logo

trugen jacn

UYGURLAR ; 21.YÜZYILIN KİTLESEL OLARAK ÇİN TİPİ NAZİ KAMPLARININ KURBANLARI

Fransız Vl-media/fr haber sitesinde 31.08.2020 tarihinde UYGURLAR ; 21.YÜZYILIN KİTLESEL OLARAK ÇİN TİPİ NAZİ KAMPLARININ KURBANLARI başlıklı bir haber-yorum yayınladı.Haber-yorumda Uygur bölgesindeki Çin’in baskı ve zulmü ile ilgili olarak yayınlanan raporlar ele alınıyor ve hala Uygurların içinde bulunduğu dramatik durum hakkında endişelerin artmakta olduğunu vurgulanıyor. Çağımızın en büyük kitlesel gözaltı uygulaması olan ve Çin yönetiminin Yeniden Eğitim Merkezleri olduğunu iddia ettikleri bu Çin tipi Toplama kampları hakkında carpıcı ifadeler yer alıyor. Yazının Türkçe çevirisini aşağıda sunuyoruz.(UYHAM)

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Uygurlar Kim ?

Uygurlar, Türkçe konuşan Sünni Müslüman inancına sahip bir topluluktur. 11 milyon nüfusu ile Pekin’in egemenliği altındaki Xinjang eyaletinde ikamet ediyorlar. Çin Komünist Partisi’nin gözünde bir azınlık. Amacı: Uygur kültürünü ortadan kaldırmak. 

Çin Totalitarizmi tarafından yönetilen baskıcı bir sistem 

Dolayısıyla, radikal İslam’a karşı bir mücadele politikası uygulama ve kötümsüzleştirme kisvesi altında Pekin yetkilileri, milyonlarca insana zulmetme hakkını kendilerine veriyor. 2018’den bu yana belirgin bir şekilde yoğunlaşan 2012’de başlayan baskı süreci, totaliter rejime özgü birçok aracın kurulmasına yol açtı.

Ek olarak, Çin devletinin Müslüman azınlık karşısındaki iletişimini vurgulamakta fayda var. İkincisi, ülkenin güvenliğine tehdit oluşturacak Müslüman inananları şeytanlaştırma eğilimindedir: “Radikal İslam’ı ortadan kaldırmak için popüler diktatörlüğün araçlarını kullanmalıyız” (Xi Jinping’in konuşması). Böylece medyanın hükümetin elinde olması, komünist propaganda hem televizyonda hem de sosyal ağlarda gelişiyor. Öte yandan, terör Çin sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır ve Uygurlar sürekli olarak mahkumiyet tehdidi altındadır, hatta ölüm cezasının daha ileri bir aşamasında. Çin başkanı “Kesinlikle merhamet etmemeliyiz” dedi.

Zulüm, çeşitli kanallar aracılığıyla gerçekleşir. Humans Right Watch’tan alınan bilgiye göre, 11 milyonluk nüfustan 1 milyon Uygur’un sınır dışı edilip gözaltına alındığı çok sayıda yeniden eğitim kampı kurdu. Öyleyse, elimizde çok az fotoğraf veya video varsa, Çin devlet duvarı nedeniyle, konuyla ilgili seferber edilen sivil toplum kuruluşları tarafından birçok tanıklık toplanmıştır. Tüm kahramanlar, aşırı nüfus, kötü muamele ve beyin yıkamayla dolu kamplarda günlük yaşamı anlatıyor. Bu anlamda muhalifler arasında bazıları bu yeniden eğitim kamplarını daha çok toplama kampları olarak görüyor.

Ancak baskı kampların kapılarında bitmiyor. Korkunun her yerde, özellikle kadınlar arasında olduğu Xinjang semtlerinde bile uygulanmaktadır. Kendilerini güçlendirilmiş bir doğum kontrol sistemine tabi bulurlar. Uygur nüfusunu azaltma hedefiyle hareket eden Devlet, kadınları zorla kürtaja, zorla RİA yerleştirmeye vs. maruz bırakıyor. Bu, 2018 – 2019 döneminde nüfusun% 24 oranında azalmasına katkıda bulundu. Karşılaştırma yapmak gerekirse, ulusal nüfus yalnızca% 4 düştü.

Kayıtsız bir uluslararası toplum mu?

Çin rejiminin insan haklarının bu onuncu ihlalinin neden uluslararası toplumda tepkilere ve büyük eylemlere neden olmadığı kolayca merak edilebilir. Ana cevap, sözde Çin’in uluslararası piyasada yoksun bırakılamayacak bir ekonomik müttefik haline gelmesinde bulunacak. Ticari dev, salgın sırasında bir kez daha göstererek, ulusal ihtiyaçlarını maskeler konusunda karşılayan tek ülkelerden biri olarak ortaya çıktı ve gezegendeki diğer etkilenen ülkelerin yardımına geldi.

Fransız devlet başkanı Emmanuel Macron, görev süresinin başlangıcından beri “Uygur” kelimesini alenen söylemedi. Aynı şekilde, Temmuz ayı sonunda bağımsız gözlemcilerin gönderilmesini öneren Dışişleri Bakanı Jean Yves le Drian’ın konuşması, durumu rapor etmek için yatırım yaptı. 

Ancak, bu konuda genellikle oldukça yalnız olan seçilmiş bir Fransız yetkilinin tam bağlılığını ihmal edemeyiz. Durumun trajik gerçekliğini ortaya çıkarmak için son aylarda Fransız radyo ve televizyonu aracılığıyla durmayan MEP, Raphaël Glucksmann. İkincisi, bu bireylerin “yaptıkları için değil, oldukları için kınandıkları” gerçeğine kızıyor. Boşuna olmayan bir seferberlik. Destekçilerinin çoğunun desteğiyle, artık zorunlu Uygur işçi çalıştıran taşeronlarla çalışmayacağına söz veren Lacoste ve Adidas markasını satmayı başardı. 

“Zorla kısırlaştırılan Uygur kız kardeşlerimize”. Yapıştırma makineleri ile 18. bölgede (Paris) bir duvara döşenen poster. Uygurlar konusunda önemli bir vatandaş seferberliği görüntüsü.             

Bu perspektifte, bazılarının “soykırım” dediği şeyle karşı karşıya kalınca, 21. yüzyılın en büyük kitlesel tutuklamasına son vermek için tam bir uluslararası seferberlik kaçınılmaz görünüyor.ÇİNUYGURLAR10

KAYNAK : https://vl-media.fr/les-ouighours-le-peuple-victime-du-plus-grand-internement-de-masse-du-21eme-siecle/?fbclid=
Share
228 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ