logo

trugen jacn

UYGUR YAZAR TOHTİ’NİN KIZI ZÖHREGÜL : ŞEHİT EDİLEN BABAM BİR ÖZGÜRLÜK ŞAİRİ İDİ

يازغۇچى نۇرمۇھەممەت توختى رەپىقىسى ۋە قىزى زورىگۈل نۇرمۇھەممەت بىلەن بىرگە.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

    Çin işgal yönetiminin Toplama Kampına hapsederek katlettiği Doğu Türkistanlı Uygur Türkü  Şair-Yazar ve Akademisyen Nurmuhammed Tohti’nin  Kanada’da yaşayan kızı  Zöhregül Nurmuhammed Babasının  Akademisyen ve  yazar olmasının yanında aynı zamanda bir  Hürriyet Şairi olduğunu, Doğu Türkistan Türklüğünün özgürlük  ve bağımsızlık arzusunu    mısralarında haykırdığını ve bu nedenle kendisini Hürriyet Şairi olarak tanımlanması gerektiğini açıkladı.

Özgür Asya Radyosu(rfa.org)’na babasının şehit edilmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Zöhregül Nurmuhammed  Babasının 2015 yılında kendisini ziyaret etmek amacı ile Kanada’ya gelerek bir süre yanında kaldığını ve döndükten sonra gezi izlenimlerini Urumçi’de  Bağraş adlı bir internet sitesinde yayınladığını belirterek şunları söyledi ; “ Babamın şiirleri ve yazdıkları eserlerin ana tem’asi Çin’in işgali altındaki ana yurdumuz Doğu Türkistan ve esaret altındaki   Uygur Türkleri idi.Babam bu konuları elinden geldiğince  eserlerinde ön plana çıkarıyor ve özellikle  genç nesillere aktarmaya çalışırdı. Babam biz çocuklarını yetiştirirken bizlere Milletimizin takdiri ile aile kurumunun sağlamlığı (baht saadeti ) ile çok yakından ilgili olduğunu anlatır ve bu temaların  önemini ve  kutsallığını hep  tekrarlardı. Babam kendisinin Milli bağımsızlık ve insanların temel hak ve özgürlükleri konusundaki düşüncelerini kendisinin bu değerlere yönelik arzu ve armanlarını  biz evlatlarına,ailesi  ve yakınlarımıza bazen kapalı bazen ise açık şekilde  ifade ederek bizlere aktarmaya çalışırdı. Babam kendisi özgürlüğüne susamış bağımsızlğa hasret bir edip ve aydındı. O, hürriyet ve bağımsızlığa olan   özlemini ve susuzluğunu eserlerinde açık ve net şekilde aksetttirmiştir. Babam Boynak adlı hikayesinde  özgürlük ve bağımsızlık konusunu özellikle öne çıkarmıştır.

Doğu Türkistan Milli Bağımsızlık Hareketine Aktif olarak katılacağım ve  Özgürlük ve bağımsızlık özlemi ve  Hasreti  içinde Hayata veda eden Babamın Ruhunu Şad Edeceğim

Babasının  geçtiğimiz yıl tukuklandığını  ve Toplama Kamplarına kapıtıldığını,  Babasının   bir çok hastalıktan  ileri derecede  mustarip olduğunu ve bu durumun  doktor raporları ile  belgelendiğini  Çinli İşgalcılar buna rağmen babasını tutukladığını  Toplama Kamplarındaki insanlık dışı şartlar dolayisiyle hastalığının daha  ilerlediğini vefatından 15 gün önce ailesine teslim edildiğini  ve evinde vefat ettiğini belirten Zöhregül Nurmuhammad sözlerini şöyle sonlandırdı ; “ Babam Doğu Türkistan’in bağımsızlığına olan dayanılmaz hasret ve  bu ülkede yaşayan Türk Kardeşlerimizin özgürlüğünün özlemi içinde acılarla dolu bir ortamda hayata veda etti. Babam hasret ve özlem dolu bir ömür sürdü. Ben ve ailem Babamın bu hasret ve özleminin  vefatından sonra da bir parça da olsa dindirilmesi noktasında bundan sonra  yaşadığım Kanada’da ve dünyanın değişik ülkelerinde yürütülen Doğu Türkistan Milli bağımsızlıık hareketine  bütün imkanlarım ile aktif olarak     iştirak edeceğim ve katkı vereceğim.Bu suretle Babamın hasret ve özlem içinde geçen  ruhunun  bakı dünya’da bir parça olsun,   şad olacağına inanıyorum.”dedi.

Share
1144 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ