logo

trugen jacn

UYGUR TÜRKÜ TURSUNCAN: “ KIZ KARDEŞİM KAMPA ATILDI, AİLEMDEN HABER ALAMIYORUM!”

Yıllardan beri ,Çin işgal yönetiminin Doğu Türkisan’da yaşayan Türklere yönelik yaptığı zulüm yavaş yavaş dünya genelinde gündeme gelmeye ve duyulmaya başladı. Bu baskı ve zulümler ile birebir karşı karşıya kalan Uygur Türk’ü Tursuncan Abdulahat(Ablet) ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. Doğu Türkistan’da yaşananları doğrudan Uygur Türk’ü Tursuncan’dan öğreneceksiniz.

Uygur Türkü ile özel röportaj: “Kız kardeşim kamplara atıldı, ailemden haber alamıyorum!”

UYGUR VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İşte o çok özel röportaj;

1.Merhaba, Öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, öncelikle Doğu Türkistan’a ve Uygurlara ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Adım Tursuncan Ablet, Uygur Türküyüm, 29 yaşındayım. Doğu Türkistan’ın Kuça şehrinde doğdum ve büyüdüm. Orta okula kadar memleketimde okudum. 2006-2014 tarihleri arasında Lise ve üniversite eğitimini Pekin’de aldım, 2014-2019 Tarihlerinde Türkiye’deki Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde yüksek lisans yaptım. Okuduğum araştırma alanım sosyoloji üzerinedir. Şu an hala Türkiye’de yaşamaktayım.

2. Türkiye’ye ne zaman geldiniz ve geliş nedeniniz neydi?

Türkiye’ye eğitim almak amaçlı 2014 yılında geldim.

3. Doğu Türkistan’da toplama kamplarının var oluşu artık tüm dünya tarafından biliniyor. Çin yönetimi “teröre karışmış uygurların ıslahatı için kurulduğunu” iddia ediyor. Dünya bu kampların kurulmasının gerçek nedenini merak ediyor. Bu kamplarda gerçekte neler oluyor ve orada kimler tutuluyor?

Evet, 21. Yüzyılında insanlığın yüz karası olan Çin’in doğu Türkistan’da kurduğu sözde “eğitim kampları”, gerçekte ise “ceza kampları” olan bu şey 2017 yılından başlayıp kurulduğu biliniyor. Ancak Çin’in iddia ettiği “teröre karışmış uygurların ıslahatı için kurulduğunu” iddiası sadece Dünya’yı aldatmak için söylenen hikayedir. Öncelikle doğu Türkistan’da Çin’in komünist partisinin uyguladığı baskı ve zulüm politikası 70 yıldır devam ediyor, böyle bir devlet terörizme karşı tepki göstermek Doğu Türkistan’daki halkın en temel haklarından biridir. Ancak Çin yönetimi bu çeşit tepkileri teröre bağlayarak Uygurlara yönelik baskı politikasını haklı göstermeye çalışıyordu. Günümüzde ortaya çıkan ceza kampları Uygurlara karşı yapılan zulümlerin zirve noktasıdır. En basit örneklerden biri bu kaplarda profesörden öğrenciye, memurdan çiftçiye, erkekten bayana, yetişkinden çocuklara kadar her meslek, her yaş grubundan milyonlarca insanlar bulunmaktadır ve bu kamplarda tutulanların mutlak çoğu Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur, Kazak gibi Müslüman Türk halktır.

4. Ailenizden biri ya da bir yakınınız toplama kamplarına götürüldü mü, aile ve yakınlarınıza ulaşabiliyor musunuz, ülkenize geri dönme ihtimaliniz var mı dönerseniz nasıl karşılanırsınız?

    Evet, aylar önce kız kardeşimin bu çeşit kamplara atıldığını öğrendim. Babam annem ve başka akrabalarımdan hiç haber alamıyorum. Şu an Ülkeme dönme ihtimali yok, çünkü kamplar açıldıktan sonra zorlu ve başka şekilde Doğu Türkistan’a dönen Uygurların ya kaybolduğu, yada kamplarda öldürüldüğü medyalardan baya yer aldı, bu durumda ülkeme dönmem benim için can riskinden başka şey değil.

5. Peki son olarak dünya ülkelerine bir mesajınız var mı, Uygurların uluslararası toplumdan bir beklentisi var mı?

Var!
Dünyanın bu konuya, gösterdiği ilgisi çok yetersizdir. Özellikle din kardeşlerimiz olan Müslüman ülkelerinin bu meselede sessiz kalması, hatta bazen Müslüman ülkelerinin Çin taraftan yer alması çok üzücü bir durumdur. bu konudan uluslararası toplumun Çin’e karşı daha sert tepki göstermesini ve 21. Yüzyılında insanlığın yüz karası olan bu facianın bir an önce sonlanmasına çaba göstermelerini talep ediyorum.

Görüş ve Önerileriniz için: info@kosovali.org

KAYNAK : https://kosovali.org/uygur-turku-ile-ozel-roportaj-kiz-kardesim-kamplara-atildi-ailemden-haber-alamiyorum/

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
820 Kez Görüntülendi.