logo

trugen jacn
24 Ekim 2019

UYGURLARIN VİCDANI, ÇİN ZİNDANLARINDAKİ LİDER DR.TOHTİ’YE SAHAROV ÖDÜLÜ VERİLDİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Avrupa Parlamentosu’nun en büyük ödülü olan, Sakharov Ödülünün , Çin zindanlarında çile dolduran Uygurların vicdanı Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketinin Lideri Doğu Türkistanlı Bilim insanı ve insan hakları Savunucusu ve yazar Doç.Dr. İlham Tohti’ye verildiği açıklandı.

Avrupa Parlamentosu’nun insan hakları ve ifade özgürlüğünü savunanlara verdiği Sakharov Ödülü’nün bu yılki sahibi Çin’in cezaevine attığı Uygurlu ekonomi profesörü İham Tohti’ye oldu.

ياۋروپا پارلامىنتى ساخاروۋ كىشىلىك ھوقۇقى مۇكاپاتىنى ئىلھام توختىغا بىرىپتۇ، بۇ خىتايغا بىرىلگەن بىر زەربە بولىشى مۆمكىن .Yawrupa parlaminti saxaruw kishlik hoquqMukapatini ilham toxtigha biriptu , bu xitaygha birilgen bir zerbe bilishi momkin

Gepostet von Idikut Tv am Donnerstag, 24. Oktober 2019

Ödülle ilgili konuşan Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, Çin yönetimine, Tohti’ye serbest bırakma çağrısında bulundu.

Çalışmalarından ötürü Avrupa Parlamentosu’nun Tohti’ye tam destek olduğunu ifade eden Sassoli, Parlamento Başkanı, Uygurlu yazarın Çin yönetimi ve Uygurların birbirini daha iyi anlaması yönünde mücadele verdiğini vurguladı.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, yazı

Kaynak : https://www.karar.com/dunya-haberleri/avrupa-insan-haklari-odulu-sakharov-ilham-tohtiye-verildi-1363243#

Etiketler: » » » » » » »
Share
7518 Kez Görüntülendi.