanya ve birçok Avrupa hükümetinin tepkisini bizim hükümetimiz de cesaretle dile getirebilseydi.

Keşke, BM’nin raporlarını esas alan kınama kararlarına Türkiye dahil İslam ülkelerinin desteği olabilseydi.

Keşke, hiç olmazsa bizim parlamentomuza Doğu Türkistanlılar’ı hedef aldığı apaçık belli olan Çin ile Türkiye arasında imzalanmış suçluların iadesi anlaşması gelmeseydi.

Keşkesi çok, duyarsızlığı daha çok bir mesele gittikçe büyüyor. Türkiye’nin hem soydaşı hem dindaşı olan bir halkın yaşadığı zulme ilgisizliği ülkenin itibarını azaltıyor.

Bütün bu olanlar Tarih önünde de Millet önünde de hiç iyi olmuyor.

Kaynak : ttps://www.karar.com/yazarlar/mustafa-karaalioglu/keske-ulkenin-itibari-boyle-erimeseydi-1588278?fbclid=IwAR

Share
315 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ