logo

trugen jacn

UYGUR TÜRKLERİ,ÇİN VE PARANIN MİLLİYETİ

 

Remzi ÖZDEMİR

Remzi ÖZDEMİR

10 Mart 2011 tarihinde Tayip Erdoğan, o dönem başbakan olarak Hatay’da bir konuşma yaptı:

“Geçmişte yapılan sermayeyi renklerine, milliyetine, coğrafyasına göre bölme yanlışına” kendilerinin son verdiğini ifade ederek, “Paranın dini, imanı, milleti, vatanı olmaz; para paradır. Para cıva gibidir, kendisine uygun nereyi bulursa para oraya akar.” tanımlaması yaptı.

Aradan geçen 10 yıl 3 aydan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Uygur Türkleri yorumu: Çin’in toprak bütünlüğüne saygılıyız!

Erdoğan’ın bu açıklamasından yaklaşık 10 gün önce, ABD yönetimi, Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulme karşı yeni kısıtlama ve yaptırımlar açıkladı. Bu adımla, Çin’in Uygur Türklerini zorla çalıştırarak ürettiği ürünlerin ABD’ye girişinin engellenmesi amaçlanıyor.

-O şirketlerden biri olan ayakkabı ve giyim markası Nike tarafından yapılan açıklamada, “Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde zorla çalıştırılmaya ilişkin raporlar konusunda endişeliyiz” denildi.

-Dünyaca ünlü İsveç merkezli hazır giyim firması H&M de geçen sene Çin’in yaklaşık bir milyon Uygur Türkü’nün toplama kamplarında tutulmasını gerekçe göstererek bu ülkedeki pamuk üreticileriyle olan bağını kestiğini açıkladı.

-Birleşmiş Milletler ve dünyanın önde gelen sivil toplum örgütlerinin verilerine göre şu anda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 1 milyona yakın Uygur Türkü, Kazak ve diğer Müslüman etnik azınlıklar Pekin yönetimi tarafından toplama kamplarında zorla çalıştırılarak ucuz iş gücü olarak kullanılıyor.

-Avrupa Parlamentosu, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Uygur Türklerine ve diğer Müslümanlara yönelik kötü muameleyi ve zorla çalıştırma uygulamasını kınayarak, bundan sorumlu tutulan Çinli yetkililere yaptırım için AB ülkelerine çağrıda bulundu.

Halen yaklaşık 100 ABD’li ve Avrupalı dev şirketler Çin’e karşı Uygur Türkleri’nden dolayı tavır almış durumda.

Uygur Türkleri’ne yapılan işkence ve zulme karşı dünya ayaklanırken, hangi ülkeler sessiz?

Türkiye ve Arap coğrafyasındaki tüm ülkeler.

Binlerce Uygur Türkü toplama kamplarında işkence görüyor ve Türkiye, Çin’in toprak bütünlüğüne saygı duyuyor.

Çin’in toprak bütünlüğüne sonsuz saygısı sürerken yanlış yönetim nedeniyle ekonomisi dibe vurmuş, kasası 40 milyar eksiye düşmüş Türkiye’ye Çin’den para girişi devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kasasına Çin’in parası swap yolu ile giriyor.

Çin’in en büyük telefon üreticilerinden Xiaomi, Türkiye’de fabrika açtı ve her Türk’ün cebine bir telefon koymayı başardı. Xiaomi model telefonlar Türkler tarafından adeta kapışılıyor.

Yine 2 büyük marka daha Türkiye’de fabrika açıyor.

Bitmedi Türkiye’de şirket satın alan Çinli şirket sayısı hızla artıyor. 100’ün üzerine çıktı.

Benim anlayamadığım bir şey var. Mevcut iktidar, çaresizlikten Çin’den gelecek 3-5 milyar dolar için Uygur Türkleri’nin feryadını duymuyor. İyi de 80 milyon Türk’e ne oldu?

Yoksa onlarda mı paranın dini, imanı ve milleti olmaz diye düşünüyor?

Kendi soydaşının kanının damladığı Çin pamuğundan üretilmiş kıyafeti giyerken, paranın cıva gibi olduğunu mu düşünüyor acaba?

Kaynak : https://www.yenicaggazetesi.com.tr/uygur-turkleri-cin-ve-paranin-milliyeti-463879h.htm

Share
273 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ