logo

trugen jacn
03 Aralık 2014

DOĞU TÜRKİSTANLI YAZAR VE DEVLET ADAMI ZİYA SAMEDİ NİĞDE ÜNİVERSİTESİ’NCE ANILIYOR.

                                                            ZİYA SAMEDİ

Doğu Türkistanlı şair ve Yazar,devlet adamı Ziya Samedi doğumunun 100.yılında Uluslar Arası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ile Niğde Üniversitesi Kaşgarlı Mahmut (Uygur-Çin) Uygulama Merkezi tarafından    ortaklaşa düzenlenen bir  Panel ile  04 Aralık Perşembe günü anılıyor.

Sempozyum’a merhum Ziya Samedi’nin   Kazakistan’ın Alma-Ata şehrinde yaşayan  oğlu Rıza Samedi ile  Özbekistan’ın Taşkent kentinde yaşayan kızı Belkiz Samedi de katılıyor.

      Panel’in  diğer konuşmacıları ise, Niğde Ün. öğretim üyesi ve Kaşgarlı Mahmut Araştırma Ve Uygulama Merkezi Başkanı Uygur bilim adamı Prof.Dr.Abdurreşit Celil Karluk,yine Kazakistan’da yaşayan Uygur yazar ve bilim adamalarından Ahmetcan Aşiri,Dr.Alimcan Hemrayev, Devletbek Baytursiniulı ve Dr.Rabik İsmailov  katılacak.

     04 Aralık Perşembe günü Saat 14,oo’de Niğde Üniversitesi  Kongre  ve Kültür Merkezi  1923 Salonun’da yapılacak Panel’de toplam 7  Uygur – kazak Bilim insanı ve yazar, Doğu Türkistanlı yazar ve devlet adamı Ziya Samedi’yi çeşitli yönleri ile anlatacaklar ve  hazırladıkları bildirilerini  bilim dünyası ve katılımcılarla  paylaşacaklar.

2014-12-04-Türkistan-Edebiyatında-Ziya-Samedi-web-(1)

 

Etiketler: » » » »
Share
1396 Kez Görüntülendi.